By IELTS Expert

04 Kwi 2024 - 17:30

Starting your new life in the UK, blog image

Chcesz rozpocząć nowe życie w Wielkiej Brytanii? Odkryj klucz do sukcesu z testem IELTS. 

W niniejszym artykule omówiono następujące zagadnienia:

  • Wybór odpowiedniej wizy do Wielkiej Brytanii
  • Czynniki, które należy rozważyć przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii
  • Testy SELT (Secure English Language Test)  
  • Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego w celu otrzymania wizy do Wielkiej Brytanii  
  • Przygotowanie do życia w Wielkiej Brytanii   
  • Wnioski końcowe 

Studenci z zagranicy wciąż z dużym entuzjazmem podchodzą do studiowania w Wielkiej Brytanii. Liczba sponsorowanych wiz studenckich wydanych w roku kończącym się w marcu 2023 wyniosła 477 931. Była ona o 22% większa niż w roku kończącym się w marcu 2022 i o 108% większa niż w roku 2019, ostatnim pełnym roku przed pandemią (gov.uk, 2023).

Przyczyny, dla których Wielka Brytania wciąż jest jednym z najpopularniejszych miejsc docelowych dla studentów, są liczne i zróżnicowane. Studenci przybywający do Wielkiej Brytanii mają na przykład dostęp do sprawdzonej przez stulecia jakości nauki, mogą studiować na najlepszych uczelniach na świecie, żyć w wielokulturowym, przyjaznym społeczeństwie, a także poznawać możliwości pracy po studiach, korzystając z wizy absolwenckiej. Praca w Wielkiej Brytanii również jest pożądana przez wielu obcokrajowców. Ale dlaczego miałoby być inaczej? Rynek pracy dla absolwentów jest prężny i obejmuje zatrudnienie w różnych sektorach, a kraj oferuje dobre warunki pracy i wiele ofert zatrudnienia.  

Wybór odpowiedniej wizy do Wielkiej Brytanii

Typ wizy, która będzie Ci potrzebna, aby pozostać w Wielkiej Brytanii, zależy od tego, czy zamierzasz się  tam uczyć, czy pracować. Warto również wziąć pod uwagę typ pracy, którą zamierzasz wykonywać. Odwiedź oficjalną witrynę internetową rządu Wielkiej Brytanii, aby znaleźć informacje, które będą potrzebne do określenia, jaka wiza jest dla Ciebie odpowiednia.   

Jeśli chodzi o testy znajomości języka angielskiego, wymagany test będzie uzależniony od tego, o co wnioskujesz. Różne ścieżki imigracyjne wymagają różnych poziomów znajomości języka angielskiego. Niektóre ścieżki aplikacyjne (np. student, wykwalifikowany pracownik) wymagają uznanego testu znajomości języka angielskiego, który ocenia wszystkie cztery umiejętności językowe – słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie – natomiast w przypadku innych ścieżek (np. sportowiec, rodzic) wymagane może być tylko przystąpienie do testu oceniającego Twoje umiejętności mówienia i słuchania. Sprawdź to wcześniej, aby przystąpić do właściwego testu. 

Czynniki, które należy rozważyć przed przeprowadzką do Wielkiej Brytanii

Znalezienie dachu nad głową, zarejestrowanie się u lekarza, poznanie systemu edukacji Wielkiej Brytanii oraz zaangażowanie się w życie lokalnych społeczności to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz rozpocząć nowe życie lub studia w Anglii. Uwzględniliśmy praktyczne wskazówki dotyczące gospodarowania pieniędzmi, korzystania z transportu publicznego i odkrywania licznych atrakcji kulturalnych które oferuje Wielka Brytania.

To jednak nie wszystko – mamy świadomość, że jednym z najważniejszych czynników związanych z rozpoczęciem nowego życia w Wielkiej Brytanii jest potwierdzenie swoich umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego. Z tego powodu udostępniliśmy szczegółowe informacje o różnych testach sprawdzających znajomość języka angielskiego uznawanych przez uczelnie, pracodawców oraz władze imigracyjne w Wielkiej Brytanii, a także wskazówki dotyczące sposobu przygotowania się do tych testów.

Testy SELT (Secure English Language Test)

Aby mieć możliwość ubiegania się o wizę do Wielkiej Brytanii, musisz najpierw potwierdzić swą znajomość języka angielskiego, zdając test SELT (Secure English Language Test). Test ten spełnia rygorystyczne standardy w zakresie bezpieczeństwa i jakości, dając pewność, że ocena jest sprawiedliwa i ustalana bez uprzedzeń, a wyniki odzwierciedlają rzeczywistą znajomość języka angielskiego osoby przystępującej do testu. 

Witryna internetowa rządu Wielkiej Brytanii zawiera listę zatwierdzonych ośrodków, w których można przystąpić do testu SELT. Jeśli wybierasz się do Wielkiej Brytanii, aby się uczyć, musisz wiedzieć, do którego testu przystąpić. Egzamin SELT jest standardowym wymogiem w przypadku wizy studenckiej poziomu 4 (ogólnej), jednak warto pamiętać, że uczelnia lub instytucja, w której będziesz się uczyć, może również poprosić o potwierdzenie umiejętności językowych.  

