Date
Piątek 06 Paź 2023 - 10:00 do Niedziela 08 Paź 2023 - 21:00
Miejsce
STUDIO teatrgaleria

22. Ciało/Umysł - Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu odbędzie się w tym roku w dniach 6-8 października w STUDIO teatrgaleria. W programie dwa hity prezentowane po raz pierwszy w Polsce: BISONTE Marco da Silva Ferreiry z Portugalii i GRACES Silvii Gribaudi z Włoch oraz premiera niemiecko-polskiego duetu: Martin Clausen i Rafał Dziemidok BESTSELLER. Ponadto spektakle młodych polskich twórców - Wiolety Fiuk i Patryka Gackiego z Dzikistyl Company – PAN ZARAZ, Dominiki Wiak MISSPIECE i Marty Wołowiec TENS, a także wydarzenia towarzyszące – panel, warsztaty, instalacja. Bilety do nabycia poprzez platformę Kicket oraz w STUDIO teatrgaleria.

Hasło 22. C/U to „Utulenia/Embracing”.

W tym roku padną pytania o ramy szeroko rozumianej troski. Organizatorzy proponują otwarcie dyskusji na temat zdrowia psychicznego ludzi tańca oraz nowych standardów kultury pracy w tańcu. Zachęcą także do pochylenia się nad indywidualnym rozumieniem i doświadczaniem troski, medytacji i uzdrawiania.

British Council wspiera C/U w organizacji panelu „Well-being. Well-art. Well-dance” oraz warsztatu „Jak tańczyć? – warsztat dobrej kultury pracy w tańcu” Kasi Wolińskiej i eseju/wystąpienia Jagody Ignaczak „Transgresja ciał i umysłów”.

 

7.10.2023, 12:00-14:00 + 15:00-17:00

Studio teatrgaleria, Modelatornia

„Well-being. Well-art. Well-dance” – międzynarodowy panel dyskusyjny w języku angielskim

Wstęp wolny

Artysta, często uznawany za postać pełną kontrastów, budzi skrajne emocje jako człowiek i jako twórca. O artystach tańca wiemy mniej, jest o nich ciszej. Jednak nie są oni wolni od stereotypów określających prawdziwego artystę jako szalonego, cierpiącego, pełnego namiętności, wzniosłych uczuć, melancholii. To uczucia-atrybuty, które cieszą się społecznym uznaniem, są interpretowane jako oznaka geniuszu. O ile dobrostan widza znajduje swoje miejsce w dyskursie artystycznym czy społecznym, istnienie, a przede wszystkim tworzenie dobrostanu artysty tańca, warunków i kultury jego pracy próbowano do tej pory przemilczać. W dobie ujawniania sytuacji represyjnych rozpoczynamy rozmowę o zdrowiu psychicznym tych, którzy taniec tworzą. Kiedy praca twórcza staje się radością i dobrodziejstwem, a kiedy przekleństwem i cierpieniem?

Udział biorą: Emilia Cholewicka (moderator; PL), Małgorzata Dierżon (moderator; UK/PL), Amy Draper (UK), Rafał Dziemidok (PL/DE), Jagoda Ignaczak (PL), Erin Sanchez (UK), Marta Wołowiec (PL), Paulina Wycichowska (PL), Simo Vassinen (FI/DE) 

Kuratorki: Emilia Cholewicka, Edyta Kozak, Aleksandra Rembowska 

Projekt współfinansowany przez British Council

Partner: Warszawskie Obserwatorium Kultury

Warsztaty

6.10.2023, 10:00-14.30

Studio teatrgaleria, Modelatornia

Kasia Wolińska (PL/D)

How to dance? –  warsztat dobrej kultury pracy w tańcu prowadzony w języku polskim

Wstęp wolny

Obowiązują zapisy

Punktem wyjścia warsztatu będzie praca berlińskiej Grupy Roboczej zainicjowanej przez Kasię Wolińską i Mateusza Szymanówkę. Dwuletni cykl spotkań i rozmów zaowocował wydaniem w grudniu 2022 publikacji “How to (Make) Dance in Berlin – A Toolbox for a Better Work Culture in the Independent Dance Scene”

