W tym artykule przedstawiamy listę 10 najskuteczniejszych technik nauki, które pomogą Ci uzyskać wymagany wynik IELTS.
|
Testy IELTS są uznawane przez ponad 12,5 tys. organizacji na całym świecie i pomogły wielu osobom w kraju, jak i za granicą osiągnąć swoje cele. Jak można przygotować się do testu?
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do testu IELTS jest zapoznanie się z jego strukturą. Zrozumienie zasad rządzących tym testem pomoże podejść do niego z pewnością siebie i zwiększy szanse na sukces.
Zarejestruj się w programie IELTS Ready Member i już teraz zacznij się przygotowywać.
10 skutecznych technik przygotowania się do testu
1. Wprowadzenie codziennej rutyny
Aby jak najlepiej przygotować się do testu IELTS, opracuj harmonogram, którego będziesz się trzymać każdego dnia. Musisz się go trzymać, nawet jeśli na naukę przeznaczasz tylko pół godziny dziennie. Systematyczność i uczenie się coraz trudniejszych rzeczy to najlepsze sposoby na osiągnięcie dobrych wyników.
Harmonogram powinien przewidywać ten sam czas na naukę każdego dnia. W ten sposób stanie się ona nawykiem. Pamiętaj, że codzienna nauka przez pół godziny jest bardziej efektywna niż nauka przez kilka godzin raz w tygodniu.
Aby uniknąć przytłoczenia, dodawaj do harmonogramu nowe ćwiczenia tylko wtedy, gdy umiesz już wykonać poprzednie. Upewnij się przy tym, że wszystkie są powiązane z tematami IELTS.
2. Skupienie się na swoich obszarach wymagających poprawy
Lepiej przygotujesz się do testu, gdy poznasz swoje mocne i słabe strony. Będziesz wtedy dokładnie wiedzieć, które umiejętności musisz doskonalić. W ten sposób maksymalnie wykorzystasz czas dostępny do nauki.
Jeśli na przykład dobrze radzisz sobie z czytaniem, ale masz problemy z pisaniem, kuszące może być dalsze ćwiczenie czytania. Tymczasem uzyskasz lepszy ogólny wynik, jeśli zaczniesz wykonywać więcej ćwiczeń związanych z pisaniem.
3. Podkreślanie ważnych punktów
Podkreślanie jest popularną techniką pomagającą zapamiętać to, czego się uczymy. Podkreślony tekst natychmiast wyróżnia się na stronie.
Techniki tej możesz używać równocześnie z innymi technikami. Jest to szczególnie pomocne, gdy chcesz przygotować streszczenie lub konspekt na podstawie słów kluczowych w tekście.
Zasady dotyczące podkreślania:
- Uchwyć sedno w drodze szybkiego przeglądania tekstu.
- Przeczytaj tekst uważniej, aby znaleźć ważne punkty.
- Przeczytaj tekst ponownie, a potem podkreśl lub zaznacz to, co chcesz zapamiętać.
- Przeczytaj tekst jeszcze raz, aby znaleźć ewentualnie pominięte punkty.
4. Utworzenie map myśli lub map koncepcyjnych
Tworzenie map to jedna z najpopularniejszych technik nauki. Jest to wizualny sposób rejestrowania i zapamiętywania informacji. Dzięki niemu efektywniej przygotowujemy się do testów, ponieważ szybciej przetwarzamy to, co widzimy, niż to, co słyszymy lub czytamy.
Za pomocą mapy myśli możemy zwizualizować idee i połączyć je w jednym ważnym punkcie. Ten rodzaj mapy zazwyczaj wykorzystuje strukturę promienistą z kluczową ideą w centrum i powiązanymi ideami połączonymi liniami. Świetnie nadaje się to do kojarzenia słów z obrazami i kolorami, co sprawia, że zostaną lepiej zapamiętywane.
Mapa koncepcyjna pozwala natomiast uporządkować poznane słowa i pomysły. Ten rodzaj mapy wygląda bardziej jak drzewo z co najmniej jedną centralną ideą w ramce i nowymi ideami wyłaniającymi się z niej i łączącymi się ze sobą niczym gałęzie drzewa.
5. Podsumowanie zdobytej wiedzy
Zrozumienie sedna i wskazówek kontekstowych danej lekcji może zaoszczędzić sporo czasu. Podczas podsumowania masz mniej tekstu do przeczytania i mniej niepotrzebnych, rozpraszających szczegółów do przejrzenia.
Zasady dobrego podsumowania:
- Przeczytaj tekst, który chcesz podsumować, kilka razy.
- Podziel go na sekcje (oparte na przykład na akapitach).
- Zapisz główną ideę każdej sekcji.
- Podkreśl lub wyróżnij wszelkie wskazówki kontekstowe.
- Wykorzystaj wszystkie te informacje do napisania podsumowania.
