By British Council Polska

19 Mar 2019 - 13:47

Zdający egzamin w British Council

Nie musisz czekać do Nowego Roku lub końca wakacji, by podnieść swoje kompetencje językowe. Każdy moment jest dobry, by podjąć się nowego wyzwania – także nauki języka obcego. A może od jakiegoś czasu szlifujesz już swój angielski i nadszedł w końcu moment, aby sprawdzić efekty Twojej pracy? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, i uważasz, że Twój angielski osiągnął poziom B1 lub średniozaawansowany, to masz do wyboru kilka opcji.

Od egzaminu Aptis do BEC – egzamin B1 dla każdego!

Zdobycie certyfikatu znajomości języka to dobra okazja, aby spojrzeć na swoje dotychczasowe osiągnięcia w językowej podróży i zaplanować dalszy kierunek nauki. Jeśli chcesz łatwiej odnaleźć się wśród wielu dostępnych egzaminów B1 i podjąć najlepszy wybór, czytaj dalej!

Zanim wybierzesz konkretny test na poziomie B1, odpowiedz sobie na następujące pytania:
•Jakie są moje oczekiwania względem egzaminu? Który z nich najlepiej je spełnia?
•Gdzie mogę zdać egzamin?

 Jakie są typy egzaminów na poziomie B1 z języka angielskiego?

Spośród jakich typów egzaminów możesz wybierać? Przyjrzymy się tutaj możliwym opcjom dla języka angielskiego ogólnego, akademickiego i zawodowego.

Język angielski ogólny (General English)

Jeśli chcesz mieć certyfikat znajomości języka, który będzie uznawany na całym świecie, to IELTS  jest obecnie jednym z najpopularniejszych – i najbardziej znanych – egzaminów. Nie każdy wie, że test ten istnieje w dwóch wersjach, sprawdzających znajomość angielskiego ogólnego lub akademickiego (więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu). Jeśli szukasz pracy lub planujesz studia za granicą, IELTS to na pewno dobry wybór. Ta wersja testu, która sprawdza znajomość języka ogólnego, obejmuje tematy dotyczące różnych sytuacji z życia codziennego, jak również te bardziej abstrakcyjne, jak na przykład styl życia czy korzystanie z technologii. Wymaga więc dobrej znajomości struktur gramatycznych na poziomie 4/B1, takich jak m. in. podstawowe czasy – w tym past simple (czas przeszły prosty) i present perfect (czas teraźniejszy dokonany) – czy stopniowanie przymiotników.

Format egzaminu jest prosty. Składa się on z czterech części: Reading (czytanie ze zrozumieniem), Writing (pisanie), Listening (słuchanie) i Speaking (mówienie). Zadania w tekście ogólnym zawierają teksty dotyczące powszechnie znanych faktów lub popularnych hobby, natomiast w części ustnej egzaminu opowiesz o swoich sposobach spędzania wolnego czasu lub podyskutujesz o tematach związanych z życiem codziennym. Więcej informacji o lokalizacji ośrodków oferujących testy IELTS możesz uzyskać w polskim oddziale British Council w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu lub na stronie internetowej British Council

Ale być może lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie przygotowanie się do egzaminu na poziomie B1, który organizuje szkoła językowa. Egzaminy takie składają się z części sprawdzają wymienione wcześniej 4 umiejętności językowe, a ich zadania obejmują powszechnie znane tematy. Egzaminy trwają kilka dni. Można zarejestrować się na nie jako uczestnik zajęć prowadzonych przez konkretną szkołę lub jako kandydat zewnętrzny, nie uczestnicząc w kursie.

Wciąż jeszcze nowym, ale już bardzo popularnym egzaminem jest Aptis. Cieszy się dużym zainteresowaniem studentów oraz pracowników firm, którzy chcą poznać swój poziom znajomości języka angielskiego (szczególnie wśród pracowników dużych korporacji).

Wielką zaletą Aptis jest to, że istnieje kilka rodzajów tego testu, m.in.: Aptis General i Aptis for Teachers. Dzięki temu test jest dostosowany do indywidualnych potrzeb zdających. Testy mają formę komputerową, a to duże ułatwienie dla osób, które mają ograniczone możliwości dojazdu do centrum egzaminacyjnego ze względu na miejsce zamieszkania lub brak czasu.

