By British Council Polska

04 Gru 2019 - 13:55

©

Photo by Markus Spiske on Unsplash 

Zima jest szczególną porą roku. To wtedy zaczynamy coraz częściej myśleć o spędzaniu czasu w domu, z rodziną. Planujemy, aby jak najlepiej wykorzystać zimowe chwile na odpoczynek i dobrą zabawę z dziećmi, które zwykle z niecierpliwością wyglądają Bożego Narodzenia. W tej atmosferze radosnego oczekiwania zaproponujmy im więc przyjemne zajęcia świąteczne w języku angielskim. 

Przygotuj kalendarz świąteczny w języku angielskim

Jednym z najważniejszych przedświątecznych zwyczajów w Wielkiej Brytanii jest odliczanie dni do świąt Bożego Narodzenia. Od początku grudnia mali Brytyjczycy otwierają codziennie kolejne okienka w swoich kalendarzach adwentowych i wyjmują z nich czekoladki i świąteczne niespodzianki. To doskonały sposób na wprowadzenie dzieci w świąteczną atmosferę. Warto pomyśleć o samodzielnym przygotowaniu dla dziecka takiego kalendarza, w którym oprócz niespodzianek ukryjesz nieco języka angielskiego.

Przede wszystkim zaplanuj poszczególne dni w kalendarzu. Zwykle rozpoczyna się on od 1 grudnia, a kończy się 25 grudnia. Pod tą datą ukryta jest dodatkowa niespodzianka na Boże Narodzenie. Kalendarz można też rozpocząć od połowy grudnia i zakończyć w dniu święta Trzech Króli. To Twój własny, spersonalizowany kalendarz adwentowy, dlatego nie musisz się w nim dostosowywać do narzuconych dat.

Jednym z najprostszych sposobów na przygotowanie kalendarza jest naklejenie na duży arkusz papieru odpowiedniej liczby kopert. Wspólnie z dzieckiem możecie wszystko ozdobić motywami świątecznymi. Podczas przyklejania wzorów podawaj dziecku ich nazwy po angielsku, a przy numerowaniu kopert powtórzcie wspólnie liczby.

Następnie zastanów się nad niespodziankami. Zamiast niezdrowych, choć pysznych czekoladek pomyśl o zabawnych czynnościach. Można je wyrazić za pomocą rysunków lub prostych angielskich napisów, w zależności od wieku dziecka. Na przykład, jeśli chcesz wybrać polecenie: „Drink hot chocolate” [„Wypij gorącą czekoladę”], poproś dziecko, żeby je zapisało lub narysowało tę czynność. Przyda Ci się około 15–25 różnych pomysłów, a wiele z nich znajdziesz na portalu Pinterest. Przygotowanie kalendarza jest świetnym sposobem na powtórzenie i wzbogacenie słownictwa dotyczącego świąt, jednak Twoje niespodzianki nie muszą się wiązać z Bożym Narodzeniem. Możesz wybrać czynności, które zwykle wykonujesz z dzieckiem, na przykład: „Watch a Disney movie” [„Obejrzyj film Disneya”], „bake cookies” [„Upiecz ciasteczka”], „read a book together” [„Poczytajmy razem książkę”], „go shopping” [„Zrób zakupy”], „put up the Christmas decorations” [„Zawieś dekoracje świąteczne”].  Więcej pomysłów na wykonanie kalendarza adwentowego znajdziesz tutaj.

Bardzo ważne jest również, aby Twoje dziecko mogło zaproponować swoje własne pomysły, które następnie przetłumaczysz na język angielski. W miarę zbliżania się świąt będzie ono zapominało o tym, co zostało ukryte w każdej kopercie. Możesz nawet zagrać z dzieckiem w grę pamięciową: „Co jest w środku?” albo „Czy zgadniesz / czy pamiętasz, co jest w środku?” [„What’s inside?”, „Can you guess/remember what’s inside for today?”], aby sprawdzić, co zapamiętało ze wspólnych przygotowań. Dzięki temu w ramach oczekiwania na święta dziecko odkryje nowe nazwy zajęć po angielsku.

Podczas przygotowywania kalendarza adwentowego nie zapomnij o prawdziwie bożonarodzeniowej atmosferze. Możesz ją stworzyć przez śpiewanie z dzieckiemświątecznych piosenek, pochodzących ze strony internetowej LearnEnglish Kids. W ten sposób utrwalisz słownictwo, które dziecko poznało wcześniej, a także pomożesz mu poprawnie wymówić i rozpoznać słowa. Więcej świątecznych przebojów znajdziesz wartykule poświęconym popularnym angielskim kolędom i piosenkom bożonarodzeniowym.

Spersonalizowane kartki świąteczne

Jednym z najprzyjemniejszych przedświątecznych zajęć jest nalepianie znaczków na kopertach i wrzucanie do skrzynki pocztowej kartek świątecznych zaadresowanych do naszych bliskich. Ten zwyczaj, odchodzący już w przeszłość, jest bardzo lubiany przez dzieci, nawet jeśli wysyłają one tylko symboliczne kartki do swoich dziadków. Oczywiście mogą także wysłać je do bliższych krewnych, którzy z pewnością postawią je w swoim ulubionym, dobrze widocznym miejscu. Kartki świąteczne pozwalają wykazać się umiejętnością odręcznego pisania w języku angielskim. Nawet jeśli Twoje dziecko napisze tylko słowa: „Merry Christmas’ Love from …..” [„Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Ucałowania od…”], to będzie dumne ze swoich umiejętności. Starsze dzieci mogą dopisać dodatkowo kilka zdań na temat swoich ostatnich zajęć, egzaminów, opisać przyjaciół lub zainteresowania oraz wyrazić, co czują w związku ze zbliżającym się nowym rokiem, w którym staną się o rok starsze.

