BBC World Questions: Polska
W czasach prawdziwej zmiany BBC World Service realizuje na całym świecie cykl debat.
BBC World Questions umożliwia odbiorcom spotkanie z politykami i liderami twarzą w twarz i zadanie im pytań bez udziału pośredników. Debaty składają się wyłącznie z pytań sformułowanych przez publiczność, która może wyrazić swoje zdanie i zostać wysłuchana na całym świecie.
7 lutego 2017 roku przedstawiający kluczowe głosy wybitnych panelistów program radiowy BBC World Questions przybył do Polski.
Polska przeżywa epokową zmianę polityczną. Liderzy opozycji twierdzą, że partia rządząca – Prawo i Sprawiedliwość – ogranicza demokratyczną wolność i paraliżuje Trybunał Konstytucyjny, by nie mógł on zawetować programu rządu. Lider partii Jarosław Kaczyński mówi, że opozycja odmawia zaakceptowania zwycięstwa jego partii w wyborach 2015 roku i jej nieprzerwanej popularności w całym kraju. Doszło do blokady parlamentu, ulicznych demonstracji, a rząd jest zdecydowany, by skorzystać ze swojego mandatu w celu wdrożenia głębokich reform.
To moment kulminacyjny w kraju Unii Europejskiej, który często bywał w samym środku wydarzeń historycznych. W centrum Warszawy Jonathan Dimbleby oraz panel polityków i twórców opinii dyskutowali z publicznością o nowej erze zmian w Polsce. W panelu wzieli udział: reżyserka filmowa Agnieszka Holland; redaktor naczelny "wSieci" Jacek Karnowski; poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski oraz poseł Dominik Tarczyński reprezentujący rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość.
Program został nagrany 7 lutego 2017 w Zamku Ujazdowskim (budynek Laboratorium), mieszczącym się przy ulicy Jazdów 2 w Warszawie.
British Council, jako organizacja działająca w obszarze współpracy kulturalnej i edukacji, a także partner BBC World Service, pomaga stworzyć powszechnie dostępną platformę, która umożliwia publiczności dołączenie do demokratycznej debaty toczącej się na forum międzynarodowym.
BBC World Service w każdym tygodniu dociera do 246 milionów odbiorców na całym świecie za pośrednictwem radia, telewizji i kanałów cyfrowych, by przekazywać wiadomości – zarówno w języku angielskim, jak i w serwisach tworzonych w 28 innych językach. Częścią BBC World Service jest kanał BBC Learning English, który pozwala publiczności z całego świata uczyć się angielskiego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, odwiedź bbc.com/worldservice. Serwisy informacyjne BBC, do których, oprócz BBC World Service, należą także: kanał telewizyjny BBC World News i bbc.com/news docierają do 320 milionów ludzi tygodniowo.
Nagranie programu BBC World Questions: Poland jest dostępne na www.bbc.com/worldserviceradio (link poniżej).