By IELTS Expert

28 Cze 2023 - 16:00

The importance of listening in English, blog image

Rozumienie ze słuchu jest bardzo ważnym elementem nauki języka angielskiego. Co możesz zrobić, aby poprawić tę umiejętność?

W tym wpisie skupimy się na trzech poziomach trudności zadań dotyczących rozumienia ze słuchu, znanego jako Listening – rozumieniu ze słuchu wolnej wypowiedzi, wypowiedzi w standardowym tempie, oraz wypowiedzi z różnymi akcentami. Jeśli Twój poziom z angielskiego to C1 bądź C2, możesz pominąć ten artykuł. W przypadku wszystkich niższych poziomów warto skupić się na szlifowaniu wszystkich poziomach trudności zadań związanych ze zrozumieniem ze słuchu. 

Wielu uczniów i uczennic na niższych poziomach obawia się słuchania angielskiego mówionego w naturalnym tempie i z różnymi akcentami, ponieważ uważa, że nie są gotowi na takie wyzwanie. Uważamy jednak, że nigdy nie jest za wcześnie na wdrożenie tego aspektu nauki. Nawet jeśli jesteś na początkującym poziomie, zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu, pamiętaj, żeby sięgać po informacje bezpośrednio u źródła - na stronach IELTS lub Cambridge English. Dla kandydatów chcących przystąpić do testu IELTS dostępne są bezpłatne testy przygotowawcze online. 

Słuchanie wypowiedzi w dostosowanym tempie 

Prawie wszystkie kursy i podręczniki zawierają ćwiczenia związane ze słuchaniem, które są dostosowane do poziomu uczniów. Mimo że słuchanie sztucznie zwolnionej i uproszczonej mowy może być mało przyjemne, to ćwiczenia związane ze słuchaniem dostosowane do Twojego poziomu znajomości angielskiego mogą podbudować Twoją pewność językową. 

Jeśli z różnych powodów nie możesz uczęszczać na kurs języka angielskiego lub chcesz wspomóc swoją naukę dodatkową praktyką związaną ze słuchaniem dostosowanym do Twojego poziomu znajomości angielskiego, pewnie zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć odpowiednie materiały. Przedstawiamy kilka możliwości. 

The Voice of America page for learning English zawiera nagrania audio i zapis wypowiedzi w języku przystępnym dla osób początkujących. Nagrania audio są w tempie wolniejszym niż naturalna wymowa. To od Ciebie będzie zależało, czy posłuchasz samego nagrania, czy będziesz czytać tekst w trakcie słuchania. Na tej samej stronie znajdziesz także linki do kursów języka angielskiego na dwóch poziomach. Ponieważ jest to produkt amerykański, poziomy te nie odpowiadają europejskim ramom, ale można określić je jako poziomy A1/A2 oraz A2/B1. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dany poziom będzie Ci odpowiadał, jest wypróbowanie jednego z kursów.

Jeśli interesuje Cię większa ilość materiałów do ćwiczenia rozumienia ze słuchu, znajdziesz je na stronie British Council LearnEnglish. Oferujemy dziesiątki ćwiczeń na poziomach Beginner A1 up do Advanced C1. Materiały audio oparte są na sytuacjach zawodowych i społecznych, odnoszących się do prawdziwego życia, takich jak np. wynajem mieszkania. Do materiałów audio dołączone są ćwiczenia sprawdzające Twoje rozumienie tekstu słuchanego. 

Innym sposobem, aby ćwiczyć rozumienie ze słuchu, jest samodzielny wybór nagrania i odtworzenie go w spowolnionym tempie. Na platformie YouTube możesz spowolnić materiał, klikając na ustawienia na dole filmu i wybierając ilość klatek na sekundę. Dla wolniejszej mowy, która brzmi realistycznie, możesz wybrać opcję 0,75. Opcja 0,5 będzie brzmiała trochę dziwnie, ale wciąż będziesz mieć możliwość praktykowania rozumienia ze słuchu w języku angielskim. Większość audiobooków i podkastów na różnych stronach także ma opcję spowolnienia! 

