Festiwal Przemiany
Przyszłości nie da się przewidzieć, ale możena ją kształtować. Uczestnicy organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik festiwalu Przemiany mogą się przekonać, że moc tworzenia przyszłości ma każdy z nas.
Siła sprawcza człowieka może zmieniać świat! Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Aby ją rozwijać, musimy przekraczać granice specjalizacji. Dlatego festiwal łączy naukę, sztukę i nowe technologie. Jego program – na który składają się wystawa, spotkania, dyskusję, warsztaty, koncerty oraz performance – pozwala odbiorcom konfrontować różne idee i punkty widzenia. Ośmiela ich do krytycznej refleksji nad kierunkami rozwoju cywilizacji.
Bohaterowie Przemian działają w różnych dziedzinach życia. Ich projekty są wyrazem pasji i chęci zmiany zastanej rzeczywistości. Bo żeby tworzyć, trzeba tylko wiedzieć po co.
Cywilizacja algorytmów
Już nie tylko ludzie kształtują przyszłość. W coraz większym stopniu przekazujemy tę moc samodzielnym maszynom i inteligentnym kodom. Nasza cywilizacja stworzyła algorytmy. A jaką cywilizację stworzą one?
Czy kolejne zastosowania sztucznej inteligencji pozbawiają nas siły sprawczej? Czy na tyle ufamy sieciom neuronowym i programom analizującym ogromne ilości danych, by bez obaw przekazać im władzę nad naszym życiem? W jaki sposób zadbać o to, aby mechanizmy automatyzujące coraz to nowe obszary naszego życia uwzględniały różne punkty widzenia, a nie tylko proste prawidłowości i wybiórcze informacje? Jak coraz powszechniejsze stosowanie sztucznej inteligencji wpłynie na społeczeństwo?
Podczas ósmej edycji festiwalu Przemiany sprawdzamy, jak algorytmy zmieniają naszą cywilizację.