Date
Poniedziałek 08 Kwi 2024 do Poniedziałek 15 Kwi 2024
Miejsce
Kino Iluzjon, Kino Muranów

Filmy „zaklinaczy koloru”, czyli Michaela Powella i Emerica Pressburgera – epickich wizjonerów, szamanów kina, wizualnych magików i największych romantyków srebrnego ekranu – zawitają w końcu do warszawskich kin w kwietniu podczas Timeless Film Festival Warsaw! Wszystkie zostaną pokazane ze zrekonstruowanych cyfrowo kopii DCP, które przywrócą im dawny blask.

Nie ma takiego drugiego duetu. Anglik Michael Powell i węgierski Żyd Emeric Pressburger, choć różnili się temperamentem, stworzyli w Wielkiej Brytanii lat 40. serię ponadczasowych arcydzieł. Produkcje Łuczników (The Archers) były przez nich wspólnie „napisane, wyprodukowane i wyreżyserowane”.

„W ramach retrospektywy zaprezentujemy 10 filmów, bez których historia kina byłaby niepełna, a przynajmniej: mniej pasjonująca. Każdy z nich zaprasza w inną podróż, każdy jest odrębnym skarbem – wydobytym z zapomnienia, odrestaurowanym, przywróconym do dawnej świetności. W skromnych warunkach wojennej i powojennej Wielkiej Brytanii Łucznikom udało się zrealizować marzenie o kinie jako maszynie totalnej kreacji, która fantazje zamienia w namacalną rzeczywistość. Najwyższy czas, by obrazy z ich dzieł zaczęły się pojawiać także w naszych snach” – pisze kurator retrospektywy, Sebastian Smoliński.

Choć ich dorobek należy do ścisłego kanonu światowego kina, w Polsce są mało znani, a ich filmy trudno dostępne. Retrospektywa podczas Timeless Film Festival Warsaw przybliży genialnych twórców, których obrazy nie przestają inspirować kolejnych pokoleń filmowców. 

W ramach Timeless Film Festival Warsaw zaprezentowane zostaną:

 „Na krańcu świata” (The Edge of the World, Wielka Brytania 1937), reż. Michael Powell

 „Złodziej z Bagdadu” (The Thief of Bagdad, Wielka Brytania 1940), reż. Michael Powell, Ludwig Berger, Tim Whelan

„Życie i śmierć pułkownika Blimpa” (The Life and Death of Colonel Blimp, Wielka Brytania 1943)

„Opowieść kanterberyjska” (A Canterbury Tale, Wielka Brytania 1944)

„Wiem, dokąd zmierzam” (I Know Where I’m Going!, Wielka Brytania 1945)

„Sprawa życia i śmierci” (A Matter of Life and Death, Wielka Brytania 1946)

„Czarny narcyz” (Black Narcissus, Wielka Brytania 1947)

„Czerwone trzewiki” (The Red Shoes, Wielka Brytania 1948)

„Opowieści Hoffmanna” (The Tales of Hoffman, Wielka Brytania 1951)

„Podglądacz” (Peeping Tom, Wielka Brytania 1960), reż. Michael Powell

Dodatkowo, widzowie i widzki Timeless Film Festival Warsaw będą mogli obejrzeć dokument poświęcony operatorowi Łuczników i mistrzowi Technicoloru „Kamerzysta: Życie i twórczość Jacka Cardiffa” Craiga McCalla [Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff, Wielka Brytania 2010]) oraz spotkać się z reżyserem, który będzie gościem festiwalu.

Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym retrospektywie będzie wystawa zdjęć portretowych Freda Danielsa, fotosisty Łuczników i jednego z mistrzów brytyjskiej fotografii, której kuratorami są Ewa Reeves i Nigel Arthur (BF). Wystawa w Kinie Iluzjon potrwa od 7 kwietnia do 31 maja 2024 roku. Zapraszamy na wernisaż w niedzielę 7 kwietnia 2024 o godzinie 18:00. Po wernisażu o godzinie 19:00 zapraszamy na pokaz filmu Jeden z naszych samolotów zaginął (Michael Powell, Emeric Pressburger, Wielka Brytania 1942) z archiwalnej taśmy 35mm w Kinie Iluzjon.

Retrospektywa Powella & Pressburgera jest organizowana we współpracy z British Council Polska.