By British Council Polska

25 Mar 2020 - 15:44

“We have two ears and one mouth and we should use them proportionally.”

Susan Cain, Quiet: The Power of Introverts in a World that Can’t Stop Talking

Każdemu z nas przyda się trening uważnego słuchania – niezależnie od tego, czy uczymy się języków obcych. Nauczyciel niemal natychmiast rozpozna uczniów, którzy regularnie ćwiczą słuchanie po angielsku po zajęciach. O wiele szybciej rozumieją oni instrukcje, stosują więcej wyrażeń potocznych, a ich wymowa upodabnia się często do wymowy rodzimego użytkownika języka. Umiejętności słuchania nie da się nauczyć z podręcznika czy osiągnąć w niej szybkiego postępu jak w nauce gramatyki, słownictwa, a nawet pisania. Wymaga ona regularnego ćwiczenia, które prowadzi do stopniowej, ale trwałej poprawy. Nie musi to być jednak proces monotonny i żmudny. Jeśli chcesz go uatrakcyjnić, skorzystaj z poniższych wskazówek, dzięki którym znacznie poprawisz swoje umiejętności słuchania i bez problemu poradzisz sobie z rozumieniem ze słuchu na egzaminie.

Korzystaj z nagrań w internecie uporządkowanych według poziomu trudności

Powstało wiele stron internetowych poświęconych ćwiczeniu umiejętności rozumienia ze słuchu. Jak wynika z moich wieloletnich nauczycielskich obserwacji, większość uczących się najchętniej korzysta z portali zawierających materiał do ćwiczeń uporządkowany według poziomu znajomości języka. Dzięki temu uczniowie przechodzą stopniowo od prostszych do coraz trudniejszych nagrań, a zauważana przez nich zmiana poziomu trudności sprawia, że czują się oni bardziej zmotywowani do dalszej pracy. Z tego powodu często wykorzystuję materiały do ćwiczeń zamieszczone na stronie internetowej BreakingNewsEnglish.com. Uczniowie wysłuchują na niej krótkich informacji ze świata. Mogą zdecydować o poziomie trudności nagrania, a nawet o tempie wypowiedzi. Po kilku tygodniach lub miesiącach regularnego słuchania często sami zauważają, że poziom wybierany do tej pory staje się dla nich zbyt łatwy, i przechodzą do trudniejszych ćwiczeń. Bogaty zestaw nagrań, uporządkowanych w podobny sposób, jest dostępny również na stronach internetowych elllo.org oraz Randall’s ESL Cyber Listening Lab.

Znajdź swojego ulubionego youtubera

Doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem jest oglądanie filmów youtuberów. Większość nagrywa kilkuminutowe wypowiedzi na określony temat i pokazuje przedmioty, o których mowa, co dodatkowo pomaga w zrozumieniu ich wypowiedzi. Z własnego doświadczenia nauki języka hiszpańskiego wiem, że moje umiejętności słuchania ze zrozumieniem znacznie się poprawiły, kiedy zacząłem regularnie oglądać sensacyjną serię Soy Una Pringada na baskijskim YouTubie (przy okazji nauczyłem się kilku mniej eleganckich słów i wyrażeń). Wybierz więc youtubera, z którym łączą Cię wspólne zainteresowania. Miłośnicy komedii mogą z zapałem śledzić odcinki Jenny Marbles, fanów sportu przyciągnie KSI, a pasjonatki makijażu będą mogły rozwijać swoją pasję dzięki tutorialom Laury Lee. Uczniom ze słabszą znajomością języka angielskiego warto zaproponować youtubera, którego filmy zawierają angielskie napisy. 

Wykorzystaj ćwiczenia egzaminacyjne z rozumienia ze słuchu dostępne online

Jeśli planujesz przystąpić wkrótce do egzaminu z języka angielskiego, uwzględnij w ćwiczeniach słuchania ze zrozumieniem szczegółowe wymagania egzaminacyjne. Od wielu lat prowadzę kursy angielskiego na poziomie zaawansowanym [proficiency] dla osób, które biegle opanowały ten język. Często wykorzystują go one na co dzień w pracy, oglądają angielską telewizję, mają przyjaciół lub rodzinę w Wielkiej Brytanii czy USA. Gdy rozpoczynają naukę na kursie, zwykle uważają, że część egzaminu sprawdzająca słuchanie ze zrozumieniem nie będzie sprawiała im trudności. Szybko jednak się przekonują, że istnieje różnica między zrozumieniem ogólnego sensu wypowiedzi a umiejętnością odpowiedzi na konkretne, często dość subiektywne pytania dotyczące danego fragmentu. Dlatego podczas przygotowań należy zwrócić uwagę na formę i rodzaj pytań egzaminacyjnych. Pomogą w tym materiały dostępne na wielu stronach internetowych poświęconych egzaminom z języka angielskiego. British Council oferujebezpłatne ćwiczenia z rozumienia ze słuchu, przygotowujące do egzaminu IELTS, zawarte w materiałach do kursu IELTS Ready Premium. Strona Exam English udostępnia z kolei bezpłatne ćwiczenia z rozumienia ze słuchu, przygotowujące do głównych egzaminów językowych – od FCE po TOEFL.

Zacznij oglądać seriale 

Oglądanie seriali w oryginalnej, angielskiej wersji językowej jest jednym z podstawowych sposobów rozwijania umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Jeśli więc lubisz oglądać telewizję, zainteresują Cię zapewne angielskie seriale dostępne w internecie. Ich odcinki trwają zazwyczaj kilka minut i stanowią dobry materiał do nauki języka obcego. W ćwiczeniu umiejętności słuchania ze zrozumieniem wymaga się zwykle kilkukrotnego odtworzenia tego samego nagrania. Jest to znacznie prostsze w wypadku krótkich odcinków seriali internetowych, takich jakNewborn Moms,niż przy godzinnych odcinkach seriali telewizyjnych, na przykład Gry o tron (Game of Thrones). Wybór serialu zależy oczywiście od Twoich zainteresowań – oferta jest bogata. PortalYoung Vic Filmsproponuje serię różnych filmów krótkometrażowych z udziałem wielu znanych brytyjskich aktorów. Możesz obejrzeć również dziwną pięcioodcinkową komedię David, przedstawiającą perypetie człowieka, który dowiedział się, że zostało mu tylko pięć tygodni życia. Zapoznaj się z ofertą seriali internetowych i wybierz taki, który najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom.

Korzystaj z podcastów

Podcasty to prawdopodobnie najlepiej dostępne źródła ćwiczeń ze słuchania ze zrozumieniem. Pobierz któryś na telefon i słuchaj go przy każdej okazji – w drodze do pracy, podczas gotowania obiadu lub gimnastyki. AplikacjaBritish Council Podcasts oferuje szeroki wybór podcastów, dostosowanych do różnych poziomów znajomości języka oraz zainteresowań słuchaczy. Na uwagę zasługuje na przykład seria Professionals [Profesjonaliści], zawierająca nagrania wypowiedzi o tematyce biznesowej. Na stronie Learn English dostępne są równieżćwiczenia sprawdzające zrozumienie wysłuchanych podcastów. Ciekawym doświadczeniem może być też słuchanieaudycji skierowanych do rodzimych użytkowników języka angielskiego. Nie obawiaj się, że będą one dla Ciebie zbyt trudne – jeśli wybierzesz odpowiedni podcast, zrozumiesz go bez problemu. Interesującą ofertę znajdziesz na stronie internetowejNPR News Now, na którejdostępne są proste, pięciominutowe nagrania, zawierające podsumowanie najnowszych wiadomości ze świata. Serwis aktualizuje informacje co godzinę. Często też zachęcam swoich uczniów do słuchania dziewięciominutowegopodcastu BBC Witness, który zawiera wypowiedzi świadków ważnych wydarzeń z historii najnowszej. Wykorzystaj bogate zasoby internetowe i wybierz podcast, którego temat pokrywa się z Twoimi zainteresowaniami. Gdy będziesz go słuchać regularnie, szybko zauważysz, że dokładne zrozumienie jego treści nie sprawia Ci już trudności. 

Wypróbuj dyktanda online, nawet na podstawie piosenek

Dyktando jest jednym z najtrudniejszych zadań sprawdzających zrozumienie wypowiedzi. Umiejętność poprawnego zapisania usłyszanej informacji – choć wydaje się mało praktyczna – jest często sprawdzana na egzaminach językowych. Zawierają one zadania, w których należy podać dokładne słowa lub wyrażenia użyte w odtworzonej wypowiedzi. Powstało wiele stron internetowych poświęconych dyktandom. Wśród nich na uwagę zasługuje witryna dictationsonline.com, którą wykorzystuję w ramach zajęć. Udostępnia ona krótkie fragmenty dzieł literackich w formie dyktand o zróżnicowanych poziomach trudności. Inną propozycją są filmy zamieszczane codziennie w serwisie YouTube przez Coacha Shane’a – nauczyciela języka angielskiego. Zadaniem uczniów jest zapisanie zdania z filmu lub programu telewizyjnego, przedstawionego w odcinku. Jeśli chcesz dostosować tekst dyktanda do swoich zainteresowań, skorzystaj z nagrań opublikowanych na stronie TED.com. Wybierz krótki fragment i odtwarzaj go, dopóki nie zapiszesz wypowiedzi w całości. Porównaj następnie swój zapis z transkrypcją lub z napisami dodanymi do filmu. Ciekawą propozycję urozmaicenia dyktand znajdziesz na stronie internetowej lyricstraining.com, na której będziesz mógł słuchać ulubionych piosenek popowych, a jednocześnie uzupełniać luki w wyświetlanych słowach utworów.

Niezależnie od tego, jaką metodę ćwiczenia umiejętności słuchania wybierzesz, pamiętaj, że tylko regularna praca przynosi efekty. Już dziś rozpocznij więc trening słuchania, dzięki któremu przygotujesz się do egzaminu.

Autor: Colm Boyd