W ramach projektu MultiCulture Britain prezentujemy wystawę na ekranie, sfilmowaną przez Phila Grabsky’ego. Uznany brytyjski dokumentalista zabiera widzów w świat genialnego Van Gogha i jego japońskich inspiracji.

Vincent van Gogh nie odwiedził nigdy Japonii osobiście, lecz kraj ten wywarł ogromny wpływ na jego sztukę i jego samego. „Zazdroszczę Japończykom”, napisał do swego brata Theo.

Wystawa, na podstawie której powstał ten film – „Van Gogh i Japonia” w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie – pozwala zrozumieć dlaczego. Nie można w pełni pojąć Van Gogha bez zrozumienia, w jaki sposób sztuka japońska dotarła do Paryża w połowie XIX wieku, a także jej głębokiego wpływu na artystów takich jak Monet, Degas, a przede wszystkim Van Gogh.

Odwiedzając nowe galerie sztuki japońskiej w Paryżu, a następnie tworząc swój własny wizerunek Japonii – poprzez dogłębne badania, kolekcjonowanie drzeworytów i szczegółowe dyskusje z innymi artystami – spotkanie Van Gogha z japońskimi dziełami sztuki nadało jego pracom nowy i ekscytujący kierunek. Po opuszczeniu Paryża wyjechał na południe Francji, które w jego przekonaniu bliskie było Japonii. Kolejne, bardzo twórcze, ale i pełne problemów lata są postrzegane w kontekście określania się przez Van Gogha mianem nowoczesnego artysta z azjatyckimi korzeniami. Ta mało znana historia sztuki Van Gogha pokazuje, jak ważne było dla niego studiowanie Japonii. Film przenosi widza nie tylko do Francji i Holandii, ale także do kraju kwitnącej wiśni, aby dalej eksplorować niezwykłe dziedzictwo, które wpłynęło na Van Gogha i uczynił go artystą, którego znamy dzisiaj.

„Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie. Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD, pokazane są wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.

Phil Grabsky – dokumentalista z 30-letnim doświadczeniem, pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia – przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom na całym świecie zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl „Exhibition on Screen” przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów świata.