Środa 09 Paź 2013

Mike Leigh z wizytą w Polsce

Filmoteka Narodowa oraz British Council Polska organizują retrospektywę filmów jednego z najbardziej znanych brytyjskich reżyserów filmowych i teatralnych – Mike’a Leigh. Twórca będzie gościł w Warszawie w dniach 23 - 24 października 2013. Retrospektywa (23 – 31 października) i spotkanie z reżyserem odbędą się w stołecznym kinie Iluzjon. Spotkanie z reżyserem poprowadzi krytyk i dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński.

Po zakończeniu przeglądu w Warszawie pokazy odbędą się w Poznaniu (2 – 14 listopada 2013, Nowe Kino Pałacowe) oraz we Wrocławiu (15 – 26 listopada 2013, kino Nowe Horyzonty). Na przegląd złoży się 18 tytułów pochodzących zarówno ze zbiorów Filmoteki Narodowej, jak i specjalnie na ten cel sprowadzonych z Wielkiej Brytanii. 

Ogólnopolskiej retrospektywie towarzyszyć będzie multimedialna wystawa fotosów i plakatów do filmów reżysera, pochodzących ze zbiorów Filmoteki Narodowej, British Council w Londynie oraz British Film Institute. 

Życie jest szorstkie dla wielu ludzi i nic nie można na to poradzić. Uważam, że funkcją sztuki – a tym samym kina – jest konfrontowanie tego, co czyni życie ciężkim. Jako filmowiec chciałbym bawić i śmieszyć, ale chciałbym także zmierzyć się z tym, co nieprzyjemne. - (Mike Leigh w rozmowie z Howie Movshovitzem)

Mike Leigh stworzył w kinie specyficzny styl łączący wnikliwą obserwację rzeczywistości z poetyką absurdu. Jego filmy podejmują zwykle tematykę społeczną, ukazując zwykłych ludzi w codziennych sytuacjach. Ważnym aspektem filmowego stylu brytyjskiego reżysera jest praca z aktorami oparta na improwizacji i wielomiesięcznym, drobiazgowym budowaniu postaci. Centralnym motywem twórczości reżysera są rodzina, dylematy codziennej egzystencji, problem więzi międzyludzkich. Często jednak skomplikowana sieć wzajemnych stosunków okazuje się źródłem siły dla bohaterów filmów Leigh. Krępujące więzy przynoszą w efekcie ratunek, swoiste oczyszczenie. Mimo wielu elementów sugerujących narodową przynależność dzieł Brytyjczyka, dba on jednak o czytelne przesłanie, pozwalające interpretować jego twórczość w kategoriach uniwersalnych, ogólnoludzkich.

Mike Leigh - brytyjski reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny urodził się 20 lutego 1943 roku w Salford, w pobliżu Manchesteru. Ukończył Królewską Akademię Sztuk Dramatycznych i London School film. W 1965 roku zadebiutował w teatrze sztuką „The Box Play”. Kolejne sceniczne, niewystawione dzieło reżysera – „Ponure chwile”, ujrzało światło dzienne dzięki zainteresowaniu aktora kina „młodych gniewnych” – Alberta Finney’a, który dostarczył Leigh środków na jego ekranizację. Film otrzymał Grand Prix na festiwalach w Locarno i Chicago, nie zdobył jednak zbyt wielkiego uznania wśród publiczności, co przyczyniło się do rozstania reżysera z kinem na długi czas. Przez kolejnych kilkanaście lat poświęcił się głównie twórczości teatralnej i telewizyjnej. Do kina triumfalnie powrócił w 1988 roku realizując obraz „Wysokie aspiracje”, będący wnikliwą analizą problemów współczesnej Wielkiej Brytanii pod rządami Margaret Thatcher. Film zapewnił twórcy międzynarodowy rozgłos i liczne nagrody na europejskich festiwalach. Kolejnym filmem reżysera był komediodramat „Życie jest słodkie”. Natomiast zrealizowany w 1993 roku obraz „Nadzy” to dość ponura opowieść przedstawiająca podróż bohatera w głąb siebie, gdzie odwiedzane przez niego mroczne zaułki Londynu odpowiadają stanowi jego ducha. Produkcja ta przyniosła Leigh nagrodę dla najlepszego reżysera w Cannes. Trzy lata później artysta wrócił na festiwal, by odebrać Złotą Palmę za film „Sekrety i kłamstwa”, który był również nominowany do Oscara za scenariusz i reżyserię. Obraz ten jest najprawdopodobniej jednym z najbardziej cenionych w kręgu miłośników twórczości Mike’a Leigh. Opowiada on o z trudem zbudowanej stabilizacji rozwarstwionej społecznie rodziny, która rozpada się pod ciężarem sekretów i kłamstw z przeszłości. W 2004 roku twórca nakręcił „Verę Drake” – historię starszej kobiety-sprzątaczki, pomagającej młodym dziewczynom usunąć ciążę. Obraz przyniósł autorowi nagrodę Złotego Lwa w Wenecji i nominację do Oscara.

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh: 

Warszawa: 23 – 31 października, kino Iluzjon [bilety na seanse: 14 - 16 zł] rezerwacje: 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl 

Spotkanie z reżyserem: 23 października, kino Iluzjon

19:00 projekcja wybranego przez Mike’a Leigh filmu „Wszystko albo nic” (Wielka Brytania/Francja 2002, 128 min.) 

21:15  spotkanie z reżyserem (obowiązuje bilet na seans poprzedzający spotkanie)

Retrospektywa filmów Mike’a Leigh: 

Poznań: 2 – 14 listopada, Nowe Kino Pałacowe

Wrocław: 15 – 26 listopada, kino Nowe Horyzonty

Do redaktora

tel. + 48 22 845 50 74
fax +48 22 646 53 73
e-mail: filmoteka@fn.org.pl
http://www.fn.org.pl/

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Celem British Council jest budowanie relacji i wzajemnego zaufania pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną oraz innymi krajami.British Council prowadzi działalność w ponad 100 krajach na całym świecie, uczy języka angielskiego, realizuje projekty w dziedzinie edukacji, społeczeństwa obywatelskiego, nauki, kultury i sztuki. Polska placówka British Council prowadzi działalność edukacyjną poprzez nauczanie rocznie ponad 5 000 słuchaczy języka angielskiego w renomowanych centrach językowych w Warszawie i Krakowie, współpracę z ogólnopolską siecią bibliotek partnerskich oraz ośrodkami egzaminacyjnymi oferującymi brytyjskie egzaminy językowe (Cambridge ESOL, IELTS) i zawodowe. Realizowane przez British Council projekty kulturalne, edukacyjne i społeczne mają na celu dzielenie się osiągnięciami Zjednoczonego Królestwa. W 2013 roku organizacja obchodzi 75-lecie działalności w Polsce. Więcej informacji dostępnych jest na: www.britishcouncil.pl oraz www.facebook.com/BritishCouncilPolska.