By British Council Polska

31 Sty 2024 - 09:00

Girl smiling at her friend in the classroom.

W dzisiejszych czasach trudno jest wyobrazić sobie życie bez internetu, a w szczególności bez YouTube’a. Ile znasz dzieci (nie wspominając już o dorosłych) w wieku powyżej dziesięciu lat, które faktycznie siadają do oglądania programu telewizyjnego razem z rodziną? Wygląda na to, że dni rodzinnego oglądania telewizji w wielu gospodarstwach domowych dobiegają już końca. Co więc możemy zrobić, aby dobrze wykorzystać zasoby YouTube’a, które zapewniają nam okno na świat, i co najlepsze dla nas i naszych dzieci - możliwość nauki języka angielskiego?

Przed nastaniem ery YouTube’a, jeśli mieliśmy problem z naprawą jakiejś rzeczy w domu lub nie wiedzieliśmy, jak sobie z czymś poradzić, musieliśmy zwracać się o pomoc do rodziny i przyjaciół bądź specjalistów. W dzisiejszych czasach wystarczy obejrzeć filmik instruktażowy w internecie, a można taki znaleźć na każdy temat. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym, warto jest oglądać filmiki po angielsku. W ten sposób ćwiczymy zarówno rozumienie ze słuchu, jak i uczymy się nowych słówek poprawiając również umiejętności komunikacyjne w nowym języku. Tyczy się to wszystkich pokoleń, od dzieci po dziadków.

Wczesne lata i szkoła podstawowa

Dla najmłodszych i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które uwielbiają być zabawiane przez kolorowe postacie, YouTube oferuje mnóstwo materiałów do wyboru.

Możesz zacząć od czegoś prostego dla najmłodszych, na przykład dziecięcej jogi. Joga wymaga nieco wysiłku fizycznego, nie jest jednak bardzo męcząca, a konieczność uważnego naśladowania ruchów sprawia, że dziecko będzie musiało w skupieniu słuchać słów instruktora. Jeśli chcesz zaangażować malucha jeszcze bardziej, ćwicz razem z nim i powtarzajcie nowe słówka, by je utrwalić. Wybierz ten kanał YouTube i uczyńcie z niego weekendowy zwyczaj wprowadzając w życie zarówno trochę ruchu, jak i nauki języka.

Jeśli szukasz więcej wyzwań językowych i chcesz szybko zauważyć postępy, zajrzyj na kanał Learning Time with Timmy, który jest pełen zabawnych filmów, pomagających młodszym dzieciom w efektywnej nauce nowego słownictwa. Timmy to urocza owieczka z serii filmów animowanych „Shaun the Sheep” produkcji studia Aardman. Timmy i jego paczka przyjaciół przeżywają wiele przygód w przedszkolu, gdzie uczą się wszystkiego, od kształtów i liczb po ubieranie się na kolorowo i ściganie łodziami. Wszystkie treści językowe w tym programie są przedstawione w żywy sposób, który zachęca dzieci do interakcji z postaciami.

Przyzwyczajenie dzieci do przedszkolnej i szkolnej codzienności po weekendzie lub dłuższych wakacjach może być trudne, dobrze jest więc przygotować się na to dzięki filmikom z kanału „Learning Time with Timmy”, które koncentrują się na wdrażaniu przyzwyczajeń w zabawie i nauce, a także promowaniu umiejętności społecznych i emocjonalnych.

Samouczki wideo jako źródło wiedzy dla uczniów szkół podstawowych

Jeśli szukasz pomysłów dla swoich najmłodszych majsterkowiczów, YouTube jest do tego świetnym źródłem. Znajdziesz tam informacje oraz filmiki uczące krok po kroku, a co najlepsze, materiały edukacyjne możesz oglądać w języku angielskim, a razie potrzeby włączając polskie napisy. 

Utrzymywanie zaangażowania dzieci w hobby i ćwiczenie języka angielskiego to nie lada wyczyn, a znalezienie odpowiednich treści na YouTube, których język i przekaz dostosowany będzie dla uszu najmłodszych słuchaczy również może wymagać nieco wysiłku. Aby ułatwić to zadanie, poniżej prezentujemy listę kanałów odpowiednich dla dzieci, które pomogą im szkolić swoje umiejętności językowe.

Pierwszym kanałem na naszej liście jest hobbistyczny kanał YouTube, który zawiera całą gamę interesujących zajęć, pozwalających dzieciom na eksperymentowanie z różnymi materiałami i tworzenie własnych rzeczy. Pamiętaj, że niezależnie od poziomu zaawansowania, zawsze warto jest być przy maluchu, aby upewnić się, że nie ma on problemów ze zrozumieniem instrukcji. To, czym filmiki na YouTube zdecydowanie przeważają nad innymi źródłami z instrukcjami jest fakt, że zawierają one wizualne przedstawienie i wyjaśnienie zadania, które można dowolnie odtwarzać potrzebną liczbę razy. Na początek dobrze jest skupić się na jednym kanale, aby dziecko oswoiło się ze sposobem mówienia i objaśniania czynności.

Wielu rodziców chciałoby żeby postępy językowe ich pociech związane były nie tylko z językiem angielskim wyniesionym z lekcji szkolnych. Angielski, którego dziecko uczy się z angażujących gier również może okazać się bardzo przydatny w codziennym życiu. Świetnym przykładem jest tutaj Minecraft. Choć Twoje dzieci mogą już być zaznajomione z polską wersją tej gry, to warto przekonać je do spróbowania wersji anglojęzycznej, gdzie poznają nowych przeciwników (i nie będzie to tylko Szendi). Ten ekspert od Minecrafta na pewno wniesie do słownika malucha kilka nowych i zabawnych powiedzonek, które dziecko może wykorzystać w życiu. Bez obaw, w Minecrafcie nie używa się wulgarnego języka.

