Date
Środa 13 Lis 2024 do Niedziela 17 Lis 2024
Miejsce
Kino Muza, ul. Święty Marcin 30, Poznań

Już między 13 a 17 listopada w poznańskim Kinie Muza odbędzie się pierwsza edycja British Film Festival - pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej.

Dziesiątki filmów, różnorodne sekcje filmowe, zagraniczni goście, wydarzenia towarzyszące i seanse w nieoczywistych przestrzeniach. Wydarzenie, które odbędzie się pod hasłem “Zjednoczone Królestwo kina. United Kingdom of Cinema”, zaplanowane jest jako coroczne święto kinematografii Wielkiej Brytanii.

Program festiwalu celebrować ma kulturę poszczególnych krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna), ale też przybliżać różnorodność regionów i klas społecznych  i kontekst krajów kolonialnych i postkolonialnych.

Kluczowymi punktami imprezy będą dwie filmowe retrospektywy zderzające ze sobą historię i współczesność kina brytyjskiego.

Pierwszą edycję festiwalu uświetni retrospektywa filmów Alfreda Hitchcocka w 125. rocznicę urodzin tego kultowego reżysera. Pokazy filmów z odrestaurowanych cyfrowo kopii pokażą wczesny dorobek reżysera realizowany w Wielkiej Brytanii, a widzów zachwyci pokaz niemego LOKATORA z muzyką wybitnego kompozytora Michała Jacaszka na żywo w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym Św. Krzyża. Z kolei kultowe PTAKI pokazane zostaną w industrialnej przestrzeni dawnej fabryki na poznańskim Stomilu. Nie zabraknie filmów cenionych, ale rzadko pokazywanych na kinowych ekranach: PSYCHOZY, M JAK MORDERSTWO czy PÓŁNOC - PÓŁNOCNY ZACHÓD.

Druga retrospektywa poświęcona zostanie Lynne Ramsay - szkockiej reżyserce, laureatce dwóch nagród BAFTA, pięciu nagród na festiwalu w Cannes oraz Locarno czy San Sebastian. Oprócz kultowych filmów z jej dorobku: MUSIMY POROZMAWIAĆ O KEVINIE i NIGDY CIĘ TU NIE BYŁO, pokazane zostaną również filmy krótkometrażowe, a także mniej znane filmy pełnometrażowe z początków jest reżyserskiej kariery.

Reżyserka, która obecnie pracuje nad filmami z Jennifer Lawrence, Julianne Moore, Joaquinem Phoenixem i Rooney Marą, odwiedzi również osobiście Poznań i spotka się z publicznością festiwalu podczas seansów i wydarzeń specjalnych!

Wspomniany już LOKATOR i PTAKI to również elementy sekcji OUTSIDE THE BOX - dedykowanej w całości pokazom, które redefiniują pojęcie sali kinowej. I tak w programie znalazł się również pokaz kultowego TRAINSPOTTING w równie kultowym klubie Tama, pokaz WŁOSKIEJ ROBOTY dedykowanej marce Mini Cooper w w hali serwisowej dealera tych aut czy wyjątkowy seans PANA TURNERA w przestrzeni Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W sekcji First Things First prezentowane będą głośne, przedpremierowe pokazy filmowe, których projekcje będą często poza regularną dystrybucją, co uczyni je pierwszymi lub jedynymi pokazami w Polsce. W programie znalazł się m.in. THE OUTRUN z wybitną kreacją Saoirse Ronan, KNEECAP, który w rytmie hip-hopu opowiada o wolności i prawie do używania ojczystego języka (irlandzki kandydat do Oscara!), nagrodzony na Berlinale LAST SWIM czy BAFTA SHORTS pokazywane dzięki współpracy z British Council.

Filmem otwarcia festiwalu i polską premierą będzie pokaz filmu ON FALLING - wyjątkowego debiutu Laury Carreiry nagrodzonej za najlepszą reżyserię na festiwalu w San Sebastian oraz za najlepszy debiut podczas BFI London Film Festival.

