©

Richard Wilson - 20:50

Date
Poniedziałek 08 Paź 2018 -
11:00 do 15:30

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą założenia największej uczelni artystycznej w kraju - Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP) na specjalne zaproszenie prof. Katarzyny Kujawskiej-Murphy już 8 października będziemy gościć znakomitego i intrygującego brytyjskiego artystę Richarda Wilsona. Twórca podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego wygłosi dwa wykłady.

Richard Wilson, mistrz iluzji, jest obecnie jednym z najbardziej znaczących współczesnych artystów. Zajmuje się m.in. instalacją i rzeźbą, których specyfika ma wywołać u widza dezorientację. Był dwukrotnie nominowany do prestiżowej Turner Prize Award. Jego praca, znajdująca się w kolekcji Saatchi Collection, "20:50" - pokój pokryty olejem, który w swojej nieskończoności odbija i absorbuje przestrzeń wokół, została przez krytyka Andrew Dixona w programie BBC The History of British Art określona jako jedno z najważniejszych dzieł sztuki XX wieku. 

W 2014 roku odsłonięta została spektakularna rzeźba na nowym terminalu lotniska Heathrow. Inną znaną instalacją jest Turning the place over - na jednym z budynków w Liverpoolu artysta dosłownie wyciął w kształcie koła część fasady i umożliwił jej nieustanne obracanie się pod kątem 360 stopni. 

Prace artysty prezentowane są w najważniejszych galeriach i muzeach na całym świecie. Od 2006 roku jest honorowym profesorem na Royal Academy of Arts.

Inauguracja roku akademickiego 2018/19 na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu -
8 X 2018, Atrium, ul. Por. Janiny Lewandowskiej 20, Poznań

11.00 - rozpoczęcie uroczystości i wykład inauguracyjny 
15.30 - "O współczesnych wyzwaniach, oczekiwaniach i przesunięciach porządków świata"
Moderator: prof. Katarzyna Kujawska-Murphy

Wstęp wolny 

Zdjecie: RICHARD WILSON "20:50". Site Specific Oil Installation: 1987, used sump oil and steel

British Council jest patronem wydarzenia.