Afternoon in Edinburgh
Afternoon in Edinburgh
Date
Niedziela 26 Paź 2014 - 00:00
Miejsce
Festiwal Conrada, Kraków

Organizatorzy Festiwalu Conrada i British Council zapraszają czytelników do literackiego Edynburga, które jako pierwsze miasto świata posiadające tytuł Miasta Literatury UNESCO wspierało Kraków w uzyskaniu tego tytułu. Oficjalna delegacja stolicy Szkocji odnowi także porozumienia o współpracy partnerskiej obydwu miast. 

British Council objęło patronatem to szczególne wydarzenie.

Pełen program Popołudnia w Edynburgu 26 października

13.00-13.45 Edynburg inspiruje pisarzy – Przez ulice na karty książek

Wielokrotnie nagradzany powieściopisarz i poeta James Robertson razem z Sarah Morrison, dyrektor ds. PR instytucji Edynburg Miasto Literatury UNESCO, spróbują uchwycić fenomen Edynburga jako miasta, które zainspirowało całe pokolenia światowej sławy pisarzy. Opowiedzą także o tym, w jaki sposób literaci oddawali w swojej twórczości niepowtarzalny literacki klimat miasta.

14.00-14.45 Edynburg inspiruje poetów

Edynburska poetka Christine de Luca przeczyta kilka swoich wierszy o Edynburgu, w tym jeden o polskiej mapie Szkocji oraz teksty autorstwa innych poetów, których poezje zainspirowały powstanie anonimowych rzeźb z papieru książkowego w Szkockiej Bibliotece Poezji. Akcent wizualny wydarzenia tworzyć będzie pokaz slajdów z Edynburga, towarzyszący wystąpieniu. 

15.15-16.30 Przemysły kreatywne: Współczesne wyzwania i doświadczenie Edynburga w rozwoju sektora kreatywnego.

Nick Barley (Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Książki w Edynburgu), James McVeigh (Dyrektor Marketingu Festiwali w Edynburgu) oraz Marion Sinclair (Dyrektor Publishing Scotland) będą rozmawiać o Edynburgu jako o międzynarodowej platformie dla lokalnych pisarzy i artystów, a jednocześnie lokalnej platformie dla twórców międzynarodowych. Eksperci zajmą się również kwestią zrównoważonego rozwoju kreatywnego miasta.

26 października - Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie: Edynburg inspiruje wydawców – Edynburg w książkach

Caroline Clark i Steph Scott z Canongate Books oraz Marion Sinclair z Publishing Scotland odwiedzą Krakowskie Targi Książki, by opowiedzieć o różnorodności i dynamice rynku wydawniczego w Edynburgu i nie tylko.