Szósta konferencja Fast Forward: Women in Photography
Beyond The Canon: Exhibiting, Curating and Collecting Photography by Women
10–12 października 2025
Wydział Sztuk Pięknych, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Brak opłaty konferencyjnej
Projekt badawczy Fast Forward: Women in Photography ma na celu zgłębianie twórczości i historii kobiet fotografek, promowanie nowych możliwości oraz kwestionowanie dominujących idei w świecie fotografii poprzez prowokowanie dyskusji. Zainicjowany w 2014 roku panelem dyskusyjnym w Tate Modern, projekt zyskał znaczenie w świecie fotografii dzięki analizie twórczości kobiet i podważaniu ugruntowanych kanonów.
Szósta konferencja Fast Forward, która odbędzie się w Toruniu, koncentruje się na historiach kobiet w fotografii, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów, w jakie ich twórczość jest kuratorowana, wystawiana i kolekcjonowana przez muzea, instytucje, festiwale, galerie i osoby prywatne. Interesują nas zarówno kuratorki i kolekcjonerki, jak i same fotografki. Poprzez tę inspirującą konferencję chcemy wnieść unikalny wkład w badania nad rolą kobiet w sztuce, przyglądając się szczegółowo procesom wystawiania i kolekcjonowania fotografii.
Przez wiele lat fotografia była postrzegana przez świat sztuki – jego muzea i galerie – jako medium drugorzędne. Około połowy lat 90. XX wieku pozycja fotografii zaczęła się jednak zmieniać i dziś stanowi jeden z „gorących tematów” globalnego rynku sztuki, z dziełami wystawianymi, kupowanymi i sprzedawanymi za rekordowe ceny w najbardziej prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych. Jakie miejsce w tym dynamicznie rozwijającym się świecie zajmuje twórczość fotograficzna kobiet? Jak kobiety prowokowały nowe dyskursy dotyczące ograniczeń i problemów związanych z kanonem? W jaki sposób ich twórczość była wystawiana, kolekcjonowana i chroniona?
Pytania, które nas interesują, obejmują m.in.:
- Jak zbiory instytucji i muzeów odpowiadają na potrzebę równej reprezentacji kobiet i osób niebinarnych? Z jakimi wyzwaniami i doświadczeniami się to wiąże?
- Jakie są nowe sposoby ochrony i archiwizacji fotograficznej twórczości kobiet?
- Co możemy zrobić w sprawie „szklanego sufitu” na rynku sztuki i jaki wpływ ten rynek wywiera na instytucje?
- Jakie metody współpracy między jednostkami a instytucjami są stosowane (lub były stosowane) w celu wprowadzenia realnej zmiany?
- W przeszłości i dziś — w jaki sposób kobiety kolekcjonowały, nadawały widoczność i wartość innym kobietom? Jak mierzyć wpływ kuratorek i kolekcjonerek na kształtowanie narracji historii fotografii?
- W jaki sposób technologia cyfrowa i narzędzia online wspierają procesy upowszechniania i ochrony twórczości fotograficznej kobiet?
Komitet organizacyjny:
Prof. Anna Fox (Fast Forward / University for the Creative Arts)
Maria Kapajeva (Fast Forward / University for the Creative Arts, Estońska Akademia Sztuk)
Dr Katarzyna Gębarowska (Vintage Photo Festival, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)