Motyw przewodni warsztatu to relacja jednostki z wykonywaną pracą i związanymi z nią doświadczeniami pracownika. Wolińska zainicjuje wymianę doświadczeń, pracę w grupach i krytyczną dyskusję o tym, co składa się na kulturę pracy i co zdaniem uczestników wymaga poprawy, zmiany i sformułowania. Pomocą będą zestawy pytań, strategie i metody wypracowane przez Grupę Roboczą. Dalekosiężnym celem warsztatu jest zapoczątkowanie procesu transformacji kultury pracy na scenach tańca w Polsce, zarówno na poziomie lokalnym, jak i narodowym. Warsztat otwarty dla osób pracujących w tańcu: tancerek, choreografek, dramaturżek, producentek, organizatorek, edukatorek itp. zainteresowanych tematem kultury pracy, jej krytyczną analizą oraz poprawą warunków pracy, zmianą perspektywy środowiska tańca.

Projekt współfinansowany przez British Council

Warsztaty

6.10.2023, 15:00-17:00;

Studio teatrgaleria, Modelatornia
Amy Draper (UK)
Cykl menstruacyjny w procesie kreacji
– warsztat prowadzony w języku angielskim
Wstęp wolny
Obowiązują zapisy

Jakie korzyści uczestnikom i ich otoczeniu może przynieść proces kreacji, który uwzględnia cykl menstruacyjny? Podczas warsztatu Amy Draper będzie demaskować obawy i tabu, jakie towarzyszą rozmowie o cyklu przeniesionej do miejsca pracy. Omówi „wewnętrzne pory roku” (zarys miesięcznych energii), dostarczając w ten sposób uczestnikom narzędzi do rozmowy, wzmacniając ich pewność siebie i zaciekawienie tematem. Proces kreacji może stać się praktyką dobrego samopoczucia, poszerzać świadomość, poprawiać poczucie bezpieczeństwa, produktywność i koncentrację, pogłębiać uważność na siebie i innych w środowisku pracy. Warsztat skierowany jest do wszystkich, którzy pracują twórczo jako liderzy zespołu czy indywidualni artyści. Odpowiedni dla osób w każdym wieku i każdej płci, miesiączkujących i niemiesiączkujących. 

 


6-8.10.2023, 10:00-22:00

Studio teatrgaleria, Foyer
Rubiane Maia (BR/UK)

Porozmawiajmy o trosce | 200 pytań – instalacja dźwiękowa dostępna w językach polskim, angielskim i portugalskim

Wstęp wolny

Brazylijska artystka Rubiane Maia zaprasza do refleksji nad pojęciem troski. O czym myślimy, kiedy mówimy o trosce? Mimo że liczne jej obrazy wypełniają naszą wyobraźnię, a jej doświadczanie obejmuje wiele sytuacji z naszego życia od narodzin do śmierci, pojęcie to pozostaje obszerne i ambiwalentne tak na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym. Po pandemii trudno mówić o trosce bez uwzględnienia wpływu współczesnego trybu życia na zdrowie psychiczne społeczeństwa, jego kondycji i procesu zdrowienia. Jak w przypadku każdego pytania, jego podstawową funkcją jest prowokowanie reakcji słownej, myśli, ruchu, echa. Dlatego nie chodzi tylko o poszukiwanie i znajdowanie odpowiedzi, lecz o poszerzanie możliwości zadawania coraz to większej liczby pytań. „200 pytań o troskę” powstało jako tekst, następnie przybrało formę warsztatu, teraz z kolei stanie się dźwiękową instalacją. „200 pytań” żyje, zmienia kształt, zaprasza do interakcji, porusza. Lista pytań staje się coraz dłuższa.

Porozmawiajmy o trosce | 200 pytań
Instalacja dźwiękowa
Koncepcja i tekst: Rubiane Maia
Oryginalny głos (ang./pt.): Rubiane Maia
Głos polski: Paulina Szczęsna
Nagranie audio (ang.): Manuel Vason
Tłumaczenie na język polski:: Emilia Cholewicka
Podziękowania: Project initially funded and supported by Chinasa Vivian Ezugha, former Co-director of the Live Art Development Agency (LADA), UK

Więcej informacji