Oprócz testów IELTS Academic i IELTS General Training, do których każdego roku podchodzi ponad 3,5 miliona osób w 140 krajach, IELTS oferuje również testy SELT (Secure English Language Test) zatwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii w odniesieniu do wniosków o wizę do Wielkiej Brytanii. 

IELTS Life Skills to test, który można zaliczyć lub nie. Zazwyczaj przystępują do niego osoby, które muszą potwierdzić swoją znajomość języka angielskiego w zakresie mówienia i słuchania w ramach wniosku o wizę do Wielkiej Brytanii. Ten test jest dostępny na dwóch poziomach CEFR: IELTS Life Skills A1 i IELTS Life Skills B1.    

IELTS for UKVI (Academic) to idealny test dla osób, które chcą studiować na poziomie licencjackim, magisterskim i doktoranckim, a także dla osób ubiegających się o uprawnienia zawodowe w Wielkiej Brytanii. 

IELTS for UKVI (General Training) to z kolei odpowiedni test dla osób, które zamierzają przenieść się do Wielkiej Brytanii, oraz dla osób, które chcą szkolić się i uczyć na poziomie niższym niż akademicki. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o testach IELTS Life Skill i IELTS for UKVI, zapoznaj się z witryną internetową British Council Zdaj test IELTS. Znajdziesz tutaj daty testów i bedziesz mógł zarezerwować termn na sesje IELTS. 

Aby mieć całkowitą pewność, do którego testu musisz przystąpić, przez rezerwacją daty testu warto skontaktować się z uczelnią lub szkołą, do której chcesz uczęszczać.  

Wymagania dotyczące znajomości języka angielskiego w celu otrzymania wizy do Wielkiej Brytanii

Jakim poziomem znajomości języka angielskiego muszę się wykazać, aby otrzymać wizę do Wielkiej Brytanii?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od dwóch elementów. Po pierwsze, musisz sprawdzić wymagania dotyczące języka angielskiego określone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii dla ścieżki, z której chcesz skorzystać. Po drugie, jeśli ubiegasz się o przyjęcie na uniwersytet lub do college’u w Wielkiej Brytanii, musisz skontaktować się z daną placówką, aby dowiedzieć się, czy wymaga ona potwierdzenia znajomości języka. Czasami wymagania dotyczące języka angielskiego określone przez instytucję, w której chcesz kontynuować naukę, mogą przekraczać minimalny poziom ustalony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii. 

W ogólnym ujęciu, aby ubiegać się o wizę studencką do Wielkiej Brytanii i studiować na poziomie magisterskim lub wyższym, musisz znać język angielski na poziomie odpowiadającym B2 według standardów CEFR. Jeśli chcesz uczyć się na poziomie niższym niż uniwersytecki, wymagany poziom języka angielskiego to B1 według standardów CEFR. Aby ubiegać się o wizę pracowniczą, wymagany poziom znajomości języka angielskiego różni się zależnie od pracy, którą zamierzasz wykonywać. Na przykład osoba ubiegająca się o wizę na stanowisko robotnika wykwalifikowango musi potwierdzić swoją znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B1 według standardów CEFR.  

Przygotowanie do życia w Wielkiej Brytanii

Bez względu na obecny poziom znajomości języka angielskiego, przed przeprowadzką za granicę i rozpoczęciem życia w Wielkiej Brytanii,warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na doskonalenie swoich umiejętności językowych. Oprócz doskonalenia ogólnych umiejętności w zakresie języka angielskiego warto również skorzystać z kursu przygotowawczego do testu. Powinno to podnieść poziom Twoich umiejętności językowych i wypracować technikę wymaganą na egzaminie. Pamiętaj, że niektóre osoby przystępujące do testu nie osiągają wyników, które pozwoliły by na studia w UK. Kluczowe jest przygotoanie oraz opanowanie techniki egzaminacyjnej.

Po zarezerwowaniu testu IELTS for UKVI w British Council otrzymasz dostęp do wielu bezpłatnych materiałów przygotowawczych. Obejmują one testy sprawdzające do IELTS i IELTS Ready: Premium – kurs przygotowawczy online w British Council. Ponadto osoby przystępujące do testu SELT w British Council otrzymują również bezpłatny dostęp do GEL IELTS – platformy online, na której można korzystać z pomocy ekspertów. 

Wnioski końcowe

Przeprowadzka za granicę i praca w Wielkiej Brytanii może być wymagająca, ale jednocześnie może być niesamowicie ekscytująca. Wiele osób postrzega to jako życiowy przełom, ponieważ decyzja ta otwiera nowe perspektywy i pozwala zdobyć nowe doświadczenia. 

Nawet jeśli Twoje umiejętności językowe są powyżej średniej, zawsze na drodze mogą pojawić się inne wyzwania. Nie zniechęcaj się, gdy napotkasz trudności. Pamiętaj, że Wielka Brytania jest jednym z najlepszych miejsc do życia i pracy, więc nie pozwól, by wątpliwości Cię zniechęciły.

Jeśli uważasz, że możesz rozpocząć nowe życie w Wielkiej Brytanii, test IELTS to właściwy pierwszy krok. Powodzenia!