By British Council Polska

29 Paź 2021 - 13:37

Wszyscy wiemy, jak ważna jest pomoc dziecku w nauce języka angielskiego. Jest oczywiście dobrym sposobem na to, żeby powtórzyć materiał, którego nauczyło się na lekcji. Ale czy możemy pomóc dziecku w angielskim, jeśli sami nie mówimy dobrze w tym języku?

Nie martw się o akcent

Wiele osób, które chce rozmawiać po angielsku ze swoimi dziećmi, martwi się o to, że ich akcent nie jest wystarczająco „dobry” i ich dziecko nie powinno go słuchać. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki mówimy, jest częścią naszej tożsamości, więc tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak „dobry” lub „zły” akcent. To, jak mówimy, odzwierciedla po prostu to, kim jesteśmy. Jeśli jesteś Kanadyjczykiem, będziesz miał kanadyjski akcent, a jeśli jesteś Polakiem, będziesz mieć polski akcent. W samym tylko Zjednoczonym Królestwie istnieje ponad 50 różnych akcentów, a wszystkie one stanowią po prostu część bogatej i różnorodnej kultury brytyjskiej. Pamiętaj, że tak naprawdę każdy ma jakiś akcent, nawet Brytyjczycy! Jeśli Twoja wymowa jest zrozumiała, to fakt, że Twój akcent jest bardziej polski niż londyński nie jest żadnym przeciwwskazaniem do pomagania dziecku w nauce angielskiego.

Im więcej angielskiego słyszy dziecko, tym więcej się nauczy

Teraz, gdy już wiesz, że nie musisz się martwić o swój akcent, możesz wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego, żeby wesprzeć rozwój dziecka i pomóc mu w nauce poza murami szkoły lub przedszkola. Jeśli szukasz pomysłów na to, jak połączyć naukę angielskiego z zajęciami, które wykonujesz z dzieckiem w domu, zajrzyj do artykułów Sheony Smith, które zawierają wiele pomysłów na wspólne zabawy i gotowanie. Mnóstwo praktycznych wskazówek i propozycji zajęć oraz zabaw dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w domowej nauce języka angielskiego, znaleźć można także na stronie „LearnEnglish Kids”, prowadzonej przez British Council. 

Bądź dobrym wzorem do naśladowania

Dzieci przyswajają nowe informacje na wiele sposobów – jednym z nich jest obserwowanie i naśladowanie. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice byli dla dzieci dobrym wzorem. Jeśli Twój stosunek do angielskiego i nauki języka jest entuzjastyczny, Twoje dziecko też prawdopodobnie będzie do niego dobrze nastawione. Udoskonalaj własne umiejętności językowe poprzez czytanie książek lub oglądanie telewizji po angielsku, a pokażesz w ten sposób dziecku, że uczenie to proces, który trwa całe życie, i nawet rodzice nadal się uczą! Daj dziecku przykład i pokaż mu, że popełnianie błędów to nic strasznego. Jeśli zdarzy Ci się popełnić w języku angielskim błąd, wykorzystaj tę sytuację do pokazania dziecku, że uczenie się na błędach jest bardzo ważną częścią nauki i że zawsze warto próbować aż do skutku. Pokaż swojemu dziecku, że nie boisz się rozmawiać po angielsku z anglojęzycznym znajomym lub sąsiadem, a na zagranicznych wakacjach wykorzystuj angielski, aby pytać o drogę lub zamawiać jedzenie w restauracji. Te drobne przykłady z waszego życia będą miały największy wpływ na to, jaki będzie na dłuższą metę stosunek Twojego dziecka do uczenia się języków obcych.

Co mogę zrobić, jeśli nie znam angielskiego? Czy mogę jakoś pomóc mojemu dziecku?

Jeśli nie znasz angielskiego, ale nadal chcesz pomóc dziecku w nauce, nie musisz się poddawać! Istnieje wiele różnych metod wspierania rozwoju językowego dzieci i nie wszystkie wymagają znajomości języków obcych.

Poproś dziecko, żeby to ono zaczęło uczyć Cię angielskiego. Od wielu lat zajmuję się uczeniem dzieci i wiem, że maluchy uwielbiają wcielać się w nauczycieli. Zyskują w ten sposób większą pewność siebie (wiem więcej niż mama i tata!) oraz kolejny powód, żeby mówić w domu po angielsku. Poniżej znajdziesz kilka prostych pomysłów na to, jak zachęcić dziecko do nauczenia Cię różnych angielskich słów:

