Date
Piątek 16 Wrz 2022 - 20:00

3 koncerty artystek i artystów sztuki mediów odbywające się jednocześnie we Wrocławiu i w Brentford/Londynie, prezentowane w planie żywym i transmitowane pomiędzy partnerami. Czyli Digital Redux – seria wydarzeń performatywnych realizowanych w ramach współpracy Centrum Sztuki WRO z Watermans Arts Center przy wsparciu British Council.

Formuła wydarzeń zakłada obecność publiczności, pełną symetrię i synchronizację pokazów w 2 lokalizacjach. Pragniemy wspólnie rozwijać platformę do prezentacji artystów sztuki mediów i testować nowe formy komunikacji. Za każdym razem wspólnie jesteśmy gospodarzami pokazów, adresując je bezpośrednio do lokalnej i sieciowej publiczności. Oprócz wydarzeń na żywo chcemy podkreślić rolę dokumentacji tworzącej zawartość udostępnianego na naszych kanałach (na przykład Vimeo) Aktywnego Archiwum Sztuki.

Testujemy nowe formy mobilności artystycznej, badamy potencjał współpracy na odległość. Eksperymentujemy, uczymy się i wyciągamy wnioski w perspektywie koniecznej zmiany. Digital Redux to nowa ekologia komunikacji z widzem.

Digital Redux #1

16.09.2022, 20:00 (19:00 w Londynie)

Pierwszy z serii zsynchronizowanych pokazów na żywo we Wrocławiu i Londynie oraz transmitowany w sieci

Program:

Centrum Sztuki WRO: Mikro Orchestra (Paweł Janicki, Mariusz Jura, Jarosław Kujda, Małgorzata Kujda, Tomasz Procków) – PermaNoise, premiera

Watermans Arts Centre: Blanca Regina + Pierre Bouvier Patron – Abstract Encounters, premiera

Centrum Sztuki WRO: Mikro Orchestra, PermaNoise, premierowy koncert

Mikro Orchestra, PermaNoise

Nie jesteśmy muzykami, tylko operatorami. Czterech “operatorów dźwięku” podczas koncertu będzie odtwarzać lub tworzyć na żywo, na archaicznych konsolach do gier, minimalistyczne formy muzyczne. Wydarzenie będzie miało formę jam session – formy muzyczne będą miksowane na żywo przez głównego “operatora miksera”. Całości towarzyszyć będzie autorska wizualizacja, generowana i obsługiwana na żywo na konsolach i rzutnikach przez “operatora obrazu”. Mikro Orchestra Project tym razem nie tylko w wersji żywej, ale i partycypacyjnie transmisyjnej. Poza typową dla Mikro Orchestry solidną dawką muzycznej rave-noise-cheaptune-psychodelii i radykalnych lo-techowych wizualizacji, publiczność będzie mogła włączyć się w performans dzięki specjalnie przygotowanej przez zespół i dostępnej online muzycznej aplikacji – i to po obu stronach reduxowego wormhole’a.

„Wyobraź sobie połączenie Donkey Kong’a z Fatboy Slimem… lub Tetrisa z Kraftwerkiem”

– BBC News

Blanca Regina + Pierre Bouvier Patron, Abstract Encounters

Nowy performans audiowizualny autorstwa Blanki Reginy i Pierre’a Bouviera Patrona, który bada symboliczne gesty, połączenie z naturą oraz pytania o obecność, przestrzeń i jej reprezentację w erze cyfrowej. Performans tworzony w czasie rzeczywistym ma otwartą partyturę – słuchanie i reakcja wywołują sztukę w danej chwili. Praca przekracza granice tradycyjnego języka audiowizualnego, łącząc różnorodne media za pomocą technik zarówno analogowych jak i cyfrowych, proponując – poprzez abstrakcyjne obrazy, filmy, animacje, field recording, ekstrawagancje wokalne i muzykę tworzoną za pomocą obiektów – doświadczenie immersyjne i oniryczne.

„Świat, który tworzą, jest żartobliwie nierealny i tajemniczo czarujący”

– Phil England  (The Wire, listopad 2020)