Nie zabraknie również sekcji HIGH SEASON, w której zaprezentowane najciekawsze przykłady filmów brytyjskich, które prezentowane były w kinach w sezonie 2023/2024. To okazja do nadrobienia zaległości, ale również do dostrzeżenia, jak wiele produkcji pojawiło się na kinowych ekranach  w ubiegłym roku.

W sekcji MIND THE GAP zaprezentowane zostaną filmy typowego dla brytyjskiej kinematografii realizmu społecznego – zarówno w ujęciu historycznym (od nowofalowej tradycji lat 50. i 60. Free Cinema oraz kina Młodych Gniewnych, poprzez lata 80. i 90. oraz 2000.), a także  współczesne przykłady reprezentacji nurtu. To filmy komentujące przeszłą i teraźniejszą sytuację polityczno-społeczną ludzi żyjących w Wielkiej Brytanii, a w Kinie Muza pokazane zostaną m. in.: MOJA PIĘKNA PRALNIA w reżyserii Stephena Frearsa z 1985 roku z jedną z pierwszych ról w dorobku Daniela Day-Lewisa, czy MADE IN BRITAIN Alana Clarke’a z nastoletnim, debiutującym Timem Rothem w roli brutalnego skinheada.

Nazwa sekcji nawiązuje do tradycyjnego komunikatu dźwiękowego i wizualnego wprowadzonego w 1969 roku w londyńskim metrze, ale jednocześnie potocznie i metaforycznie zwraca uwagę na „dziurę”, „lukę”, definiującą istniejące podziały społeczne w brytyjskiej codzienności. 

W sekcji FIVE O’CLOCK zaprezentowane zostanie kino dziedzictwa, które odwołuje się do tradycji ziemiańskiej, arystokratycznej, imperialnej i kolonialnej Wielkiej Brytanii. Filmy tego nurtu są dramatami kostiumowymi, które z rozmachem i nostalgią odtwarzają klimat oraz atmosferę przeszłości, pozwalając publiczności dotknąć dawnej epoki. Hitem sekcji będzie pokaz kultowych, nagrodzonych czterema, a nominowanych do siedmiu Oscarów RYDWANÓW OGNIA Hugha Hudsona w setną rocznicę wydarzeń dziejących się w filmie.

Nazwa sekcji nawiązuje oczywiście do tradycji tea time – słynnej angielskiej pory piątej po południu, o której Brytyjczycy zasiadają do herbaty. Pokazy filmowe z tej sekcji będą startowały równo o godz. 17:00. 

A gdy herbatka zostanie już wypita - organizatorzy zaproszą na późnowieczorne pokazy filmowe w sekcji BLOODY HELL! dedykowanej brytyjskim filmom eksperymentalnym i kampowym, które przerażają swoim niedopracowaniem i grożą pęknięciem ze śmiechu. W programie zaprezentowane zostaną niskobudżetowe obrazy, które są nie tylko źle zrealizowane, ale również zapisały się na kartach historii jako znakomity przykład kinematograficznych potworów, a dzięki współpracy z twórcami szalonego Octopus Film Festival i wyświetlone zostaną właśnie z taśm VHS! 

Identyfikacja wizualna festiwalu w nieoczywisty sposób nawiązuje do historii i potęgi Zjednoczonego Królestwa. Punktem wyjścia dla jej powstania był południk zerowy przechodzący przez londyńską dzielnicę Greenwich. Przez stulecia Wielka Brytania nazywana była “imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, bo jej wpływy i kolonialne podbije rozprzestrzeniły się na całą kulę ziemską. Tak, jak południk zerowy wyznacza strefy czasowe, tak poszczególne południki wyznaczają kolejne kawałki globu, na które kulturowo wpływało Zjednoczone Królestwo. Wpływy te widoczne są do dziś w światowej kulturze i kinematografii.

Szczegóły wydarzenia dostępne są online:

http://britishfilmfestival.pl/
https://www.facebook.com/BritishFilmFestivalPoznan

https://www.instagram.com/britishfilmfestivalpoznan

Organizatorzy:

Kino Muza, Estrada Poznańska, Miasto Poznań 

Patronat:
British Council, Ambasada Brytyjska