Translator's Day
Translator's Day
Date
Poniedziałek 30 Wrz 2013 -
19:00 do 23:59
Miejsce
Goethe Institut, Kraków

30 września jak co roku obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Święto jest okazją do podkreślenia roli tłumaczy w promowaniu różnorodnych kultur, literatury i jej dzieł we wszystkich krajach świata. W Krakowie będziemy ten dzień celebrować organizując, wspólnie z instytutami językowymi i kulturowymi z Krakowa oraz Katedrą Unesco UJ do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową, uroczyste spotkanie i dyskusję z wybitnymi tłumaczami języków europejskich. Zaproszeni zostali m.in. Magda Heydel, Abel Murcia Soriano,Tomasz Pindel, Laurance Dyévre i Jakub Ekier, a wydarzenie poprowadzi Barbara Gawryluk z Radia Kraków. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Goethe Institut w Krakowie (start o godzinie 19:00).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza instytuty przygotowały także szereg innych atrakcji. Prezentacje, wykłady, wystawy i konkursy odbywać się będą w Krakowie przez cały miesiąc październik. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nie tylko tłumaczeniami, ale także językiem i kulturą.

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa „Budowniczy mostów”

30.09.-25.10.2013 w Instytucie Goethego w Krakowie

Wystawa prezentuje dwunastu laureatów Nagrody im. Karla Dedeciusa oraz jej patrona. Od 2003 r. jest to jedyne regularnie przyznawane wyróżnienie dla tłumaczy z polsko-niemieckiego kręgu kulturowego. Laureatami Nagrody im. Karla Dedeciusa są m.in. krakowscy tłumacze Krzysztof Jachimczak, Ryszard Wojnakowski i Tadeusz Zatorski. 

„Nie zdemaskować sprawcy czyli rzecz o tłumaczeniu kryminałów” spotkanie z Anną i Miłoszem Urbanami, tłumaczami bestsellerowych kryminałów Nelle Neuhaus

10.10.2013, godz. 19.00 w Instytucie Goethego w Krakowie

Ukazały się do tej pory trzy powieści kryminalne Nelle Neuhaus, których bohaterami jest para śledczych z Frankfurtu nad Menem: Oliver von Bodenstein i Pia Kirchhoff. Podczas spotkania z Anną i Miłoszem Urbanami, autorami polskiego przekładu wszystkich trzech powieści Nelle Neuhaus, porozmawiamy o dylematach i pułapkach czyhających na tłumaczy kryminałów. Spotkanie przygotowane we współpracy z Wydawnictwem Media.