British Council buduje zaufanie pomiędzy Brytyjczykami a osobami z innych krajów. Nasza praca wymaga nawiązywania relacji z ludźmi z różnych środowisk i kultur.
Dlatego też efektywne zarządzanie różnorodnością i promowanie równych szans są dla nas bardzo ważne.
Koncepcja zarządzania różnorodnością w British Council oparta jest na 3 pojęciach – równych szansach, różnorodności oraz włączaniu wszystkich pracowników we wspólne działania. Dowiedz się, czym się od siebie różnią oraz poznaj siedem sfer różnorodności, na których skupiamy się w British Council.
Równe szanse
Równe szanse rozumiemy jako skupienie uwagi na grupach traktowanych niesprawiedliwie oraz rozumieniu i przestrzeganiu związanych z tym regulacji prawnych. We wszystkim co robimy staramy się traktować ludzi sprawiedliwie oraz usuwać występujące na tej drodze przeszkody. Czynimy tak aby grupy nieuprzywilejowane miały możliwość pełnego uczestniczenia w pracy i społeczeństwie.
Różnorodność
Rozumiemy, że ludzie różnią się na wiele widocznych i niewidocznych sposobów. Wierzymy, że jeśli cenimy te różnice, a także podobieństwa, możemy zarządzać nimi efektywnie dla pożytku organizacji i szeroko rozumianego społeczeństwa.
Koncepcja różnorodności oparta jest na pojęciu równych szans. Różnorodność nie dotyczy wyłącznie specyficznych wykluczanych grup i obejmuje także szeroką gamę różnic jednostkowych. Zasady sprawiedliwości i włączania ludzi niezależnie od ich statusu, pozostają wspólne dla pojęcia równych szans i różnorodności. Pojęcia różnorodność i równość szans są ściśle ze sobą powiązane i często, także w British Council, słowo „różnorodność” jest używane jako skrót dla „równych szans
i różnorodności”.
Wyróżniamy siedem sfer różnorodności:
• płeć
• wiek
• niepełnosprawność
• równowaga między życiem prywatnym a zawodowym
• pochodzenie etniczne
• religia / przekonania
• orientacja seksualna.
Stworzyliśmy szereg procedur w celu promowanie równych szans i różnorodności. Używamy wielu narzędzi do monitorowania i ewaluacji postępów we włączaniu tych kwestii w główny nurt naszych działań. Wierzymy, że najlepszym sposobem zarzadzania różnorodnością jest włączanie kwestii równych szans i różnorodności we wszystkie procesy zachodzące w organizacji, w podejmowanie decyzji odnośnie procedur oraz w proces planowania programów.
Włączanie
Włączanie jest ważnym czynnikiem jeśli chodzi o różnorodność. Aby go osiągnąć staramy się polepszyć i ułatwić zaangażowanie kobiet, mężczyzn, mniejszości etnicznych oraz osób z niepełnosprawnościami we wszelkich działaniach British Council. Wzbogacamy również sferę kulturową środowiska pracy, gdzie pracownicy czują się szanowani i w zgodzie ze sobą, wolni od nieuzasadnionej dyskryminacji.
Nasze inicjatywy na rzecz równych szans, różnorodności oraz włączanie w Polsce
Poza wdrażaniem formalnych procedur, staramy się, aby równe szanse, różnorodność oraz włączanie były brane pod uwagę przy wszystkich naszych działaniach. Tutaj znajduje się kilka przykładowych inicjatyw, które w szczególny sposób pokazują nasze zaangażowanie w ten aspekt naszej pracy.