Test składa się z następujących modułów: 

Główna część: Gramatyka i słownictwo 

  • Czytanie
  • Pisanie 
  • Słuchanie
  • Mówienie

Wszystkie części egzaminu, w tym ustna, są przeprowadzane na komputerze, co dla większości z nas nie powinno stanowić problemu. Aptis pozwala doskonale zróżnicować indywidualne umiejętności językowe. Możesz wypróbować bezpłatną wersję demonstracyjną Aptis demo dla każdej umiejętności i poczuć się zupełnie jak na prawdziwym egzaminie. Testy Aptis są uznawane przez wiele polskich uczelni i instytucji. Wielką zaletą Aptis jest możliwość otrzymanie informacji o wynikach egzaminu już w ciągu 48-72 godzin po jego ukończeniu! 

Kolejnym egzaminem sprawdzającym ogólną znajomość angielskiego na poziomie średniozaawansowanym jest Trinity Integrated Skills in English I (ISE I). Test składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich – Reading (czytanie) i Writing (pisanie) – obejmuje łącznie dwa zadania z czytania ze zrozumieniem, jedno zadanie, która wymaga zarówno umiejętności zrozumienia tekstu pisanego, jak i stworzenia własnego tekstu, oraz jedno zadanie pisemne. W skład modułu Speaking (mówienie) i Listening (słuchanie) wchodzą dwa zadania ustne oraz dwa zadania sprawdzające rozumienie ze słuchu. Test skonstruowany jest tak, by weryfikować umiejętności realnie potrzebne do codziennej komunikacji w języku angielskim. Możesz więc spodziewać się tematów związanych z zainteresowaniami lub życiem codziennym. Egzaminy Trinity ISE zostały przygotowane przez Trinity College London i można je zdawać w autoryzowanych ośrodkach egzaminacyjnych Trinity College London.  

Ostatnią, równie ważną propozycję stanowi egzamin Cambridge Qualifications B1 Preliminary (PET). Wiele osób słyszało już pewnie o nim od swoich znajomych. Jest to ogólny egzamin z języka angielskiego na poziomie B1, który sprawdza, w jakim stopniu zdający potrafi wykorzystać swoje umiejętności i kompetencje językowe w codziennych sytuacjach. Jeśli pewnie czujesz się używając angielskiego np. podczas zakupów w sklepie albo rozmawiając o zainteresowaniach i podróżach, to PET jest egzaminem dla Ciebie.

Jego format jest bardzo podobny do innych egzaminów Cambridge, z jednym wyjątkiem: czytanie i pisanie są połączone w jedną część, której wykonanie zajmuje 1,5 godziny. Pozostałe dwa komponenty egzaminu to słuchanie (30 min) i mówienie. Słuchanie składa się z cztery części zawierających zróżnicowane zadania – od 8 krótkich dialogów do dłuższego tekstu o charakterze wywiadu z pytaniami wielokrotnego wyboru. Moduł ustny egzaminu ma natomiast formę rozmowy między parą kandydatów (10-12 minut). Ta część egzaminu składa się z czterech części. Na początku każdy z kandydatów odpowiada na kilka pytań dotyczących zainteresowań, rodziny lub pracy. Następnie kandydaci prowadzą 2-3-minutową rozmowę między sobą. Kolejnym zadaniem jest dokonanie w ciągu ok. 1 min ustnego opisu zdjęcia przez każdego z kandydatów. Na koniec kandydaci rozmawiają na temat związany z pozostałymi zdjęciami. 

Egzamin Cambridge English PET jest ważny bezterminowo, ale jeśli od zdania egzaminu minęły ponad dwa lata, potencjalni pracodawcy mogą wymagać ponownego wykazania się posiadanymi umiejętnościami językowymi. 

Język angielski akademicki (Academic English)

Dokument poświadczający znajomość języka angielskiego na określonym poziomie potrzebny jest wielu osobom, aby zapisać się na anglojęzyczne szkolenia lub zajęcia na uczelni. Jeśli planujesz kontynuować swoją edukację lub rozwój zawodowy, egzamin Academic IELTS może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Poziom B1 egzaminu Academic IELTS odpowiada 4/4.5 punktom w skali IELTS. Wyniki IELTS mieszczą się w przedziale 0-9 punktów. Osiągnięcie 9 punktów jest równoważne z poziomem C2 wg Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Ale na czym właściwie polega akademicka wersja IELTS?

