By IELTS Expert

28 Cze 2023 - 14:00

Eight ways to boost your IELTS Speaking score, blog image

Część ustna testu IELTS może wydawać się przerażająca. Mimo tego nie bój się zaufać własnym umiejętnościom. Część ustna to szansa na pokazanie egzaminatorowi swoich umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim. 

Nasza globalna ekspertka ds. IELTS, Hazan Hayaloğlu, przestawi Ci osiem wskazówek, które pomogą Ci uzyskać dobry rezultat z części ustnej testu IELTS. 

Jeśli przygotowujesz się do testu, pamiętaj, że najnowsze informacje o jego formacie znajdziesz bezpośrednio u źródła - na stronie IELTS. Jeśli podchodzisz do IELTS, możesz rozwiązywać bezpłatne testy Academic Writing lub General Training. Możesz również ćwiczyć pisanie odpowiedzi – w tym celu pobierz IELTS Writing Answer Sheet.

Jak wygląda część ustna testu IELTS?

Zanim przestawimy Ci jakiekolwiek wskazówki, omówimy trzy główne sekcje części ustnej testu IELTS.

  • Część pierwsza – w jej trakcie będziesz odpowiadać na pytania dotyczące siebie i swojej rodziny. 
  • Część druga – Twoim zdaniem będzie zaprezentowanie jedno-dwuminutowej odpowiedzi na temat wybrany przez egzaminatora. 
  • Część trzecia - w jej trakcie Ty i egzaminator przeprowadzicie dłuższą rozmowę na temat, który omówiłeś w części drugiej. 

Przejdźmy teraz do najważniejszych wskazówek, dzięki którym możesz poprawić swój wynik z części ustnej testu IELTS.

1. Postaraj się zrelaksować

Większość osób uczących się języków zgodzi się ze stwierdzeniem, że mówienie to jedna z najtrudniejszych umiejętności do opanowania. Wymaga od nas budowania poprawnych zdań, przy jednoczesnym myśleniu o używaniu odpowiedniego słownictwa i wymowie, unikaniu tłumaczeń dosłownych z naszego języka ojczystego, a także tworzenia treści komunikatu, jaki chcemy przekazać. Może to być przytłaczająca wizja. 

Mimo wielu tych wielu wyzwań związanych z konstruowaniem wypowiedzi pamiętaj, że egzaminator nie będzie skupiał się na Twoich błędach, a na pozytywnych aspektach Twojej wypowiedzi. Jego zadaniem jest sprawdzenie tego, co potrafisz. Egzaminator będzie starał się zapewnić Ci jak największy komfort. Możesz podejść do zdawania części ustnej testu IELTS jak do krótkiej rozmowy z przyjacielem. Chodzi przecież o komunikację - coś, co robisz codziennie. 

Pamiętaj również, że nie jesteś oceniany za swoją wiedzę na określone tematy. Tematy w części ustnej IELTS będą dotyczyć Twojego życia, a także będą obejmować Twoje opinie. Możesz zostać poproszony na przykład o opowiedzenie o swoim zwierzątku domowym, rodzinnym mieście, najlepszym przyjacielu lub swojej pracy. Większość ludzi lubi mówić o sobie, więc zrelaksuj się i daj z siebie wszystko. Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi!

2. Rozwiń swoje odpowiedzi

Jeśli egzaminator ciągle zadaje pytanie "why?", to znaczy, że twoja odpowiedź jest zbyt krótka. Płynność mówienia to jeden z czterech kryteriów oceny w IELTS, a żeby brzmieć płynnie, musisz utrzymać właściwą płynność mowy. 

Nie bój się, że będziesz mówić za dużo! Spójrz na te przykładowe odpowiedzi, aby zobaczyć różnicę między odpowiedzią płynną a zbyt krótką i lakoniczną.

Odpowiedź Lepsza Odpowiedź

Egzaminator: What is your favorite pet animal?

Kandydat: My favorite pet animal is a cat.

Egzaminator: Why?

Kandydat: Because they are cute.

Egzaminator: What is your favourite pet animal?

Kandydat: My favourite pet animal is a cat. I have always found myself drawn to cats because of their independent nature.

Egzaminator: Why?

Kandydat: Unlike dogs, cats are low maintenance. They don’t require a lot of space and they are cheap to feed. We can leave them alone at home all day and they don’t panic or get lonely. They also make great company for us because they are beautiful, purring, intelligent pets that love and entertain us every day.

3. Wykorzystaj swój czas

W drugiej części zostaniesz poproszony o wypowiedź na zadany temat. Egzaminator da Ci minutę na przygotowanie swojej wypowiedzi. Dobrze wykorzystaj ten czas!

Nie panikuj, jeśli nie znasz tematu; możesz wymyślić historię lub postawić się w sytuacji kogoś innego i opowiedzieć z jego perspektywy. Na przykład, jeśli masz opowiedzieć historię o wydarzeniu sportowym, na którym byłeś, a nie jesteś fanem sportu, możesz postawić się w sytuacji przyjaciela, który jest fanem sportu, i opowiedzieć o jego doświadczeniu, tak jakby to była twoja własna historia. Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi; oceniana jest tylko umiejętność mówienia.

