Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic to współpraca pomiędzy British Council i Instytutem Muzyki i Tańca. Program skierowany jest do polskich artystów tańca, w tym zawodowych i półprofesjonalnych artystów z niepełnosprawnością. 

W otwartym konkursie jury wybrało 15 artystów, wśród których znalazły się osoby z niepełnosprawnością oraz pełnosprawne. Wybrani artyści uczestniczyli w trzech laboratoriach-rezydencjach w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Laboratoria dały artystom przestrzeń do eksperymentowania i odkrywania nowych idei i nurtów artystycznych. Stały się też miejscem, w którym mogli stworzyć grupę wsparcia, w przyszłości aktywnie wpływającą na transformację polskiego sektora tańca.

Każde laboratorium poprowadzone zostało przez innego eksperta: pierwsze przez tancerkę i choreografkę Ewę Sobiak oraz artystkę z alternatywną motoryką – Justynę Dudę; drugie przez światowej sławy australijskiego choreografa z alternatywną motoryką – Marca Brew; trzecie przez choreografkę Sylwię Hefczyńską-Lewandowską.

British Council wsparło udział Marca Brew w laboratorium.

Marc Brew urodził się w Australii, lecz przez wiele lat działał jako jeden z czołowych artystów z niepełnosprawnością w Szkocji. Obecnie mieszka w San Francisco, gdzie pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Axis Dance, wiodącej amerykańskiej inkluzywnej grupy tanecznej. 

Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic jest częścią projektu europejskiej współpracy artystycznej Europe Beyond Access, koordynowanego przez British Council i powstającego przy wsparciu programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa

Dzięki Europe Beyond Access i British Council, program Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic oferuje uczestnikom możliwość podróży zagranicznych i udziału w międzynarodowych laboratoriach tańca oraz nawiązania kontaktów z artystami z innych krajów: Niemiec, Włoch, Szwecji, Grecji, Serbii i Holandii. 

Warsztaty z IMiT oraz British Council w Teatrze Rozbark w Bytomiu 
Katarzyna Żeglicka w Malmo

W czerwcu 2019 roku Katarzyna Żeglicka odwiedziła Malmö w Szwecji, gdzie uczestniczyła w międzynarodowym laboratorium tańca Unexpected Bodies in Unexpected Places.

W październiku 2019 roku Tatiana Cholewa i Katarzyna Żeglicka wzięły udział w międzynarodowym laboratorium tańca Other Artists, Other Bodies w Maastricht.

Więcej informacji o artystach uczestniczących w projekcie na stronie Instytutu Muzyki i Tańca.

Aktualne informacje można znaleźć na Facebooku:

British Council Poland 

Instytut Muzyki i Tańca

Europe Beyond Access