Jeśli szukasz czegoś bardziej kształcącego dla swoich maluchów, zerknij na filmiki dla dzieci z kanału „Learn English Kids”. Jeśli masz w rodzinie fanów piłki nożnej, polecamy  „My Secret Team”. Jest to interesująca opowieść o dylematach wielbicieli tego sportu, zawierająca dużą ilość treści, z którymi mogą się utożsamiać nieco starsze dzieci. Treści mogą okazać się przydatne do nawiązania rodzinnych dyskusji o ważnych wartościach takich, jak zaufanie, wspólne spędzanie czasu i przyjaźń.

Kolejnym kanałem, na który warto zwrócić uwagę to filmiki pod tytułem „Word of the Week” (słówko tygodnia) na „Learn English Kids”, gdzie vlogerzy omawiają wybrane słówko, które uważają za ważne i interesujące jak na przykład „yeah” zamiast „yes”. Filmiki są krótkie, zabawne i na tyle angażujące, że mogą skłonić dziecko do stworzenia własnej wersji wideo „słówka tygodnia” z lekcji szkolnych!

A co z nastolatkami i dorosłymi?

Na YouTube każdy znajdzie coś dla siebie, a im starsza publika, tym więcej ma do wyboru. British Council ma świetny kanał dla nastolatków, który zawiera treści skierowane do osób w wieku od 13 do 17 lat, ale będą one ciekawe również dla starszych widzów. Szczególnie polecamy vlogerów, którzy używają naprawdę naturalnego języka, co świetnie przyzwyczaja ucho do codziennej „ulicznej” mowy. 

Tematy, które poruszają w swoich krótkich 10-minutowych filmikach obejmują wszystko, od najciekawszych miejsc do zobaczenia po różnice kulturowe między krajami, a treść przedstawiona jest w taki sposób, że jest interesująca nawet dla dorosłej publiki i rodziców. Jeśli poszukujesz filmików edukacyjnych, które kładą nacisk na naukę angielskiej gramatyki, polecamy sekcję „Grammar Snacks” zawierającą krótkie skecze dotyczące typowych zagadnień gramatycznych, a także przydatne ćwiczenia.

Jeśli zarówno Ty, jak i Twoje dzieci planujecie przystąpić w przyszłości do egzaminów, na YouTube znajdziesz mnóstwo porad dotyczących technik uczenia się jak i wskazówek odnośnie samych egzaminów. Często korzystamy z takich filmików podczas nauki z naszymi uczniami i tak samo zachęcamy do korzystania z nich samodzielnie w domu. Na początek dobrze jest obejrzeć filmik i zapoznać się z pytaniami. Następnie zastanów się nad swoją odpowiedzią. Możecie podzielić się rolami – Ty i Twoje dziecko – i na zmianę bawić się w egzaminatora i odpowiadającego. Świetną praktyką jest nagranie takiej scenki na przykład telefonem komórkowym, by potem wspólnie obejrzeć ją i zastanowić się, które zagadnienia sprawiały Wam najwięcej trudności. Może to być znajomość słówek, problem z poprawną wymową, a może gramatyka. Pamiętaj, „praktyka czyni mistrza”!

Jeśli chcesz podszkolić swój angielski w celach zawodowych, koniecznie obejrzyj serię „How to Improve”, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek, które pomogą Ci w przyswojeniu specyficznej terminologii i szlifowaniu zdobytych już umiejętności językowych. Nasi dorośli studenci lubią oglądać filmy z rozmów kwalifikacyjnych, gdzie mogą zobaczyć jak poprawnie używać angielskich zwrotów podczas stresujących sytuacji, na przykład rozmowa o pracę. Do ćwiczenia tego typu sytuacji również możesz zaangażować swoje dzieci i zamienić to doświadczenie w chwilę zabawy. Jeśli będziecie regularnie ćwiczyć, zanim się obejrzycie, cała rodzina będzie płynnie posługiwać się językiem angielskim w każdej sytuacji. 

A co z zagadnieniami związanymi z kulturą?

Wiemy, że nauka języka powinna być nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością, dlatego British Council oferuje szeroką gamę przeróżnych zasobów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie – od filmików dotyczących Szekspira po świąteczne playlisty piosenek na Facebooku. Koniec z wymówkami, że nie masz się z czego uczyć!

Podsumowując, treści w Internecie jest mnóstwo, ale warto wiedzieć, który kanał YouTube najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Jeśli pokazujesz filmy najmłodszym członkom rodziny, oglądaj je z nimi, aby upewnić się, że treści są dla nich angażujące i przyswajalne. Utrwalaj je poprzez powtarzanie i kształtowanie używanego języka. Jeśli z YouTube’a korzystają starsze dzieci i nastolatki, upewnij się, że mają świadomość tego, co będą oglądać. Dobrym pomysłem jest subskrybowanie ulubionych kanałów, ponieważ powiadomienia o nowo dodawanych treściach będą zarazem przypominać o praktykowaniu języka. W przypadku, gdy oglądane treści mają służyć dorosłym oraz Tobie, zaplanuj nad czym chcesz popracować najpierw, to przyspieszy postępy. Oglądaj, ćwicz i powtarzaj, a Twoje umiejętności słuchania, pisania i mówienia ulegną znacznej poprawie zanim się obejrzysz.