Date
Czwartek 23 Maj 2019 - 10:00 do Niedziela 26 Maj 2019 - 19:30

25 maja 2019 – Dzień Reportażu na Warszawskich Targach Książki

24 maja 2019 – Gala w Teatrze Dramatycznym 

23, 26 maja 2019 – wydarzenia towarzyszące: spotkania z byłymi laureatami Nagrody i projekcja filmu „Jeszcze dzień życia”

Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Wśród finalistów Nagrody w 2019 r. książek znalazła się opowieść o współczesnym Londynie, mieście na obraz świata: „Nowi londyńczycy” autorstwa brytyjskiego autora Bena Judaha¸ który będzie gościem Dnia Reportażu (spotkanie 25 maja o godz. 16:20, sala Londyn A). Tłumaczenie książki Barbary Gutowskiej-Nowak także znalazło się w finale w kategorii przekładu. Panel finalistów tłumaczy na Dniu Reportażu rozpocznie się o godz. 12:00 (sala Londyn A).
Więcej o książce Bena Judaha: http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski,6,11029.htm

British Council jest partnerem obu wydarzeń.

Spotkania z finalistami 10. edycji: Benem Judahem, Mashą Gessen, Maciejem Zarembą Bielawskim, Mariuszem Szczygłem i Pawłem Kapustą, a także z gośćmi specjalnymi: Swietłaną Aleksijewicz i Jeanem Hatzfeldem oraz dwa panele: finalistów-autorów i finalistów-tłumaczy, gala wręczenia Nagrody w Teatrze Dramatycznym, projekcja specjalna filmu „Jeszcze dzień życia” w reż. Raula de la Fuente i Damiana Nenowa: to wszystko elementy finału jubileuszowej, 10. edycji Nagrody.