Zapraszamy nauczycieli języka angielskiego na webinar "Teaching students with Asperger's" (Nauczanie uczniów z zespołem Aspergera). Peter Moran, który poprowadzi webinar, omówi następujące cztery zagadnienia:
Co to jest zespół Aspergera?
Wyjaśnimy czym jest zespół Aspergera, w tym, jakie mogą być jego przyczyny oraz najbardziej typowe objawy u dzieci i dorosłych. Omówimy również najczęstsze błędne wyobrażenia na temat tego zaburzenia i rozwiejemy mity co do jego przyczyn oraz sposobów 'leczenia'.
Jak nauczyciele mogą rozpoznać uczniów z zespołem Aspergera?
Przedstawimy cechy charakterystyczne dzieci z zespołem Aspergera (np. słabą koordynację ruchów ciała) jak również przykłady na to, w jaki sposób mogą się one przejawiać (np. dziecko nie potrafi zawiązać sznurowadeł lub zapiąć guzików). Przyjrzymy się również temu, jak cechy te przejawiają się w różnych okresach rozwoju dziecka, a także w jakich obszarach zespół Aspergera może spowolnić jego rozwój.
Jak nauczyciele mogą pomóc uczniom z zespołem Aspergera w klasie?
W tej części webinara skupimy się na tym co należy, a czego nie wolno robić w kontaktach z dziećmi z zespołem Aspergera. Doradzimy nauczycielom jak zachowywać się w stosunku do takich uczniów oraz jak stworzyć dla nich pozytywne środowisko klasowe, w tym, jak radzić sobie z wyzwaniami związanymi z pozostałymi uczniami w klasie i ich zachowaniem. Przekażemy również garść porad na temat tego, jak dostosowywać zadania w klasie do potrzeb uczniów z zespołem.
Jak nauczyciele mogą wspierać rodziców uczniów z zespołem Aspergera?
Nauczyciele są często pierwszymi osobami, które rozpoznają zaburzenia rozwojowe dzieci, takie jak zespół Aspergera. Dlatego też, nauczyciele powinni wiedzieć, jak pomóc rodzicom tych dzieci zrozumieć występujące zaburzenia. Powinni też umieć doradzić rodzicom jakie kroki powinni podjąć by pomóc swoim dzieciom. W ostatniej części webinara powiemy o tym, w jaki sposób nauczyciele mogą wspierać, pomagać i edukować rodziców.
Prowadzący: Peter Moran
Peter Moran jest nauczycielem, trenerem oraz autorem z ponad 25-letnim doświadczeniem w nauczaniu zarówno dzieci w wieku przedszkolnym jak i dorosłych, w szkołach prywatnych i publicznych w wielu krajach. Do Polski po raz pierwszy przyjechał na początku lat 90-tych i zajmował się pisaniem podręczników przeznaczonych na rynek polski oraz międzynarodowy.
Peter od wielu lat zajmuje się zaburzeniami uczenia i prowadził zajęcia oraz pisał artykuły na ich temat z punktu widzenia zarówno nauczyciela, jak i trenera. Jego zaangażowanie w tej dziedzinie wzrosło, kiedy u jego syna, obecnie ucznia szkoły średniej, został zdiagnozowany zespół Aspergera. Peter jest jednym z założycieli krakowskiego stowarzyszenia rodziców Jestem ZA, zajmującego się problematyką dotyczącą dzieci i młodzieży z zespołem Aspergera.
Uczestnictwo jest bezpłatne, wymagana jest uprzednia rejestracja.
Webinar przeprowadzony będzie w języku angielskim.