6. Przygotowanie fiszek
Fiszki doskonale nadają się do zapamiętywania nowych informacji i łączenia ich ze zdobytą już wiedzą. Pomagają powtórzyć materiał, który będzie potrzebny podczas testu IELTS.
Co ważne, możesz je zaprojektować w sposób, który Ci odpowiada. Dzięki takiemu spersonalizowanemu podejściu możesz lepiej zapamiętać informacje z fiszek.
Zasady tworzenia fiszek w ramach przygotowań do testu:
- Określ temat lub obszar językowy, którego chcesz się nauczyć.
- Jeśli jest ich więcej, nadaj im różne kolory.
- Ponumeruj fiszki, aby móc je uporządkować.
- Nadaj im tytuły i podtytuły.
- Podkreśl najważniejsze punkty.
- Przechowuj je bezpiecznie razem w plastikowej teczce.
7. Skupienie się na czterech podstawowych umiejętnościach
Samodzielne ćwiczenie wszystkich czterech umiejętności językowych (czytanie, pisanie, słuchanie i mówienie) jest niezbędne do dobrego przygotowania się do testu.
Oto przykładowe ćwiczenia doskonalące umiejętności:
Czytanie
- Czytaj po angielsku przez 30 minut każdego dnia.
- Czytaj ciekawe książki, czasopisma i artykuły online.
- Staraj się odgadywać znaczenie nowych słów lub zwrotów na podstawie kontekstu, zanim sprawdzisz je w słowniku.
Pisanie
- Pisz krótkie eseje na temat swoich doświadczeń i zainteresowań, na przykład podróży i hobby.
- Używaj nowego słownictwa poznanego podczas pisania.
- Streszczaj po angielsku artykuły lub opowiadania.
- Słuchaj piosenek i możliwie często zapisuj ich słowa.
Słuchanie
- Słuchaj piosenek lub oglądaj programy telewizyjne i wiadomości w języku angielskim.
- Poznawaj różne akcenty w języku angielskim.
- Wielokrotne słuchaj nagrań, aby sprawdzić rozumienie szczegółów, których nie udało się wychwycić za pierwszym razem.
Mówienie
- Mów do siebie, aby budować pewność siebie i ćwiczyć wymowę.
- Dołącz do klubu konwersacyjnego, aby ćwiczyć mówienie z innymi osobami.
- Zachęcaj członków rodziny, znajomych lub współpracowników do 15-minutowych rozmów po angielsku.
8. Zapoznanie się z formatem testu IELTS
Najlepiej jest zawczasu poznać i zrozumieć strukturę każdego testu IELTS, aby móc się do niego dobrze przygotować. Ważną częścią takich przygotowań jest więc dokładne sprawdzenie, czego będą dotyczyć pytania w poszczególnych sekcjach, poznanie rodzajów zadań i nauczenie się technik ich wykonywania.
Organizowane przez British Council kursy przygotowawcze online informują o zawartości poszczególnych sekcji. Poznasz tam liczbę pytań i dowiesz się, jak powinno się na nie odpowiedzieć.
Poznasz również najlepsze strategie i dodatkowe wskazówki dotyczące przygotowywania się do testu.
9. Pełne wykorzystanie możliwości aplikacji
British Council oferuje wiele aplikacji, których możesz używać do ćwiczenia różnych umiejętności lub uzyskiwania wskazówek dotyczących nauki. Do dyspozycji są na przykład bezpłatne aplikacje Learn English Podcast i Learn English Videos.
Aplikacje te możesz pobrać na swoje urządzenie ze sklepów Google Play lub App Store. Dzięki temu możesz uczyć się także w podróży.
Aplikacje oferują wiele różnych aktywności, które pomagają w przygotowaniu się do testu, w tym wskazówki gramatyczne, quizy i przykładowe pytania. Nie będziesz się nudzić!
10. Wykonywanie testów próbnych
British Council oferuje bezpłatne, próbne, testy IELTS sprawdzające wszystkie cztery umiejętności. Są to zarówno testy Academic, jak i General Training.
Ważne jest, aby rozwiązywać te testy próbne w czasie przewidywanym na rzeczywiste testy. Takie podejście pomoże lepiej przygotować się do testu.
Po rozwiązaniu testów możesz porównać swoje odpowiedzi z modelowymi odpowiedziami dostępnymi na stronie British Council. Odpowiedziom tym towarzyszą wyjaśnienia, które pomogą zrozumieć sposób punktowania różnych odpowiedzi.
Wnioski
Dobre przygotowanie się do testu IELTS jest kluczem do jego zaliczenia. Jeśli doskonalisz swoje umiejętności i nie brakuje Ci pewności siebie, możesz osiągnąć bardzo dobre wyniki. Zapoznaj się z powyższymi technikami, aby znaleźć najlepsze dla siebie.
Zarejestruj się w programie IELTS Ready Member i już teraz zacznij się przygotowywać