„Hamlet” z Benedictem Cumberbatchem to jedna z najgłośniejszych sztuk teatralnych prezentowanych w ramach projektu MultiCulture Britain. W pozostałych rolach m.in. znani z „Gry o tron” Ciarán Hinds i Petera Vaughan.

Nominowany do Oscara Benedict Cumberbatch (serial BBC „Sherlock”, „Gra tajemnic”, „Frankenstein” transmitowany do kin w ramach cyklu NT Live) wciela się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira. Wyreżyserowany przez Lyndsey Turner i wyprodukowany przez Sonia Friedman Productions spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i bił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu transmisji.

Szekspirowska tragedia stała się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na ogłoszone przedstawienia rozeszły się zanim przystąpiono do prób czytania scenariusza w teatrze. Spektakl wyreżyserowała Lyndsey Turner współpracująca m.in. z West Endem, the Royal National Theatre, the Royal Shakespeare Company oraz teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, scenografka współpracująca także z The Metropolitan Opera.

Spektakl okrzyknięto wydarzeniem, ze względu na grę aktorską i pełną rozmachu oprawę plastyczną inscenizacji. Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w „Hamlecie”, stali się rozpoznawalni na całym świecie dzięki udziałowi w serialu „Gra o tron”. Ciarán Hinds wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance’a, króla za murem. Z kolei w roli Ducha Ojca Hamleta i Grabarza zobaczymy Petera Vaughana, który w „Grze o tron” zagrał mastera Aemona Targaryena.

Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić nieprzemijalną aktualność arcydzieła Shakespeare’a. Kładzie również duży nacisk na zawarte w sztuce wątki polityczny i szpiegowski. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.

The Guardian:

„Jedna z najbardziej wizualnie i nastrojowo oszałamiających produkcji, jakie kiedykolwiek dane było mi oglądać!”

Linki zewnętrzne