By IELTS Expert

04 Kwi 2024 - 16:30

Five reasons to take IELTS, blog image

Poniżej znajdziesz pięć dobrych powodów, dla których warto przystąpić do testu IELTS w ramach dążenia do osiągnięcia celów związanych z nauką, migracją lub pracą. Oto one:

  • Rozpoznawalność na całym świecie
  • Dopasowane opcje
  • Prosta punktacja
  • Szeroki zakres wsparcia przed testem
  • One Skill Retake

Bez względu na powody, dla których decydujesz się na naukę lub pracę w środowisku anglojęzycznym, musisz mieć pewność, że wyniki testu sprawdzającego znajomość języka angielskiego będą powszechnie akceptowane przez szkoły, uczelnie i pracodawców. Prawdopodobnie chcesz mieć również dostęp do szerokiego zakresu materiałów przygotowawczych, które pomogą osiągnąć najlepszy wynik.

IELTS osiąga doskonałe rezultaty w tym zakresie, co oznacza, że Ty też możesz uzyskać znakomite wyniki.

Akceptacja na całym świecie z gwarancją jakości British Council

Przystępując do testu IELTS, otworzysz przed sobą ekscytujący świat nowych możliwości. 

IELTS jest testem wybieranym przez osoby, które chcą otrzymać wizę do Anglii albo przeprowadzić się do Australii, Kanady, Nowej Zelandii lub Wielkiej Brytanii. IELTS jest już uznawany przez ponad 12 000 instytucji na całym świecie. Należą do nich najlepsze uczelnie i szkoły, organy władz, organizacje branżowe i firmy – instytucje, które chętnie przyjmą Twoje talenty i potencjał.

Aby dowiedzieć się, czy wybrana przez Ciebie instytucja akceptuje IELTS, i jaki wynik IELTS jest potrzebny, aby tam pracować lub studiować, skorzystaj z naszej przydatnej wyszukiwarki.

Dopasowane opcje – podejście dostosowane do indywidualnych potrzeb

Nie każdy ma takie same ambicje, dlatego istnieją różne rodzaje testu IELTS i różne sposoby przystąpienia do tego testu. Dzięki tym opcjom możesz mieć pewność, że znajdziesz odpowiedni dla Ciebie test.

IELTS Academic

Jest on przeznaczony dla osób, które zamierzają studiować w języku angielskim na studiach licencjackich, magisterskich lub doktoranckich. Ten test odzwierciedla typ języka akademickiego, z którym prawdopodobnie się zetkniesz. Jeśli Twoim celem jest studiowanie na wyższym poziomie lub jeśli chcesz, aby Twoje kwalifikacje zawodowe były uznawane, jest to dla Ciebie najlepsza opcja.

IELTS General Training

Jest on przeznaczony dla osób, które chcą przeprowadzić się do anglojęzycznego kraju w celu zamieszkania, szkolenia się lub nauki poniżej poziomu uniwersyteckiego. Ten test ocenia Twoją znajomość języka angielskiego w praktycznym, codziennym kontekście i obejmuje sytuacje związane z pracą i kontaktami społecznymi, w których możesz się znaleźć.

IELTS for UK Visas and Immigration (UKVI)

Jest to specyficzny typ testu IELTS Academic lub IELTS General Training dla osób, które potrzebują wizy do Anglii w celu nauki, pracy lub zamieszkania w tym kraju. Jeśli Cię to dotyczy, możesz mieć również obowiązek przystąpienia do testu IELTS for Life Skills. Obydwa są testami SELT (Secure English Language Test) zatwierdzonymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii.

W przypadku IELTS można również wybrać sposób wypełnienia testu – w wersji papierowej lub na komputerze w jednym z naszych centrów egzaminacyjnych. Zależy to od Twoich preferencji – czy wolisz pisać ręcznie, czy korzystać z klawiatury komputerowej.

Ponadto możesz także przystąpić do testu IELTS Academic we własnym domu za pośrednictwem IELTS Online, korzystając z własnego komputera lub laptopa. Ta opcja jest dostępna w wielu krajach – sprawdź tutaj, czy możesz z niej skorzystać.

