Millennium Docs Against Gravity
W relacji ze światem. 21. Millennium Docs Against Gravity
21. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 10 - 19 maja w kinach w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź i Bydgoszcz) oraz od 21 maja do 3 czerwca online na mdag.pl! Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie.
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „W relacji ze światem” a jego znaczenie następująco tłumaczy dyrektor artystyczny festiwalu - Karol Piekarczyk: „Hasło nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do magicznej więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W ślad za hasłem w tym roku skupiamy się na relacjach międzyludzkich i pokazujemy bezgraniczną złożoność naszej natury. Z jednej strony pozwala nam ona na przyjaźń, miłość i empatię. Z drugiej to właśnie nasz gatunek jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i planety, która nie jest przecież domem tylko dla nas”.
Matka Vera
(Mother Vera)
Wlk. Brytania/ UK, 2024, 95 min
Reżyseria / Directed by: Cécile Embleton, Alys Tomlinson
Zdjęcia / Cinematography by: Cécile Embleton, Alys Tomlinson
Vera prowadziła burzliwe życie w Mińsku – stolicy Białorusi. Przed uzależnieniem uratowała ją decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Cisza, las, dyscyplina klasztorna i opieka nad setką pacjentów ośrodka dla uzależnionych od alkoholu i narkotyków – tak spędziła 20 lat. W twarzach pacjentów widzi to, od czego uciekła. Vera była również jedną z bohaterek cyklu zdjęć „Ex-Voto”, za który współreżyserka filmu Alys Tomlinson otrzymała w 2018 roku nagrodę Sony Photographer of the Year.
Pokazy filmu „Matka Vera” w czasie warszawskiej odsłony 21. MDAG:
11.05: Kinoteka, sala 7, 20:30 - pokaz ze spotkaniem z reżyserkami
12.05: Kinoteka, sala 7, 15:30 - pokaz ze spotkaniem z reżyserkami
14.05: Kino Muranów, sala Gerard, 20:30
17.05: Kino Atlantic, sala B, 18:45
18.05: Kinoteka, sala 3, 21:00
19.05: Kinoteka, sala 4, 16:00
Copa 71
(Copa 71)
Wlk. Brytania / UK, 2023, 90 min
Reżyseria / Directed by: James Erskine, Rachel Ramsey
Zdjęcia / Cinematography by: Angela Zoe Neil
Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych, który został wymazany z kart historii. Fakt, że zdecydowana większość fanów piłki nożnej nie wie nic o Copa 71 świadczy o tym, jak niewygodnym wydarzeniem była dla władz światowego futbolu. Film odkrywa przed nami bogactwo archiwalnych materiałów dotyczących turnieju. Za jego produkcję odpowiadają między innymi Venus i Serena Williams.
Wystawa fotografii Alys Tomlinson: Ex-Voto
10-19 maja, Sala Gagarina, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
„Ex-Voto” jest finałem pięcioletniej pracy Alys Tomlinson nad projektem związanym z katolickimi miejscami sacrum. Na czarno-białych fotografiach z Irlandii, Francji i Polski przeplatają się krajobrazy przestrzeni kultu z portretami spotkanych w podróży pielgrzymów i pielgrzymek. Ich surowa estetyka tworzy atmosferę spokoju, duchowości i kontemplacji. Tytuł projektu, „Ex-Voto”, odnosi się do fizycznych darów, jakie wierni zostawiają w dowodzie wdzięczności lub w intencji w miejscach swoich pielgrzymek.
„Ex-Voto” w sposób niezwykle wielowarstwowy pokazuje istotę czasu. Na fotografiach przeszłość łączy się z teraźniejszością, znaki pozostawione przez pielgrzymów są kontynuowane przez kolejne pokolenia, tworząc linearną ciągłość – teraźniejszość staje się przeszłością i zarazem, potencjalnie, wiecznością. Alys Tomlinson za „Ex-Voto” otrzymała w 2018 roku nagrodę Sony Photographer of the Year.