Wiersze w Metrze 2015
Date
Niedziela 01 Mar 2015 - 00:00 do Wtorek 31 Mar 2015 - 00:00
Miejsce
Warszawskie Metro

Fragmenty wierszy prezentowane będą przez cztery tygodnie marca w wagonach metra na specjalnych dwustronnych naklejkach na szybach pociągu, a także na infoscreenach na stacjach metra oraz na ekranach w wagonikach metra i w autobusach. Dodatkowo zostaną wydrukowane również na pocztówkach rozdawanych w warszawskich kawiarniach i instytucjach kultury. 

Każda osoba zainteresowana projektem będzie mogła także zapoznać się z poezją na stronie internetowej projektu – www.wierszewmetrze.eu. To tutaj będzie można przeczytać pełne wersje wierszy oraz biogramy poetów i tłumaczy. 

Na stronie internetowej przeprowadzony będzie także konkurs haiku dla Warszawy. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Inspiracją dla Wierszy w Metrze są podobne projekty tego typu, które miały miejsce w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku projekt Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

Głównym celem Wierszy w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w stołecznym metrze. 

Piąta edycja Wierszy w Metrze jest organizowana przez EUNIC Warszawa.

Projekt Wiersze w Metrze powstał w 2008 roku z inicjatywy Instytutu Książki i British Council.