By British Council Polska

05 Wrz 2019 - 11:52

Pewnego dnia otworzyłem przypadkową stronę internetową i pierwsze, co zobaczyłem, to niesamowita historia sukcesów akademickich niejakiej Antoniny, lat 54, która „nauczyła się mówić po chińsku w zaledwie 4 tygodnie dzięki zaskakująco prostej metodzie!” Brawo, pani Antonino – pomyślałem. Udało się pani osiągnąć coś, co nawet największym poliglotom wydaje się niemożliwe. Oczywiście wszyscy wiemy, że Internet jest pełen firm, które składają mało wiarygodne obietnice szybkich sposobów na rozwiązanie wszystkich naszych problemów. Niestety rzeczywistość nie jest tak piękna, a nauka języka wymaga czasu i wysiłku. Każdy nauczyciel języka obcego wie, że nauka nie jest procesem liniowym. U wielu osób przypomina raczej pierwsze próby jazdy samochodem – są momenty gwałtownych zrywów i przyśpieszeń, ale są też takie, w których silnik ledwie zipie i auto toczy się na najniższym biegu.

Ten wpis przybliży Ci kilka sposobów, dzięki którym przyśpieszysz proces nauki angielskiego w bardziej kontrolowany sposób.

1. Zadbaj o dobrą organizację

 Zanim zaczniemy omawiać jakiekolwiek techniki przyspieszające naukę języka, odpowiedz sobie na jedno pytanie – kiedy będziesz się uczyć? Bez regularnych ćwiczeń i dużej liczby powtórek nie zobaczysz żadnych postępów. Jeśli Twoim celem jest szybkie opanowanie angielskiego, to na naukę powinieneś przeznaczyć kilka godzin tygodniowo. Czy przez większość dni jesteś w stanie przeznaczyć wieczorem godzinę na naukę? Jeśli nie, to czy możesz poświęcić trochę czasu na naukę w weekend? Czy uda Ci się wpisać czas na naukę do Twojego planu dnia? Czy możesz uczyć się w porze lunchu lub podczas porannych dojazdów do pracy? Sam już pewnie widzisz, jak ważny jest ten pierwszy krok. Zdecyduj zatem, kiedy możesz poświęcić czas na naukę. Myśl realistycznie i trzymaj się planu.

2. Podejdź do egzaminu

 Niektórzy uczniowie chcą się po prostu uczyć się języka angielskiego, bez presji związanej z przygotowywaniem się do poważnego egzaminu. Chociaż takie podejście też może się sprawdzić, często przypominam uczniom o tym, że egzaminy są znakomitym czynnikiem motywującym, ponieważ wywołują instynktowny lęk u większości osób – wiek właściwie nie ma tu znaczenia. Nikt nie chce oblać testu i dojść do wniosku, że lekcje były marnotrawstwem pieniędzy, ani też po prostu marnie wypaść w oczach innych. Egzaminy to źródło adrenaliny. Wprowadzają zdrowe napięcie nie tylko w dniu, kiedy rzeczywiście się do nich przystępuje, ale też w poprzedzających je tygodniach. W swojej karierze widziałem wielu słabych uczniów, którzy w ostatnich miesiącach przed egzaminami zmieniali się w prawdziwych kujonów i robili olbrzymie postępy. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany zdobyciem konkretnego certyfikatu, czy masz inne cele, pamiętaj, że egzaminy mogą zmotywować Cię do efektywnej pracy. Dowiedz się więcej o różnego rodzaju egzaminach z języka angielskiego, do których możesz przystąpić w British Council.

3. Używaj angielskiego jako wolontariusz

Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Barcelony, pracowałem jako wolontariusz w ośrodku dla dzieci imigrantów. Prowadziłem zajęcia z czytania (po hiszpańsku) dla dzieci w wieku 6-7 lat, które tak samo, jak ja nie mówiły za dobrze w tym języku. Czy byłem najlepszą osobą do tego zadania? Oczywiście, że nie. Czy dzieci nauczyły się lepiej czytać? Wydaje mi się, że tak. Czy byłem zmuszony uczyć się języka hiszpańskiego w tempie ekspresowym? No pewnie!

Istnieje wiele form wolontariatu, podczas których możesz używać angielskiego – wystarczy, że ich poszukasz. Istnieje wiele organizacji wspierających dzieci i osoby starsze, które z wielką chęcią skorzystają z pomocy wolontariusza, który poprowadzi cotygodniowe zajęcia, warsztaty lub sesje czytania w języku angielskim. Wcale nie musisz znać angielskiego na poziomie rodowitego Brytyjczyka, wystarczy, że zaoferujesz to, co już wiesz. Każdy doświadczony nauczyciel przyzna, że najlepszym sposobem na nauczenie się czegoś nowego jest pokazanie komuś innemu, jak się to robi. Dlatego bycie nauczycielem-wolontariuszem może przynieść ogromne korzyści nie tylko osobom, które będziesz uczyć, ale także i Tobie.