Więcej informacji na temat różnych typów testów IELTS można znaleźć na naszej stronie: do którego testu mam podejść.

Prosta, łatwa do zrozumienia i powszechnie uznawana punktacja

Wyniki IELTS są łatwe do zrozumienia. Są one określane jako punktacja w przedziałach w skali od 1 (brak umiejętności posługiwania się językiem) do 9 (poziom biegły). Na przykład osoba, która osiągnie wynik w przedziale 6 będzie uznana za „kompetentnego użytkownika”.

Każda część testu jest oceniana oddzielnie: słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Wyniki w przedziałach mogą być podawane z dokładnością do pełnego przedziału lub z dokładnością do połowy przedziału. Ogólny wynik w przedziale opiera się na średnim wyniku we wszystkich czterech obszarach.

W razie potrzeby wyniki są zaokrąglane do najbliższej połowy przedziału, jak pokazano w tym przykładzie:

Słuchanie Czytanie Pisanie Mówienie Średnia Ogólny wynik w przedziale
6,5 6,5 5,0 7,0 6,25 6,5

Wszystkie testy IELTS wykorzystują ten sam system punktacji bez względu na to, czy są wypełniane w formie papierowej, na komputerze w centrum egzaminacyjnym, czy też online – ułatwia to zrozumienie sposobu oceniania testu.

Inną zaletą testu IELTS jest to, że można go z łatwością odwzorować w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) – międzynarodowego standardu opisywania umiejętności językowych w skali od A1 (poziom podstawowy) do C2 (poziom biegły).

Osoba, która otrzyma ocenę testu IELTS na poziomie 7 lub wyższym, znajdzie się w kategorii „biegłego użytkownika”, natomiast osoba, która otrzyma ocenę testu IELTS na poziomie 4,5 lub wyższym, będzie uznawana za „samodzielnego użytkownika”.

Więcej informacji na temat punktacji i porównania z CEFR można znaleźć tutaj, a szczegółowe informacje o wynikach i punktacji, czasie oczekiwania na wyniki i możliwościach ponownego zaznaczania odpowiedzi można znaleźć na tej stronie.

Szeroki zakres wsparcia przed testem, żeby przygotować Cię do osiągnięcia najlepszego wyniku

W przypadku IELTS możesz korzystać z bogatych materiałów przygotowujących do testu, które przed przystąpieniem do niego ułatwią zapoznanie się ze wszystkimi jego aspektami. Bez względu na Twój poziom biegłości materiały te ułatwią doskonalenie umiejętności, podniosą poziom pewności siebie i pomogą przygotować się do testu.

Materiały te obejmują IELTS Ready Premium z szeregiem zajęć i testów próbnych, bezpłatne próbne testy IELTS.

Pytania można zadawać nauczycielowi IELTS podczas spotkań z ekspertem na żywo na Facebooku. Dostępne są również indywidualne lekcje i personalizowany coaching online.

Więcej materiałów przygotowawczych do testu IELTS można znaleźć tutaj.

One Skill Retake pozwala na osiągnięcie pożądanego wyniku bez konieczności powtarzania całego testu

Dzięki nowej opcji One Skill Retake podczas zdawania testu IELTS dostaniesz szansę na poprawienie wyniku IELTS w zakresie jednej umiejętności bez konieczności ponownego przystępowania do całego testu. 

Jeśli uważasz, że możesz poprawić swój wynik lub zaprezentowanie pełni Twoich umiejętności w jednym z obszarów – np. w Słuchaniu, Czytaniu, Pisaniu lub Mówieniu – nie było możliwe, możesz skorzystać z opcji One Skill Retake, skupić się wyłącznie na tym konkretnym obszarze i przystąpić ponownie do testu w zakresie danej umiejętności w ciągu 60 dni od daty pierwotnego testu.

Ponadto gdy otrzymasz wynik osiągnięty w opcji One Skill Retake i zechcesz zachować pierwszy wynik, możesz to zrobić! 

Odwiedź tę stronę, aby dowiedzieć się więcej o tej opcji.