Plakat "Powrót Panufnika"
Powrót Panufnika
Date
Sobota 06 Wrz 2014 - 00:00 do Niedziela 07 Wrz 2014 - 00:00
Miejsce
Teatr Muzyczny, Gdynia

Wydarzenie „Powrót Panufnika. 100-lecie urodzin kompozytora” to hołd złożony wybitnemu polskiemu kompozytorowi i dyrygentowi, którego życie przedzielone zostało cezurą decyzji o emigracji do Wielkiej Brytanii, a którego twórczość na trwałe wpisała się w historię światowej kultury. To także możliwość zetknięcia się z wybitnymi artystami, dla których wspólnym mianownikiem stała się muzyka kompozytora. Przede wszystkim jednak to gdyńskie święto muzyki współczesnej. 

Propozycje muzyczne skierowane zostały zarówno do melomanów i wielbicieli muzyki współczesnej, jaki i do osób, dla których będzie to pierwszy kontakt z działami XX-wiecznego kompozytora. 

W ramach programu, m.in. kwartety smyczkowe Panufnika, wykonane przez młody zespół NeoQuartet, koncert symfoniczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem wybitnej skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej.  Poza tym również cykl wykładów i spotkań opracowanych w popularyzatorskiej formule przybliży sylwetkę artysty, pokazy filmów biograficznych, oraz, dla najmłodszych melomanów -  oferta warsztatów muzycznych, dzięki którym nie tylko po raz pierwszy zetkną się z twórczością Andrzeja Panufnika, ale także uzyskają możliwość samodzielnego działania artystycznego na polu muzyki współczesnej. 

British Council objęło patronat nad tym wydarzeniem.