Date
Piątek 09 Sie 2019 do Niedziela 13 Paź 2019

Instytut Muzyki i Tańca, British Council i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego organizują trzy stacjonarne laboratoria tańca współczesnego skierowane do artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności. Laboratoria są częścią międzynarodowej współpracy w ramach projektu „Europe Beyond Access” realizowanego przy wsparciu programu Creative Europe, finansowanego przez Unię Europejską.

Każde z laboratoriów to trwające trzy dni warsztaty umożliwiające artystom i artystkom pogłębienie własnej praktyki ruchowej i umiejętności pracy z partnerem. Będą okazją do badania i budowania własnych słowników ruchowych.

Uczestnicy mają zapewniony nieodpłatnie nocleg i wyżywienie. Samodzielnie pokrywają jedynie koszty podróży.

Wybrani artyści zostali zaproszeni do udziału w laboratoriach w Holandii organizowanych we współpracy z Holland Dance Festival.

23-25 września 2019 – Lab #2 

Prowadzenie: Marc Brew (język angielski)

Miejsce: Teatr ROZBARK, Bytom

W ramach projektu Europe Beyond Access, Marc Brew – uznany na całym świecie choreograf i performer – poprowadzi trzydniowe kreatywne laboratorium dla artystów niepełnosprawnych i pełnosprawnych w Teatrze ROZBARK w Bytomiu. Będzie to drugie z serii 3. mini laboratoriów, w trakcie których British Council i Instytut Muzyki i Tańca zaproszą artystów do współpracy, rozwijania umiejętności i tworzenia. Warsztat organizowany jest w ramach festiwalu Open the Door. W trakcie warsztatów troje artystów, spośród uczestników, zostanie wybranych, by wziąć udział w dwutygodniowej rezydencji w Holandii, podczas DanceAble, wydarzenia organizowanego w ramach Europe Beyond Access przez partnera projektu – Holland Dance Festival.

Europe Beyond Access to europejski projekt, współbudowany ze środków programu Komisji Europejskiej Kreatywna Europa, zrzeszający siedmiu głównych partnerów: British Council (działającą dla tego projektu w Wielkiej Brytanii i Polsce), Onassis Cultural Centre (Grecja); Holland Dance Festival (Holandia), Kampnagel (Niemcy); Per.Art (Serbia), Skånes Dansteater (Szwecja), Oriente Occidente (Włochy). Europe Beyond Access rewolucjonizuje europejską scenę sztuk performatywnych poprzez twórczy wkład artystów niepełnosprawnych.

Sobota 28 września w Teatrze Śląskim

Na zakończenie swojego pobytu, w trakcie festiwalu Open The Door w Teatrze Śląskim w Katowicach, artysta wykona oszałamiające wizualnie solo For Now, I Am (Póki co, jestem). Sztuka zadaje pytania co to znaczy być załamanym, odrodzonym, a w efekcie pogodzonym z życiem w odmienionym ciele. Spektakl bada historię Marc’a Brew, jako elitarnego tancerza baletowego i skupia się na jego ciele, takim, jakie jest teraz, od czasu wypadku samochodowego w 1997 roku.

„Wyraziste słownictwo ruchowe Marc Brew jest hipnotyzujące ... to było jak magia dziejąca się na moich oczach.” Emily Peckham, The Public Reviews

„Uczciwy, pozbawiony sentymentów i wyrazisty poza słowami”, Mary Brennan, The Herald

Organizowany przez Teatr Śląski i współfinansowany przez British Council. Część projektu Europe Beyond Access.

11-13 października 2019 – Lab #3

Prowadzenie: Sylwia Hefczyńska-Lewandowska (język polski)

Miejsce: Teatr ROZBARK, Bytom

Podsumowanie poprzednich sesji laboratoryjnych. Upowszechnianie doświadczeń uczestniczek i uczestników międzynarodowego laboratorium w Maastricht.

Jakie są opłaty związane z udziałem w laboratoriach?

Udział w laboratoriach w Polsce jest nieodpłatny - organizatorzy pokrywają koszty sesji warsztatowych, noclegu i wyżywienia. Uczestnicy samodzielnie pokrywają jedynie koszty dojazdu na miejsce.

Udział w zagranicznych laboratoriach w Maastrich i w Hadze jest nieodpłatny - organizatorzy pokrywają koszty sesji warsztatowych, noclegu, wyżywienia i podróży).

Kogo zapraszamy do udziału w laboratoriach?

Artystki i artystów tworzących w obszarze tańca (tancerzy, twórców tańca, choreografów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności)

Laboratorium jest otwarte dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności, które są zainteresowane odkrywaniem nowych form ruchu i relacji z własnym ciałem i z innymi.

Minimalny wiek: 18 lat

Maksymalna liczba osób w grupie: do 15 osób

Niepełnosprawność nie może być przeszkodą dla uczestnictwa, zapewniamy dostępność miejsca, w którym odbędzie się laboratorium, i rozplanowanie czasu pracy uwzględniające potrzeby uczestników. W razie potrzeby udostępniona zostanie dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji, w tym tłumaczenie na polski język migowy.

TERMIN KOŃCOWY ZGŁOSZEŃ:  8 lipca 2019 roku

W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze na laboratoria „Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic” wpłynęło 105 zgłoszeń.

Pełna lista nazwisk zakwalifikowanych uczestników. 

UBEZPIECZENIE

Uczestnicy laboratoriów tańca współczesnego pt. „Teatr i Niepełnosprawność: Przekraczanie granic” zobowiązuję się samodzielnie zapewnić sobie ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Instytut nie ubezpiecza uczestników w tym zakresie oraz nie ponosi odpowiedzialności za nieszczęśliwe wypadki ani kontuzje, które nastąpią bez winy prowadzącego zajęcia lub osób z ramienia Instytutu.

Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, British Council

Warsztaty są częścią międzynarodowej współpracy w ramach projektu „Europe Beyond Access” realizowanego przy wsparciu programu Creative Europe, finansowanego przez Unię Europejską.

Partnerzy: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr ROZBARK, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Festiwal Open The Doors

Patron medialny: TVP Kultura

Projekt odbywa się w ramach Programu „Teatr-Taniec-Niepełnosprawność”  realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, British Council i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.