Claire Cunningham podczas konferencji Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic  ©

Marta Ankiersztejn

Konferencja Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic odbyła się w dniach 4 i 5 kwietnia 2019 roku. Była to pierwsza ogólnopolska konferencja poświęcona zwiększaniu możliwości uczestnictwa w kulturze przez osoby z niepełnosprawnością, zarówno w roli odbiorców sztuki, jak i artystów. Konferencja została zorganizowana przez British Council, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Ambasady Brytyjskiej w Polsce. W skład zespołu eksperckiego wchodził także Teatr 21.

Konferencja była częścią europejskiego projektu współpracy artystycznej Europe Beyond Access, koordynowanego przez British Council i powstającego przy wsparciu programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Konferencja prezentowała unikatowe spojrzenie na połączenie tematu dostępu do kultury dla odbiorców i gości (najlepsze praktyki, wyzwania i przykłady rozwiązań itp.) z wyjątkową, innowacyjną twórczością wysokiej klasy twórców z niepełnosprawnością.

Dla partnerów organizujących konferencję ważne było pokazanie, że tematów tych nie da się rozdzielić: nie można mówić o dostępie publiczności do sztuki bez pytania, kto tę sztukę tworzy. Nie można prezentować prac światowej klasy artystów z niepełnosprawnością bez zastanowienia się, kto ma dostęp do tych dzieł.

Wśród gości byli: Claire Cunningham (choreografka i tancerka), Jo Verrent (główna producentka festiwalu Unlimited), Marcus Dickey-Horley (kurator programów otwartych w Tate Modern) oraz przedstawiciele Fundacji Kultury bez Barier i Teatru 21.

Konferencja była częścią programu Europe Beyond Access koordynowanego przez British Council i współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Pełny program konferencji dostępny jest tutaj