©

Photo by Paige Cody on Unsplash

Dekoracje świąteczne

Dzieci często przygotowują własne, oryginalne ozdoby świąteczne, którymi następnie pomagają udekorować dom. To fantastyczna okazja, aby zachęcić je do powtórzenia słownictwa dotyczącego przyborów szkolnych, którego nauczyły na lekcjach języka angielskiego w szkole. Wykonanie dekoracji nie wymaga szczególnych przygotowań, wystarczą podstawowe przybory plastyczne. Niech to będzie pretekst do nauczenia dzieci kilku nowych angielskich słów, kiedy będą one używały nożyczek [scissors], kleju [glue] i taśmy klejącej [sellotape].

Do najpopularniejszych ozdób świątecznych należy niewątpliwie papierowy łańcuch. Układa się go na choince lub zawiesza w pokoju. Do jego przygotowania doskonale nada się na przykład stary papier ozdobny, który został już wcześniej wykorzystany do zapakowania prezentów. Jeśli nie ma on świątecznego charakteru, spróbuj mu go dodać za pomocą odrobiny brokatu. Potnij papier na paski. Połącz ze sobą końce pierwszego z nich, tak aby powstało kółko, a następnie sklej je klejem lub taśmą klejącą. Przełóż przez to kółko kolejny pasek, złóż jego końce i sklej. Połącz w ten sposób pozostałe paski, dopóki łańcuch nie osiągnie odpowiedniej długości. Na koniec nałóż na jego ogniwa cienką warstwę kleju i posyp je obficie brokatem. Podczas tego zajęcia możesz wypowiadać zdania: Podaj mi klej, proszę” [„Pass the glue, please”], „Czy możesz mi pomóc?” [„Can you help me?”], „Czy mogę wziąć taśmę klejącą?” [„Can I have the sellotape?”]itp. Oprócz tego na pewno powiesz też: „Wygląda świetnie! Ależ piękny łańcuch! Czy jest wystarczająco długi? Czy zrobimy dłuższy łańcuch?” [„This looks great! What a beautiful paper chain! Is this long enough?, Shall we make it longer?”] itd. Przy wspólnej pracy warto rozwijać w dziecku myślenie krytyczne – jest ono kluczowe w edukacji. Zadawaj mu pytania, jak rozumie święta Bożego Narodzenia, jaki jest dla niego ich sens. Poza prezentami dziecko wymieni prawdopodobnie również rodzinę, dom, miłość. Warto przekształcić te refleksje w ozdobne świąteczne pozdrowienia, którymi udekorujecie cały dom. Więcej pomysłów naświąteczne prace plastyczne znajdziesz tutaj.

Bożonarodzeniowe pieczenie z dziećmi

Jeśli zainteresował Cię artykuł o wspólnym gotowaniu z dziećmi, to zapewne chętnie wykorzystasz ten bożonarodzeniowy przepis. Przygotowanie czekoladowego ciasta biszkoptowego udekorowanego zielonym lukrem i lacasitos jest bardzo proste. Jeśli tylko masz w weekend nieco więcej wolnego czasu, warto przeznaczyć go na wspólne gotowanie. Będzie to przyjemne zajęcie rodzinne dla dzieci w każdym wieku, pozwalające na połączenie zabawy i pracy z powtarzaniem języka angielskiego. Wspólne gotowanie można również wykorzystać do zachęcenia starszych dzieci, aby zostawiły swoje tablety i komputery. Przygotowywanie potraw jest dobrą okazją do poznawania angielskich nazw różnych produktów spożywczych. Z własnego doświadczenia wiem, że pokazanie dziecku, że nie zna się lub nie pamięta jakiegoś słowa, pobudza je do aktywnego myślenia i przypominania sobie poznanych wcześniej wyrażeń. 

Boże Narodzenie jest dla dzieci doskonałą okazją do nauki angielskiego. Sprzyjają temu liczne świąteczne zwyczaje i wspólne, rodzinne zajęcia. Być może w tym czasie dzieci nauczą nawet kliku angielskich słów swoich dziadków.

 

Autorka bloga: Sheona Smith

Sheona jest nauczycielką języka angielskiego oraz trenerką odpowiadającą za szkolenie innych nauczycieli, a w British Council pracuje od 2008 roku. W swojej pracy docenia szczególnie możliwość spotykania się z uczniami w różnym wieku i pochodzącymi z różnych środowisk. Jest egzaminatorką Cambridge i prawdziwą fanką internetowych metod nauki języków obcych. Od 2011 roku pełni funkcję moderatorki kursu internetowego TeachingEnglish. Czas wolny wypełnia czytaniem książek i rodzinnymi wyprawami w góry.