Prezentowana w ramach projektu MultiCulture Britain sztuka „Szaleństwo króla Jerzego” to ciesząca się uznaniem krytyków produkcja londyńskiego teatru Nottingham Playhouse. W główną rolę wciela się znany z serialu „Sherlock” Mark Gatiss.

Dramat napisany przez popularnego brytyjskiego dramaturga Alana Bennetta (autor m.in. sztuk „The History Boys” czy „The Lady in the Van”) został zaadaptowany również na scenariusz filmu pod tym samym tytułem (1994), uhonorowanego nagrodą BAFTA.

Rok 1786, król Wielkiej Brytanii Jerzy III Hanowerski, najpotężniejszy wówczas człowiek na świecie cierpi na coraz częstsze napady szaleństwa. Umysł króla ulega dezintegracji w zastraszającym tempie. Otaczający go ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.

Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych.

W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innym licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych.

The Guardian:

“Gatiss i Adrian Scarborough są obaj elektryzujący w uderzającej adaptacji współczesnego klasyka Alana Bennetta”.

 

 

Linki zewnętrzne