Słuchanie ze zwykłą prędkością

Kiedy byliśmy niemowlętami, naszym pierwszym kontaktem z językiem było słuchanie, ale kiedy jesteśmy dorosłymi uczącymi się języka, wówczas uprzedzenia i obawy czasami mogą zakłócać nasze rozumienie wypowiedzi innych osób. Niektórzy uczniowie i uczennice obawiają się sytuacji, w której będą postawieni przez koniecznością zrozumienia kogoś ze słuchu. Często jest to spowodowane błędnym przekonaniem, że będą musieli zrozumieć każde słowo, podczas gdy powinni skupić się na ogólnym sensie wypowiedzi. Jeśli chcesz poprawić jakość swojego słuchania, musisz przezwyciężyć strach przed nieznanymi słowami i dźwiękami.

Jak więc określić cele w słuchaniu angielskiego z naturalną prędkością, nawet w przypadku osób na niższych poziomach?

Jeśli jesteś na początkującym poziomie, możesz zacząć od oglądania seriali po angielsku z napisami po polsku lub słuchania radia w tle podczas gotowania kolacji. Nie ma znaczenia, czy bardziej skupisz się na napisach, czy dźwięku. Sam kontakt z mówionym językiem angielskim to wystarczająco dobry punkt wyjścia. Twoim realistycznym celem w tej sytuacji może być przyzwyczajanie się do dźwięków, które usłyszysz. 

Jeśli Twój poziom jest wyższy niż początkujący, możesz postawić sobie nieco wyższy cel. Na przykład obejrzyj ponownie odcinek Twojego ulubionego serialu, ale tym razem bez napisów. Znając fabułę, nie będziesz musiał się martwić, że przegapisz coś ważnego, a znajomość kontekstu pomoże sprawdzić Ci, ile faktycznie rozumiesz ze słuchu. Możesz również wybrać nowy serial, o prostszej fabule i zacząć go oglądać od początku po angielsku, na przykład z angielskimi napisami na początku, i bez nich, gdy będziesz na to gotowy.

Oglądanie filmów to również świetny pomysł na osłuchiwanie się z angielskim mówionym z naturalną prędkością. 

Poznawanie różnych akcentów

Pierwszy raz, gdy wybrałem się do Madrytu po roku życia w Maladze, czułem że mój hiszpański jest na bardzo dobrym poziomie. W Madrycie okazało się jednak, że mam trudności z rozumieniem i byciem rozumianym, nawet w tak prostych sytuacjach, jak zamawianie kawy. To cenna lekcja. 

Moim zdaniem swoją biegłość językową można stwierdzić dopiero w momencie, w którym jesteśmy w stanie zrozumieć wypowiedzi osób z różnymi akcentami. Wbrew pozorom, radio BBC to doskonałe miejsce na rozpoczęcie pracy z oswajaniem się z mówionym angielskim. Dzięki ich aplikacji, BBC Sounds app,  masz dostęp do wielu stacji radiowych prezentujących szerokie spektrum brytyjskich akcentów - min walijskich DJ-ów, śpiewnego akcentu Cerysa Matthewsa do chrapliwego Iggy Popa, czy BBC Asian Network z azjatyckimi akcentami w języku angielskim. 

Są także podkasty i audiobooki, także zawierające całe spektrum akcentów różnych wykonawców i aktorów. Przede wszystkim możesz również słuchać muzyki, co jak już wiesz, jest doskonałym sposobem na doskonalenie słuchu.

Podsumowanie

Nie zawsze musisz w pełni rozumieć to, co słyszysz podczas ćwiczeń ze słuchu. Dobrze jest czasem wesprzeć się czytaniem słuchanego tekstu lub po prostu biernie osłuchiwać się z angielską wymową. Jeśli chcesz poprawić swoją umiejętność słuchania i rozumienia ze słuchu, musisz wyjść ze swojej strefy komfortu i przyzwyczaić się, że nie zawsze zrozumiesz każde słowo.