By British Council Polska

31 Sty 2024 - 14:15

Learn English with series, image

Kiedy zacząłem uczyć w Polsce, pamiętam, jak zapytałem swoich uczniów, czy lubią oglądać telewizję po angielsku. Większość z nich przyznała, że ogląda anglojęzyczne filmy, co jako nauczyciela bardzo mnie ucieszyło. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że oglądali je z polskim lektorem, a to jednak bardzo zmieniało postać rzeczy. W tamtych czasach nie tak łatwo było znaleźć dostęp do filmów w wersji oryginalnej, z wyborem czy chcemy oglądać wersję z lektorem, napisami czy może w ogóle materiał bez żadnego tłumaczenia. Jako że dostęp do Netfliksa stał się łatwy i powszechny, koniec z wymówkami. W dzisiejszych czasach metody nauki angielskiego są po prostu niezliczone. Chociaż nie zastąpią one tradycyjnej edukacji, jest to świetny sposób na podszkolenie znajomości języka i osłuchanie się z nim w życiu codziennym. Oglądanie filmów po angielsku to prawdziwe lekcje. Poniżej przedstawiam kilka propozycji różnych seriali, z których każdy znajdzie coś dla siebie. 

Co najlepiej obejrzeć?

Podobnie jak w przypadku pytania Co powinienem przeczytać?”, odpowiedź na nie brzmi: „To zależy”. Najlepiej zacząć od określenia tematyki, która cię interesuje, ponieważ dużo łatwiej jest skupić się na czymś, co przykuwa naszą uwagę. Podobnie jak w przypadku filmów czy książek, pomyśl jakiego typu seriale preferujesz. Oglądanie ulubionych seriali to wspaniały pomysł, który pozwoli ci poznać przeróżne zwroty po angielsku. Może któraś z moich propozycji przypadnie ci do gustu?

DRAMAT 

„Downton Abbey”

Ten historyczny serial dramatyczny miał sześć sezonów, edmitoanych od 2010 do 2015 roku i był pokazywany w ponad 200 krajach. Zdobył niezliczone nagrody, a dom, w którym został nakręcony, stał się międzynarodowym celem turystycznym. Serial śledzi życie arystokratycznej rodziny Crawleyów, która mieszka w tytułowym „Downton Abbey”, oraz życie ich służby, która mieszka na parterze domu.  Oprócz ich osobistych dramatów, obserwujemy, jak globalne wydarzenia tamtych czasów i szybko zmieniające się społeczeństwo wpływają na ich świat. Zwróć uwagę na weterankę ekranu Maggie Smith w roli bardzo surowej i groźnej ciotki.  „Downton Abbey” jest bardzo melodramatyczne i zawiera wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji.  Będziesz mógł cieszyć się słuchaniem dość formalnego, a nawet staromodnego angielskiego, chociaż tematy są bardzo aktualne – oto przykład: 'I'm not a romantic, but even I concede that the heart does not exist solely for the purpose of pumping blood' („Nie jestem romantykiem, ale nawet ja przyznaję, że serce nie istnieje wyłącznie po to, by pompować krew”). Imponujące!

Kategoria wiekowa: PG (Parental Guidance) – wymagany nadzór rodzicielski; niektóre treści mogą nie być odpowiednie dla dzieci.

 „Peaky Blinders”

To kolejny dramat historyczny, w którym Thomas Shelby (Cillian Murphy) wraz z rodziną – starszym bratem Arthurem (Paul Anderson) i ciotką Polly (Helen McCrory) – dowodzą jedną z najsilniejszych grup przestępczych w Birmingham w okresie międzywojennym XX wieku. Budzący powszechny strach Peaky Blinders zawdzięczają nazwę noszonym przez nich kaszkietom z wszytymi żyletkami. Zarabiają na nielegalnych zakładach bukmacherskich, haraczach i handlu na czarnym rynku. Członkowie konkurencyjnych gangów komunistycznych rewolucjonistów i Irlandzkiego Bractwa Republikańskiego zaczynają licznie nawiedzać dzielnicę Small Heath w której działa gang Shelby’ego w poszukiwaniu broni. Zaniepokojony możliwością użycia jej przez komunistów lub IRA, ówczesny minister wojny Winston Churchill przenosi z Dublina do Birmingham bezwzględnego komisarza policji Chestera Campbella (Sam Neill), który ma odzyskać karabiny i oczyścić miasto z gangów. Na drodze Tommy’ego staje także Billy Kimber (Charlie Creed-Miles), mający monopol na zakłady bukmacherskie, które Shelby upatrzył sobie jako źródło zarobkowania.

Odpowiedni dla osób powyżej 15 roku życia.