Egzamin ten jest podobny do wersji General English, ale teksty czytane i pisane zawierają grafiki i wykresy, które pochodzą z artykułów prasowych, czasopism naukowych, magazynów i gazet. Ważne jest więc, aby znać słownictwo naukowe i struktury gramatyczne pojawiające się na egzaminie. Przystępując do tego egzaminu powinieneś dobrze radzić sobie z prezentowaniem i podsumowywaniem informacji czy opisywaniem trendów na podstawie wizualnych przedstawień danych, takich jak wykresy i diagramy kołowe. 

Egzamin Cambridge Qualifications Business English Certificate lub BEC jest skierowany do osób, które posługują się językiem angielskim w pracy. Cambridge BEC Preliminary (poziom B1) jest powszechnie uznawanym egzaminem w kręgach biznesowych, a wiele firm akceptuje certyfikat BEC Preliminary jako potwierdzenie umiejętności językowych pracowników. Ma on format podobny do innych egzaminów Cambridge English i składa się również z czterech części: Reading (czytanie), Writing (pisanie), Listening (słuchanie) i Speaking (mówienie). 

Główna różnica polega na tym, że w części ustnej egzaminu kandydaci zamiast opisu zdjęcia otrzymują dwie karty tematyczne do wyboru, zawierające kilka pomysłów, które następnie omawiają. BEC zachowuje bezterminową ważność, ale jeśli posiadasz certyfikat od jakiegoś czasu, możesz zostać poproszony o zaprezentowanie swoich umiejętności językowych.

Przygotowanie do egzaminu B1

Wiemy już, na który egzamin B1 chcesz się zapisać. A co materiałami do nauki i wskazówkami dotyczącymi przygotowania, które pomogą Ci poradzić sobie lepiej na egzaminie B1?

Wybór jest ogromny!

Słynna strona internetowa Flo Joe jest bogatym źródłem materiałów przydatnych w przygotowaniach do egzaminu Cambridge PET, a same testy egzaminacyjne w wersji online można znaleźć na portalu Exam English.

Jeśli chcesz przećwiczyć konkretne umiejętności językowe, możesz wybrać spośród mnóstwa ćwiczeń dostępnych na naszej stronie Learn English Teens Skills. Tutaj znajdziesz przykłady konkretnych zadań ustnych, które możesz przećwiczyć. A jeśli interesują Cię ogólne porady na temat wszystkich części egzaminu, to odnajdziesz je pod tym linkiem.

Oprócz ćwiczeń przygotowujących do egzaminu, dobrze jest popracować nad rozwijaniem swojego słownictwa i znajomością wyrażeń. Do tego na pewno przyda Ci się Quizlet – a jeśli pobierzesz aplikację na telefon, będziesz mógł ćwiczyć nawet w autobusie lub pociągu!

Kursu przygotowujący do egzaminu

Oczywiście możesz nauczyć się bardzo wiele samodzielnie, jeśli tylko się przyłożysz. Dobrze jest jednak wiedzieć, jak będzie wyglądał egzamin, do którego podejdziesz (zobacz pierwszą wskazówkę poniżej!). A na to najlepszym sposobem jest udział w kursie przygotowawczym. Istnieje duży wybór takich kursów, a niektóre z nich są nawet prowadzone przez osoby, które są egzaminatorami wybranego przez Ciebie testu. Taki doświadczony nauczyciel może podpowiedzieć Ci, jakiego słownictwa i wykorzystania jakich struktur gramatycznych oczekują egzaminatorzy. Warto więc zainwestować swój czas i pieniądze w kurs prowadzony przez renomowane centrum.