Punkty, które masz omówić, pojawią się na arkuszu, więc sugeruję, abyś wykorzystał czas przygotowania na szybkie spisanie słów kluczowych (możesz nie zdążyć zapisać całych zdań) na arkuszu, aby móc się do nich łatwo odwołać. Możesz nawet zawrzeć dodatkowe punkty, które możesz poruszyć, jeśli starczy Ci na to czasu – dobre przygotowanie pomoże Ci zminimalizować ryzyko ciszy. Aby uzyskać zadowalający wynik z części ustnej, musisz kontynuować swoją wypowiedź bez zbyt wielu przerw. 

4. Nie ucz się na pamięć!

Pytania w części ustnej mają jeden wzór. W pierwszej części zostaniesz zapytany o tematy dotyczące Ciebie i Twojego życia, takie jak twoje miasto rodzinne, praca lub hobby. Druga część skupia się na Twoim doświadczeniu, więc możesz mieć za zadanie opisać miejsce, osobę lub przedmiot. W trzeciej części weźmiesz udział w rozmowie na temat swoich opinii związanych z tematem z drugiej części.

Chociaż z pewnością warto wyposażyć się w odpowiednie słownictwo, popularne zwroty i kolokacje (grupy słów), należy unikać zapamiętywania dużych fragmentów wypowiedzi. Egzaminatorzy są przeszkoleni, aby rozpoznawać odpowiedzi wyuczone na pamięć, i będą Ci za to odejmować punkty.

Zamiast tego, polecam naukę słownictwa tematycznego poprzez grupowanie słów według kategorii, takich jak sport lub film. Taki sposób podejścia może również pomóc rozbudować słownictwo, co przyda się w innych sekcjach testu IELTS - pamiętaj że im bogatsze słownictwo, tym lepszy wynik!

5. Mów wyraźnie i nie spiesz się

Staraj się nie spieszyć podczas wypowiedzi. Zbyt szybkie mówienie nie poprawi Twojego wyniku i może spowodować, że popełnisz więcej błędów. Zamiast tego, bądź spokojny, mów wyraźnie i zachowaj swoje naturalne tempo wypowiedzi. Nie martw się o swój akcent; na teście IELTS mile widziane są wszystkie akcenty.

6. Nie poddawaj się!

Istnieją trzy sytuacje, w których zdający test mogą poczuć, że chcą się poddać. Moja rada? Nie rób tego! Uwierz w swoje możliwości i postaraj się wybrnąć z sytuacji. 

Pierwsza sytuacja to moment, w którym nie pamiętasz dokładnego słowa, którego chciałeś użyć. Jeśli się tak stanie – unikaj długich przerw. Postaraj się wyjaśnić to, o co Ci chodzi bardziej opisowo, lub poszukaj innego słowa, które będzie pasować do Twojej wypowiedzi. 

Druga sytuacja to brak znajomości tematu lub brak zdania na jego temat. Jeśli tak się stanie - wykorzystaj swoją kreatywność i zrób co w Twojej mocy, aby odpowiedzieć na pytanie. Wczucie się w kogoś, kto przeżył daną sytuację, pomoże Ci szybciej generować pomysły.

Trzecia sytuacja może pojawić się, gdy nie rozumiesz pytania egzaminatora. Jeśli tak się stanie – nie stresuj się. Poproś o wyjaśnienie, ale jednocześnie staraj się unikać zadawania zbyt wielu pytań. 

7. Nagrywaj

Jeśli nie masz możliwości ćwiczenia rozmowy z native speakerem, możesz zrobić to samodzielnie. W jaki sposób? Nagrywając swoje wypowiedzi i dokonując samooceny na podstawie czterech kryteriów oceny IELTS: płynność, zasób leksykalny (zakres słownictwa), zakres gramatyczny i poprawność gramatyczna oraz wymowa.

Przeanalizuj swoje nagranie i zastanów się, jakie są Twoje słabe strony. Może mogłeś użyć lepszego lub bardziej wyrafinowanego słownictwa? Jak płynnie mówiłeś? Czy mogłeś użyć bardziej złożonych struktur wypowiedzi? Jaka była Twoja wymowa? Pracuj nad swoją wypowiedzią do momentu, w którym będzie ona dla Ciebie satysfakcjonująca.

8. Wiedz czego się spodziewać

Jeśli zdajesz IELTS po raz pierwszy, poznaj format testu i kryteria oceny. Wiedza odnośnie tego, czego możesz się spodziewać w dniu testu, pozwoli Ci ukoić nerwy. 

Przed przystąpieniem do testu dowiedz się:

  • Ile czasu trwa?
  • Z ilu części się składa?
  • Jakie są zadania wymagania podczas każdej części testu?
  • Jakie są kryteria oceny?

Jeśli chcesz zobaczyć nadchodzące daty testu IELTS lub sprawdzić jego cenę, odwiedź stronę rezerwacji IELTS.