Europe Beyond Access to ambitny 4-letni program mający na celu nadanie międzynarodowego charakteru karierom artystów z niepełnosprawnościami i zrewolucjonizowanie europejskich sztuk performatywnych. Kluczowymi partnerami projektu są British Council (w Wielkiej Brytanii i w Polsce), Onassis Cultural Centre (Grecja), Holland Dance Festival (Holandia), Kampnagel (Niemcy), Per.Art (Serbia), Skånes Dansteater (Szwecja), Oriente Occidente (Włochy). Projekt jest współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Kreatywna Europa.

Na program składa się obszerny plan działań obejmujący zamówienia nowych prac, warsztaty, rezydencje, narzędziowniki, spotkania sieciujące, spektakle, laboratoria twórcze, wywiady z artystami oraz filmy.

Kluczowe cele programu Europe Beyond Access to:

  • wspieranie innowacji artystycznych wśród artystów z niepełnosprawnością w Europie
  • zrewolucjonizowanie programowania sztuk performatywnych w Europie poprzez prezentowanie prac tworzonych przez światowej klasy artystów z niepełnosprawnością oraz stworzenie sieci doświadczonych dyrektorów artystycznych zainteresowanych prezentowaniem tych artystów oraz zamawianiem u nich prac
  • zwiększenie zainteresowania pracami artystów z niepełnosprawnością
  • tworzenie możliwie najlepszych warunków pozwalających na pozyskiwanie, rozwijanie, produkowanie i prezentowanie prac artystów z niepełnosprawnością

Europe Beyond Access w Polsce

W kwietniu 2019 roku British Council rozpoczęło współpracę z polskim Instytutem Muzyki i Tańca oraz Instytutem Teatralnym, aby przedstawić – podczas konferencji Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic – artystkę tańca Claire Cunningham. We wrześniu 2019 roku Marc Brew, ceniony choreograf nominowany do indywidualnej nagrody Outstanding Achievement in Performance w ramach Isadora Duncan Awards, zaprezentował swoją pracę w Katowicach; wcześniej artysta uczestniczył w laboratoriach artystycznych w Bytomiu. Prace Marca znane są ze zgłębiania wrażliwości i emocji oraz wyrażania piękna prozaicznych elementów codzienności, które często pozostają niezauważone.

„Wymagająca technicznie choreografia Marca Brew jest po prostu porywająca. Jest także wyraźnym wyznacznikiem wysokiego poziomu prac Brew. Jeśli poszukujecie choreografa, to lepiej przygotujcie książeczki czekowe.”
★★★★★ The Scotsman        

Zachęcamy do uczestniczenia w projektach Europe Beyond Access oraz ich wspierania, co można robić na wiele sposobów.

Lepiej nas słychać, gdy mówimy wieloma głosami.

Europe Beyond Access Facebook 
Europe Beyond Access Twitter 

#EuropeBeyondAccess

Aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach, a także odkrywać nowych oraz już uznanych artystów z niepełnosprawością z całej Europy, śledź naszą stronę internetową oraz profile w mediach społecznościowych. Dzięki nim możesz obserwować kulisy warsztatów i rezydencji oraz zwiększać zainteresowanie pracami artystów z niepełnosprawnością poprzez dzielenie się nimi w mediach społecznościowych. Twoje zaangażowanie jest dla nas ważne! Udostępnianie naszych publikacji bezpośrednio pomaga zwiększać popularność tancerzy z niepełnosprawnością, artystów teatralnych i artystów sztuk scenicznych. Dzielenie się najciekawszymi informacjami na ten temat przyczynia się do budowania świadomości wśród szerszej publiczności.

Europe Beyond Access artist laboratory in Maastricht 
Europe Beyond Access artist laboratory in Malmo
Europe Beyond Access artist laboratory in Maastricht

Jeśli jesteś artystą

Załóż swój własny profil artystyczny

Dołącz do grupy na Facebooku Europe Beyond Access. Grupa łączy artystów i pozwala na dzielenie się procesem twórczym, zadawanie pytań innym artystom, otrzymanie informacji zwrotnej. W tej grupie organizujemy regularne wydarzenia online z udziałem artystów i prowadzących warsztaty.

Jeśli reprezentujesz organizację

W ramach naszych działań tworzymy ogromną ilość treści wizualnych, które przykuwają uwagę i świetnie nadają się do propagowania w mediach społecznościowych. Jeśli Twoi obserwatorzy są zainteresowani tematyką tańca, sztuk scenicznych lub kwestiami związanymi z niepełnosprawnością – zaproś nas do współpracy.   

Zaproś jednego z naszych artystów do swojego programu.

Korzystaj z możliwości wzajemnej promocji. Jeśli masz ochotę podzielić się szczegółami naszych nadchodzących wydarzeń i występów ze swoją publicznością, skontaktuj się z nami.

Jeśli jesteś dziennikarzem, pisarzem lub reporterem

Zyskaj dostęp za kulisy rezydencji, prób, laboratoriów artystów, warsztatów i występów. Poszukujemy profesjonalistów, którzy opiszą nasze działania, bez względu na to, czy oznacza to przeprowadzanie wywiadów z artystami, dogłębne przedstawienie procesów twórczych lub motywów konkretnego spektaklu, czy też reportaż o zmianach i rozwoju polskiej sceny artystycznej. Jeśli jesteś zainteresowany – skontaktuj się z nami! 

W kwestiach zapytań dotyczących tworzenia repertuaru i kreatywnej współpracy skontaktuj się z Ben.Evans@britishcouncil.org 

W kwestiach komunikacji i mediów skontaktuj się z Katee.Woods@britishcouncil.org