Możliwość pracy i nauki z innymi kandydatami przystępującymi do egzaminu jest bardzo pozytywnym doświadczeniem edukacyjnym. Na pewno sprawi też, że czas spędzony na przygotowaniach do egzaminu będzie wypełniony humorem i dobrą zabawą A jeśli najbardziej obawiasz się części ustnej testu, nie martw się! Na kursach przygotowawczych wielokrotnie będziesz miał okazję do przećwiczenia zadań typu „rozmowa w cztery oczy”. Na wszystkich naszych kursach będziesz mieć mnóstwo okazji, by rozmawiać po angielsku w warunkach, które przypominają egzamin, niezależnie od tego, jaki certyfikat chcesz zdobyć. A możliwość rozmowy z trzema lub czterema osobami w języku obcym jest też świetnym przygotowaniem do zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat niektórych egzaminów wymienionych powyżej, kliknij w ten link, aby zapoznać się z ofertą dostępnych kursów egzaminacyjnych

Najważniejsze wskazówki

Jakich porad mogłabym udzielić osobom przystępującym do egzaminu B1 jako nauczyciel i egzaminator kilku spośród wyżej wymienionych egzaminów?

  • Poznaj swój egzamin!

Naprawdę bardzo łatwo jest rozpoznać, który kandydat nie przygotował się do egzaminu i nie wie, jak będzie on przebiegał. To prawie zawsze negatywnie wpływa na wynik testu, więc poświęć czas na przygotowania i sprawdź, jak będzie wyglądał każdy etap Twojego egzaminu. 

  • Zaryzykuj! (ale nie za bardzo)

Jeśli podczas egzaminu będziesz używał tylko struktur gramatycznych i słownictwa oczekiwanego na tym poziomie, egzaminator – niezależnie od tego, czy będzie to korekta pracy pisemnej, czy ocena części ustnej – nie będzie wiedział, czy znasz bardziej złożone zwroty. Zawsze warto jest spróbować wpleść w swoją wypowiedź nietypowy zwrot lub ciekawe słownictwo. Nawet jeśli popełnisz przy tym jakiś błąd, to sama znajomość tych słów będzie świadczyć o Twojej wiedzy.

  • Ćwicz pozycję mocy i rozluźnij struny głosowe podczas mówienia!

Do każdego egzaminu warto podejść z przekonaniem, że na pewno dasz sobie z nim radę – to doda Ci pewności siebie i zapewni zastrzyk adrenaliny. Według ekspertów, najlepszym sposobem na zwiększenie pewności siebie jest ćwiczenie postawy poprzez przyjęcie pozycji mocy (Wonderwoman, Superman). Rozluźnij też struny głosowe, rozmawiając z kimś w poczekalni (w języku angielskim!) lub śpiewając głośno w drodze na egzamin. Wierz mi, to naprawdę pomaga pokonać napięcie.

  • Ciesz się nauką!

To chyba najważniejsza rada, jakiej mogę Ci udzielić. Na tym etapie ważne jest, aby pamiętać, że nauka języka to przede wszystkim źródło radości i dobrej zabawy. Nie daj sobie wmówić, że przygotowanie do egzaminu musi polegać tylko na wkuwaniu słówek i nudnych ćwiczeniach z gramatyki! Spróbuj znaleźć coś, co sprawia Ci przyjemność, a jednocześnie pozwala podszlifować angielski. Może uwielbiasz śpiewać w kółko piosenki ulubionego wokalisty lub zespołu, a słowa sprawdzisz na lyricstraining? Albo wybierzesz serial Netflix lub zaczniesz obserwować blogera, vlogera albo youtubera!

Jak już powiedziałam wcześniej, oferta kursów B1 i certyfikatów jest bardzo bogata – ważne jest, by wybrać ten idealny właśnie dla Ciebie.

Powodzenia!

Autor: Sheona Smith

Sheona jest nauczycielką języka angielskiego oraz trenerką odpowiadającą za szkolenie innych nauczycieli, a w British Council pracuje od 2008 roku. W swojej pracy docenia szczególnie możliwość spotykania się z uczniami w różnym wieku i pochodzącymi z różnych środowisk. Jest egzaminatorką Cambridge i prawdziwą fanką internetowych metod nauki języków obcych. Od 2011 roku pełni funkcję moderatorki kursu internetowego TeachingEnglish. Czas wolny wypełnia czytaniem książek i rodzinnymi wyprawami w góry.

Jeśli zaciekawiły Cię ten artykuł lub inne treści dostępne na naszym blogu, zapisz się do newslettera British Council, żeby być na bieżąco ze wszystkimi inicjatywami i wydarzeniami, które prowadzimy i organizujemy.