4. Oglądaj seriale po angielsku – i zmień je w indywidualny kurs językowy

Wszyscy wiemy, że oglądanie seriali po angielsku może być wciągającą i przydatną metodą nauki języka. Do wyboru mamy naprawdę wiele tytułów, ale jeśli Twoim celem jest szybsze przyswajanie wiedzy, skup się na konkretnej pozycji. Nie ograniczaj się do mgliście zdefiniowanego celu, zakładającego, że oglądasz cokolwiek, a nowe wyrażenia przyswajasz przypadkowo i mimochodem. Wybierz jedną serię, która stanie się Twoim głównym „kursem” językowym. Spróbuj wybrać taki serial, który w jakiś sposób odzwierciedla Twoje życie. Uczyłem kilkoro studentów prawa, którzy regularnie oglądali serial prawniczy „The Good Wife„ [„Żona idealna”] i co tydzień oszałamiali mnie ilością żargonu, który w ten sposób przyswajali. Przejrzyj tę przydatną listę seriali telewizyjnych, żeby dobrać ten odpowiadający Twoim potrzebom. Gdy wybierzesz już serial, pamiętaj, żeby oglądać go w sposób aktywny. Włącz angielskie napisy i od czasu do czasu zatrzymaj odtwarzanie, żeby zanotować użyteczne lub interesujące wyrażenia. Pamiętaj, aby regularnie powracać do tych notatek i powtarzać nowe zwroty.
 

5. Korzystaj z czytnika

Debata na temat tego, co jest lepsze – papierowa książka czy cyfrowy czytnik – traci sens, gdy celem czytania jest nauka języka. W tej kategorii bezdyskusyjnie wygrywa czytnik. Kilku moich bardziej zaawansowanych uczniów zaskoczyło mnie w ostatnich latach wyszukanymi zwrotami i wyrażeniami, których nauczyli się z książek, a czytali bardzo różne pozycje: od serii „Hunger Games” [„Igrzyska śmierci”] po autobiografię Andre Agassiego. Główną zaletą czytnika elektronicznego jest to, jak bardzo ułatwia on naukę języka. Funkcja słownika pozwala po prostu kliknąć na nowe słowo i przeczytać jego angielską definicję, która pojawi się w wyskakującym okienku. Niektóre wersje czytników pozwalają też pobrać dźwięk, aby posłuchać prawidłowej wymowy słów i wyrażeń. Wiele z nich jest też wyposażonych w narzędzia do zapisywania nowych słówek i wyrażeń, takie jak Vocabulary Builder, które pozwalają tworzyć listy nowego słownictwa na podstawie każdej przeczytanej książki. Możesz regularnie powracać do takich list, aby sprawdzać swoją pamięć. Wypróbuj te możliwości czytnika, a zobaczysz, jak wiele nauczysz się w ciągu kilku zaledwie tygodni.

6. Wykorzystuj wszystkie możliwości, które oferuje Internet

Wszyscy wiedzą, że Internet może pomóc przyśpieszyć tempo nauki angielskiego, ale nie wszyscy wiedzą, jak właściwie to zrobić. A czy Ty w pełni wykorzystujesz wszystkie dostępne możliwości? Świetnym sposobem na szybsze przyswajanie słownictwa jest korzystanie z aplikacji do nauki języka. Memrise czy inne darmowe aplikacje, na przykład te oferowane przez British Council, to doskonałe narzędzia do ćwiczenia umiejętności językowych i śledzenia postępów w nauce. Możesz też wykorzystać Facebook lub MeetUp, aby nawiązać kontakt z innymi osobami z Twojej okolicy, które spotykają się w formalnych i nieformalnych klubach filmowych, książkowych lub językowych, żeby wspólnie pracować nad znajomością angielskiego. Internet ma niesamowitą moc - kto wie, być może nauka języka pozwoli Ci odkryć zupełnie nową pasję? Często kluczem do szybkiej nauki angielskiego jest po prostu skupienie, dlatego zawsze warto wykorzystywać angielski do zgłębiania tematów, które wzbudzają nasze zainteresowanie. Wybierz fascynującą Cię dziedzinę, przeanalizuj dostępne na jej temat anglojęzyczne materiały, a potem poćwicz objaśnianie różnych aspektów danego tematu w tym języku. Ciekawostki na temat Kanady, słynna walijska gwiazda pop lub znany australijski film mogą stać się Twoim nowym konikiem. Wyobraź sobie, jak wielkie wrażenie zrobiłby na Tobie brytyjski turysta, który potrafiłby porozmawiać po polsku o filmach Wajdy czy książkach Sienkiewicza, a potem pomyśl o tym, jakie wrażenie możesz wywołać Ty i Twoja nowo nabyta wiedza.

Nie rozpraszaj się, zarezerwuj czas na naukę, wyznacz sobie konkretne cele i regularnie sprawdzaj, czy nie wymagają modyfikacji. Niezależnie od tego, czy oglądasz ekscytujący serial, czy czytasz porywającą książkę, nie zapomnij przede wszystkim cieszyć się nauką angielskiego. Nie mogę zagwarantować Ci, że moje wskazówki sprawią, że w ciągu zaledwie miesiąca będziesz biegle mówić po angielsku. Z pewnością jednak pomogą Ci podnieść poziom znajomości języka na tyle, że z łatwością zaimponujesz swojemu szefowi, znajomym i nawet samemu sobie.

Autor: Colm Boyd