SITCOM

„Friends”

Jednym z klasycznych sitcomów (zbitka wyrazowa od „situation” i „comedy” – komedia sytuacyjna) z lat 90-tych, który cieszy się wielkim powrotem i który jest bardzo przystępny dla osób uczących się języka, jest „Friends” („Przyjaciele”).  Pierwotnie emitowany w latach 1994-2004, był ogromnym międzynarodowym hitem i uczynił z sześciu głównych aktorów prawdziwe gwiazdy. W ostatnich latach młodsze pokolenia powróciły do tej historii sześciu dwudziestolatków mieszkających razem w Nowym Jorku oraz śledzenia ich życia, miłości i przygód. W internecie można znaleźć mnóstwo quizów, w których dowiesz się „którą postacią z Przyjaciół jesteś” - od dobrodusznego, ale nieco głupkowatego Joeya po ekscentryczną Phoebe. Oprócz potocznego amerykańskiego słownictwa, poznasz slangową wymowę (zwłaszcza od bardzo sarkastycznej postaci Chandlera).  Po obejrzeniu kilku odcinków może się okazać, że będziesz pytać ludzi „How YOU doin’” („Jak TY się masz?”).

Kategoria wiekowa PG - nadzór rodzicielski; niektóre treści mogą nie być odpowiednie dla dzieci.

„Derry Girls” 

Derry Girls” (dosł. „Dziewczyny z Derry”) – brytyjski sitcom autorstwa Lisy McGee, którego premiera odbyła się 4 stycznia 2018 roku na Channel 4. Serial, który odniósł największy sukces komediowy kanału od czasów „Ojca Teda” z 1995 roku, został zainspirowany własnymi doświadczeniami McGee, dorastającej w Derry w Irlandii Północnej w latach 90., w ostatnich latach okresu konfliktu etniczno-politycznego, w historii nazywanego „Kłopotami” (ang. „The Troubles”). Oglądając ten serial, prawdopodobnie przydadzą ci się napisy, ponieważ jest w nim dużo regionalnego slangu – na przykład „He's dead-on” (co oznacza „on jest świetny”).. 

Kategoria wiekowa PG - nadzór rodzicielski; niektóre treści mogą nie być odpowiednie dla dzieci.

„The Office” 

„Biuro” (ang. „The Office”) – brytyjski sitcom napisany i wyreżyserowany przez Ricky’ego Gervaisa i Stephena Merchanta. Serial został zrealizowany w konwencji filmu mockumentalnego (kolejna zbitka, od „mock” i „documentary”), czyli fikcyjnego filmu dokumentalnego i przedstawia perypetie pracowników biurze spółki zajmującej się handlem papierem. Serial był emitowany w latach 2001-2003 w Wielkiej Brytanii i jest uważany za jeden z najlepszych sitcomów, jakie kiedykolwiek powstały. Każdy, kto kiedykolwiek pracował w biurze, będzie w stanie identyfikować się z bohaterami, którzy znajdują rozrywkę w nudnym codziennym życiu biurowym. Później powstała kolejna amerykańska wersja, która trwała przez 9 sezonów i była również jednym z największym telewizyjnych hitów.  Możesz więc obejrzeć wersję brytyjską lub amerykańską (lub obie!) i zdecydować, która z nich najbardziej Ci się podoba!

Odpowiednie dla osób w wieku 12+

FANTASY / SCI-FI 

„Black Mirror” 

Jeśli lubisz seriale, które zmuszają do myślenia, to „Black Mirror” („Czarne lustro”) będzie dla ciebie świetne. Jest to seria różnych historii osadzonych w niedalekiej przyszłości, zajmujących się głównie tematyką wpływu technologii na nasze przyszłe życie. Chociaż tematy są często mroczne, scenarzysta Charlie Brooker stworzył zaskakujące historie, które są przerażające, intrygujące ale też zabawne. Najnowszy sezon „Black Mirror” jest nawet interaktywny – podczas całej historii akcja jest wstrzymywana, a ty możesz zapoznać się z różnymi opcjami i sam zdecydować, co ma się wydarzyć. To świetny sposób na wykorzystanie swojego angielskiego.

Odpowiedni dla osób w wieku 15+

„Game of Thrones” 

I wreszcie, jeśli jesteś jedną z niewielu osób na świecie, które nigdy nie oglądały żadnego odcinka „Game of Thrones” („Gry o Tron”), może to być najlepszy moment, by zacząć. Serial osadzony jest w fikcyjnym świecie fantasy i opowiada historię różnych rodów i plemion walczących o kontrolę nad kontynentem i Żelaznym Tronem. Sam serial ma swój własny wymyślony język (dothracki), ale angielski w nim jest o wiele łatwiejszy do zrozumienia! Historie i sceny bitew są tak wciągające, że zapomnisz, że w ogóle oglądasz je po angielsku. Serial oparty jest na serii książek „Pieśń Lodu I Ognia” autorstwa George’a R.R Martina, więc równolegle z serialem możesz też czytać książki.

Kategoria wiekowa: dla osób powyżej 18 roku życia.

To tylko kilka propozycji seriali, które mogą pomóc ci w nauce angielskiego - może znasz jakieś inne? Połącz przyjemne z pożytecznym - miłego oglądania!