  • Poproś dziecko, żeby oprowadziło Cię po domu lub swoim pokoju. Niech opowie Ci po angielsku, co znajduje się w danym pomieszczeniu, na przykład: „This is the bathroom, this is the kitchen, this is my room, my bed, my toys, my cat...” [To jest łazienka, to kuchnia, to mój pokój, moje łóżko, moje zabawki, mój kot...].
  • Gdy następnym razem będziecie porządkować zabawki, poproś dziecko, żeby je policzyło lub podzieliło na kategorie czy grupy. Niech nauczy Cię nazw zwierząt, środków transportu, liczb i kolorów, opisując własne zabawki. Na przykład: „It’s a fish, it’s blue / it’s a dog, it’s brown / 2 trains, 3 cars / big blocks, small blocks...” [To jest ryba, jest niebieska / to jest pies, jest brązowy / 2 pociągi, 3 samochody / duże bloki, małe blok...]. Dla dziecka będzie to doskonała powtórka słownictwa.
  • Przeprowadź z dzieckiem przegląd szaf i szuflad na ubrania. Poproś, żeby dziecko nauczyło Cię nazw ubrań po angielsku („pants, socks, vest, trousers, jumper, t-shirt, skirt, dress, shoes, scarf, hat...” [spodnie, skarpetki, kamizelka, spodnie, bluza, koszulka, spódnica, sukienka, buty, szalik, czapka...]).
  • Poproś dziecko, aby zabrało Cię na wycieczkę po lokalnym parku i opowiedziało o różnych rzeczach, które zauważyło i które umie nazwać po angielsku („swings, slide, sand, tree, grass, flower, ant, bird, stone...” [huśtawki, zjeżdżalnia, piasek, drzewo, trawa, kwiat, mrówka, ptak, kamień...])
  • Poproś dziecko, aby narysowało obrazek i go opisało. To świetny sposób na ćwiczenie przymiotników. Na przykład: „This is cat” [To jest kot]. „The cat is happy” [Kot jest szczęśliwy]. „This is a house” [To jest dom]. „The house is big” [Dom jest duży]. „This is a tree” [To jest drzewo]. „The tree is green” [Drzewo jest zielone].
  • Zaproponuj, żeby dziecko usiadło na „miejscu nauczyciela” i przeczytało Ci ulubioną bajkę. Nawet jeśli dziecko nie umie jeszcze dobrze czytać, może wybrać ulubioną książeczkę i, korzystając z pomocy ilustracji, opowiedzieć historię z pamięci.
  • Zapytaj dziecko, czy może nauczyć Cię ulubionej piosenki i pokazać Ci, jakie ruchy masz wykonywać do muzyki. Jeśli źle coś wymówisz lub pomylisz się w choreografii piosenki, Twoje dziecko będzie miało z tego dużą radochę, ale będzie Cię też szybko poprawiać, przy okazji powtarzając słownictwo! 

Wykorzystaj możliwości technologii cyfrowych

Nowoczesne technologie oferują bogaty wachlarz możliwości, dzięki którym możesz zapewnić dziecku kontakt z językiem angielskim. Internet jest pełen dobrej jakości materiałów edukacyjnych, które pomagają dzieciom uczyć się angielskiego w szybszy i przyjemniejszy sposób. British Council oferuje wciągające aplikacje stworzone specjalnie dla najmłodszych dzieci, a także wiele bajek i piosenek, dzięki którym dzieci mogą uczyć się angielskiego także w domu. Książki z płytami CD ułatwiają rodzicom czytanie angielskich bajek, bez martwienia się o własny poziom językowy, a angielskojęzyczne bajki w telewizji są dla dziecka nie tylko rozrywką, ale też okazją do naturalnego kontaktu z językiem. 

Nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie chce mówić do Ciebie po angielsku

Czasami zdarza się, że nawet, gdy pokonasz wszystkie hamujące Cię bariery – przestaniesz się martwić, że masz „zły” akcent, albo znajdziesz sposób, by pomagać dziecku w nauce, mimo że nie znasz angielskiego – Twoje dziecko i tak nadal nie będzie chciało mówić w domu po angielsku. Dzieci często źle odbierają zmiany przyzwyczajeń i reagują negatywnie na sytuacje, które wydają im się dziwne lub krępujące. To całkowicie normalna reakcja na to, że mama lub tata nagle zaczęli mówić do nich w obcym języku. Nie poddawaj się, ale przede wszystkim nie zmuszaj dziecka do mówienia po angielsku, ani nie okazuj rozczarowania, że nie chce w danej chwili używać języka obcego. Takie reakcje sprzyjają tylko wzmocnieniu negatywnych postaw, a tego chcemy uniknąć! Z doświadczenia wiem, że w takiej sytuacji dobrze sprawdza się tworzenie nowych nawyków w nowych kontekstach, na przykład mówienie po angielsku w samochodzie, lub o określonej porze dnia, a nawet zakładanie śmiesznego kapelusza, żeby zasygnalizować, że zaczyna się pora mówienia po angielsku. Cokolwiek zrobisz, baw się dobrze i nie bój się wypróbowywać nowych rozwiązań. Powodzenia!

Autorka: Tracey Chapelton