Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic to współpraca pomiędzy British Council i Instytutem Muzyki i Tańca. Program skierowany jest do polskich artystów tańca, w tym zawodowych i półprofesjonalnych artystów z niepełnosprawnością.
W otwartym konkursie jury wybrało 15 artystów, wśród których znalazły się osoby z niepełnosprawnością oraz pełnosprawne. Wybrani artyści uczestniczyli w trzech laboratoriach-rezydencjach w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Laboratoria dały artystom przestrzeń do eksperymentowania i odkrywania nowych idei i nurtów artystycznych. Stały się też miejscem, w którym mogli stworzyć grupę wsparcia, w przyszłości aktywnie wpływającą na transformację polskiego sektora tańca.
Każde laboratorium poprowadzone zostało przez innego eksperta: pierwsze przez tancerkę i choreografkę Ewę Sobiak oraz artystkę z alternatywną motoryką – Justynę Dudę; drugie przez światowej sławy australijskiego choreografa z alternatywną motoryką – Marca Brew; trzecie przez choreografkę Sylwię Hefczyńską-Lewandowską.
British Council wsparło udział Marca Brew w laboratorium.
Marc Brew urodził się w Australii, lecz przez wiele lat działał jako jeden z czołowych artystów z niepełnosprawnością w Szkocji. Obecnie mieszka w San Francisco, gdzie pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Axis Dance, wiodącej amerykańskiej inkluzywnej grupy tanecznej.
Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic jest częścią projektu europejskiej współpracy artystycznej Europe Beyond Access, koordynowanego przez British Council i powstającego przy wsparciu programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.
Dzięki Europe Beyond Access i British Council, program Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic oferuje uczestnikom możliwość podróży zagranicznych i udziału w międzynarodowych laboratoriach tańca oraz nawiązania kontaktów z artystami z innych krajów: Niemiec, Włoch, Szwecji, Grecji, Serbii i Holandii.