W dzisiejszych, pełnych niepokoju i znaków zapytania, czasach hasło „początek” staje się na nowo aktualne. Tożsame z nadzieją, odnową i odbudową, wypowiedziane na głos – stanowi punkt, od którego po raz kolejny wykreujemy nową normalność i nowy świat. Początkom poświęcona jest tegoroczna edycja akcji „Wiersze w mieście”, w ramach której można przeczytać, posłuchać oraz zobaczyć wiersze z 19 europejskich krajów, w tym Ukrainy. Projekt organizowany przez EUNIC Warszawa i współorganizowany przez m.st. Warszawa stara się dotrzeć z poetyckim przekazem do wszystkich, także do osób na co dzień zbyt zabieganych, żeby sięgnąć po poezję najnowszą. Akcja startuje 15 kwietnia i potrwa miesiąc.
Aby umożliwić spotkanie z europejską poezją jak największej grupie odbiorców, informacje o projekcie pojawią się w przestrzeni publicznej Warszawy – na ekranach w komunikacji miejskiej. Wszystkie 19 wierszy będzie można przeczytać na wielkoformatowych ekranach w przejściu podziemnym na stacji metra Świętokrzyska. Powstanie 19 animowanych klipów – dostępnych na platformie YouTube. Przede wszystkich jednak z wierszami biorącymi udział w tegorocznej edycji można zapoznać się na stronie www.wierszewmiescie.eu.
Podczas tegorocznej edycji przeczytać i usłyszeć będzie można wiersz „Spring” („Wiosna”) brytyjskiej poetki Grace Nichols.
Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu
Fanpage akcji na Facebooku: www.facebook.com/wierszewmiescie
Fanpage akcji na Instagramie: www.instagram.com/wiersze_w_miescie/
Podcast Spotify: https://bit.ly/wierszewmiescie
Organizator:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Czeskie Centrum, Instytut Goethego, Ambasada Estonii w Polsce, Instytut Cervantesa, Ambasada Belgii-Delegacja Flandrii, British Council, Instytut Liszta – Węgierskie Centrum Kultury Warszawa, Ambasada Irlandii w Polsce, Włoski Instytut Kultury, Ambasada Litwy w Polsce, Ambasada Luksemburga w Polsce, Ambasada Malty w Polsce, Instytut Camoesa, Ambasada Szwecji w Polsce, Słowacki Instytut Kultury, Instytut im. Yunus Emre.
Współorganizator:
Miasto Stołeczne Warszawa
Partner honorowy:
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury