Brakuje wiedzy o globalnych skutkach I wojny światowej - raport
Z badania British Council przeprowadzonego w siedmiu krajach wynika, że brakuje wiedzy na temat globalnego zasięgu i wpływu na cały świat, jaki miała I wojna światowa.
- Większość uważa, że wojna dotknęła wyłącznie Europę
- Po 100 latach, konflikt nadal ma wpływ na to, jak postrzegana jest Wielka Brytania
Jak wynika z raportu zatytułowanego „Pamiętajmy o świecie oraz o wojnie” („Remember The World As Well As The War”), wiedza na temat konfliktu, którego setną rocznicę obchodzimy w tym roku, ogranicza się do walk przeprowadzonych na froncie zachodnim. Mniej niż jedna trzecia spośród 7488 zbadanych osób wie, że Bliski Wschód (29%) i Ameryka Północna (28%) również odegrały rolę podczas wojny, a mniej niż jedna na pięć osób ma świadomość, że Azja (17%) oraz Afryka (11%) także brały w niej udział.
Pytani o wojenną spuściznę, 49% badanych wiedziało o związku wojny z początkiem ruchu nazistów w Niemczech, a 41% o jej związku z rozwojem komunizmu w Rosji. Co trzecia badana osoba łączy wojnę z upadkiem Imperium Osmańskiego (35%), a mniej niż jedna czwarta z powstaniem Narodów Zjednoczonych (24%). Tylko 16% zbadanych ma świadomość związku wojny z wciąż trwającym konfliktem pomiędzy Izraelem a narodem palestyńskim.
Mimo to, jedna trzecia badanych (72%) we wszystkich siedmiu krajach uważa, że ich kraj do dziś jest dotknięty konsekwencjami wynikającymi z wojny.
Z raportu wyłania się również wpływ wojny na to, jak dziś inne kraje postrzegają Wielką Brytanię. 45% badanych w Indiach i 28% we Francji i Rosji uważa, że rola, jaką Wielka Brytania odegrała podczas wojny pozytywnie wpłynęła na ich dzisiejsze postrzeganie tego kraju. Tymczasem 34% badanych w Turcji i 22% w Egipcie uważa, że efekt ten jest negatywny.
Celem raportu jest zwiększenie świadomości na temat globalnego charakteru wojny oraz jej wpływu na obecny poziom zaufania i zrozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami na całym świecie.
- Nasze badanie pokazuje, że w Wielkiej Brytanii, z I wojny światowej najlepiej zapamiętano wstrząsające obrazy i charakterystyczne historie z frontu zachodniego – i słusznie – powiedział John Worne, Dyrektor Strategii British Council. - Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że wojna dotknęła również wiele innych miejsc na świecie. O wiele więcej krajów w niej walczyło i było dotkniętych wojną, niż nam się na co dzień wydaje. Nawet sto lat później, podróżując w celach zawodowych czy prywatnych, osoba z Wielkiej Brytanii zobaczy jak duży wpływ wywarła wojna na postrzeganie Wielkiej Brytanii za granicą. Posiadając nawet niewielką wiedzę na temat globalnych i trwałych skutków konfliktu, każdy będzie w stanie lepiej zrozumieć, jak i dlaczego ludzie z innych krajów postrzegają Wielką Brytanię.
W raporcie znalazły się mniej znane fakty na temat globalnego zasięgu wojny, m.in.:
- Dwa wydarzenia będące często powodem braku zaufania do Wielkiej Brytanii na Środkowym Wschodzie: Umowa Sykes-Picot (1916), dzięki której Brytyjczycy i Francuzi zyskali kontrolę nad znaczną częścią regionu; oraz Deklaracja Balfoura (1917), która rozpoczęła proces powstania państwa Izrael i do dziś trwającego konfliktu z narodem palestyńskim.
- Pierwsza anty-brytyjska kampania Gandhi’ego w 1919 r., wynikająca z niespełnionej nadziei na uzyskanie autonomii w zamian za zaangażowanie 1,5 miliona ludzi w I wojnę światową.
- Ponad milion Afrykańczyków zostało – niekiedy siłą – włączonych w konflikt. Ok. 100 000 z nich zmarło.
Te fakty są jednak dobrze znane w krajach, których dotyczą i mogą mieć znaczny wpływ na dzisiejsze postrzeganie Wielkiej Brytanii.
Pełen raport (w języku angielskim) do pobrania tutaj: https://www.britishcouncil.org/research-policy-insight
Badanie dla British Council przeprowadzone zostało przez YouGov w Egipcie, Niemczech, Indiach, Rosji, Turcji i Wielkiej Brytanii. W każdym kraju ankiecie online poddano od 1000 do 1200 osób.
British Council pracuje nad programem obchodów stulecia I wojny światowej w 2014 r., aby podnieść świadomość na temat globalnego zasięgu i spuścizny wojny, jako część swojej pracy na rzecz budowania relacji pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami poprzez edukację i kulturę.