By British Council Polska

01 Mar 2019 - 13:57

Rozwój umiejętności życiowych dziecka od najmłodszych lat to kluczowy element „gotowości szkolnej”, jak również inwestycja w jego przyszłą niezależność i życiowy sukces. Jeśli pozwolimy dziecku popełniać błędy i zachęcimy je do cierpliwego wyciągania wniosków z własnych potknięć, wykształcimy w nim zaczątki niezbędnych w XXI wieku cech i umiejętności, umożliwiających uczenie się przez całe życie.

Niezależność i elastyczność:

Wyrabianie w dziecku niezależności od najmłodszych lat pozwoli mu na samodzielne zdobywanie nowych doświadczeń. Dzieci, które uczą się i poznają świat przy użyciu praktycznych metod, nabywają umiejętność wyciągania wniosków z własnych błędów oraz zdają sobie sprawę z konieczności podejmowania wyborów i ponoszenia ich konsekwencji. Kultywowanie niezależności to świetna inwestycja w przyszłość każdego dziecka. 

Widok dzieci uczących się na własnych błędach i stosujących elastyczne podejście nie pozostawia złudzeń – nie ma dla nich czegoś takiego jak porażka. Z mojego doświadczenia wynika, że uczniowie z takim podejściem po prostu odbijają się od trudności… często nawet z uśmiechem na ustach! Uważam, że to najlepsze podejście do nauki języka. 

Świętowanie zwycięstw jest w nauce ważne, nie zapominajmy jednak chwalić samego procesu i wytrwałości dziecka przez zawracanie uwagi na nawet niewielkie postępy. W przypadku małych dzieci można wprowadzić grafik nagród za samodzielne ubieranie się, a postępy dziecka w nauce angielskiego można wyraźnie oznaczać na wykresie.

Komunikacja i współpraca:

Dobra komunikacja i łatwe nawiązywanie kontaktu z innymi to kluczowe umiejętności w każdej dziedzinie życia. Są one niezbędne, aby dziecko potrafiło porozumieć się z otoczeniem oraz wykształcić w sobie umiejętność wyrażania i zrozumienia uczuć, pragnień i doświadczeń - zarówno własnych, jak i innych osób. Umiejętność komunikacji w języku angielskim jest coraz pilniej bardziej poszukiwana nie tylko podczas dalszej edukacji, lecz także w życiu zawodowym. Angielski pozostaje narzędziem komunikacji w światowym biznesie, a umiejętności pracy w grupie i porozumienia z przedstawicielami odmiennych kultur są wysoko cenione. 

Na zajęciach z małymi dziećmi da się odczuć ich niesamowitą dumę i zastrzyk pewności siebie po ukończeniu grupowego projektu (a same dzieci uwielbiają o nich opowiadać!). Zadania, przy których dzieci mogą działać razem, dają im poczucie wspólnie odnoszonych sukcesów i jednego celu, nieważne, czy chodzi o arcydzieło z rolek po papierze toaletowym, wystawienie spektaklu, czy też o napisane lub wykonanie piosenki. Praca w zespole wymaga zaangażowania i współpracy, co dodatkowo wzmacnia umiejętność komunikacji w języku angielskim!  

W szczęśliwym, pełnym motywacji i opiekuńczym środowisku dzieci uwielbiają ze sobą rozmawiać. Kursy The Early Years Plus i Primary Plus organizowane przez British Council tworzą bezpieczne i inspirujące otoczenie, dzięki któremu Twoje dziecko może szybko zacząć robić postępy na drodze do poznania angielskiego. 

Świadomość społeczna i kulturowa:

Świat staje się mniejszy, ale i o wiele ciekawszy, gdy dziecko może odkrywać inne kultury i zwyczaje. Widoczne jest zapotrzebowanie, a wśród niektórych wręcz szczere pragnienie poznawania odmienności i doceniania różnic. Nauka angielskiego uzupełnia ten jakże ważny proces, a w przyszłości może otworzyć przed młodym obywatelem świata wiele drzwi. Opowieść Nawwara i Aleca o ich przyjaźni wyraźnie pokazuje, jak ważna jest ta umiejętność we współczesnym świecie. 

Umiejętność posługiwania się zdobyczami technologii:

Technologia cyfrowa rozwija się w zawrotnym tempie i stale towarzyszy nam w codziennym życiu. Również dzieciom niezbędne potrzebne są umiejętności, które pozwolą im zrozumieć ten nieustannie zmieniający się świat i korzystać ze wszystkich jego osiągnięć. Dzieci uwielbiają nowe technologie, a ich naturalna ciekawość i zapał to idealna kombinacja, która może uczynić z nich nie tylko zwykłych użytkowników, lecz także twórców! 

Kreatywność i wyobraźnia:

Kreatywność przejawia się w najróżniejszych formach, a gdy jest wspierana i pielęgnowana, owocuje niebanalnym myśleniem i oryginalnymi sposobami wyrażania samego siebie. W dzisiejszej kulturze innowacji twórcze podejście do rozwiązywania problemów i umiejętność wychodzenia poza schematy to pożądane cechy w świecie nauki i życiu zawodowym. Zachęcanie dziecka do używania wyobraźni uświadomi mu, że kreatywność nie zna granic. 

Z doświadczenia wiem, że opowiadanie historii to jeden z najlepszych sposobów na pobudzanie wyobraźni, rozwijanie umiejętności językowych i wspieranie autoekspresji. 

Rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie:

Wspieranie i zachęcanie małych dzieci do krytycznego myślenia uczy je, jak podejmować niezależne, rozważne decyzje w późniejszym życiu.

W warunkach szkolnych dzieci zawsze chętnie dzielą się swoimi pomysłami na rozwiązanie drobnych, dotyczących ich bezpośrednio i istotnych dla nich problemów. Przy realizacji pomysłów mają możliwość podejmowania ryzyka i popełniania błędów w bezpiecznym i inspirującym środowisku. Są w stanie dostrzec bezpośrednie konsekwencje swoich działań i skorygować zaproponowane przez siebie rozwiązania, a jeśli coś się nie uda, zawsze mogą spróbować jeszcze raz! W obliczu takich wyzwań dzieci mają idealną okazję do używania znajomości angielskiego jako cennego narzędzia. Więcej o rozwiązywaniu problemów i krytycznym myśleniu na zajęciach Primary English Course w British Council znajdziesz tutaj.

Jeśli dasz swojemu dziecku szansę na wypracowanie i rozwinięcie wszystkich tych umiejętności, pozwolisz mu dobrze przygotować się do dorosłego życia we współczesnym świecie, a także wykształcić w sobie cechy, które przydadzą się nie tylko podczas nauki angielskiego.

Autor: Eleonor Murphy

Jeśli zaciekawiły Cię ten artykuł lub inne treści dostępne na naszym blogu, zapisz się do newslettera British Council, żeby być na bieżąco ze wszystkimi inicjatywami i wydarzeniami, które prowadzimy i organizujemy.