Projekt Szekspir: Shylock się nazywam
Date
Środa 13 Kwi 2016 do Piątek 13 Maj 2016

W 400. rocznicę śmierci Williama Shakespeare'a uznani pisarze na nowo opowiadają dzieła wielkiego dramaturga. Projekt Szekspir to seria Wydawnictwa Dolnośląskiego, przygotowana we współpracy z The Hogarth Press.

Howard Jacobson, zdobywca Nagrody Bookera, stworzył błyskotliwą wariację na temat Kupca weneckiego, dramatu, który – jak sam stwierdził – jest „najbardziej kłopotliwą ze wszystkich szekspirowskich sztuk, a szczególnie trudną dla angielskiego pisarza o żydowskim rodowodzie”. 

Kolekcjoner sztuki Simon Strulovitch potrzebuje kogoś, z kim mógłby porozmawiać. O żonie, która się od niego oddaliła, o córce, która schodzi na złą drogę. Gdy spotyka na cmentarzu Shylocka, kupca z dramatu Szekspira, postanawia zaprosić go do domu. Tak zaczyna się niezwykła znajomość.

W swojej wariacji na temat Kupca weneckiego Howard Jacobson śmiało zakrzywia czasoprzestrzeń, stawiając pytania o sens bycia ojcem, Żydem i miłosiernym człowiekiem we współczesnym świecie.

Polskie wydanie ukaże się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego już 13 kwietnia, w miesiącu obchodów 400-lecia śmierci Szekspira.

Tag icon
Shakespeare